Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Jiko La Kuni Linaloweza Kutoa Umeme Kuchaji Simu

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by X-PASTER, Jul 20, 2011.

  1. X-PASTER

    X-PASTER Moderator

    #1
    Jul 20, 2011
    Joined: Feb 12, 2007
    Messages: 11,651
    Likes Received: 75
    Trophy Points: 145
    Convert Waste Heat into Electricity

    Ni mojawapo ya uvumbuzi wa kiteknolojia ambao unafanyiwa kazi na kampuni ya BioLite.




    [​IMG]


    Maelezo mafupi ya jiko hilo kwa mujibu wa BioLite yanasema,

    Convert Waste Heat into Electricity: Open wood fires are inefficient, wasting potential energy and creating toxic smoke due to incomplete combustion. Carefully designed stoves that use fans to blow air into the fire can dramatically improve combustion. However, such stoves require small amounts of electricity to power their fans and most people who cook on wood are without grid or battery access. BioLite stoves solve this problem by converting a fraction of the fire’s thermal energy into electricity to power our combustion improvement system. Excess electricity is made available to users for charging small electronic devices such as Cell phones and LED lights.

    source: Convert Waste Heat into Electricity
     
  2. LiverpoolFC

    LiverpoolFC JF-Expert Member

    #2
    Jul 20, 2011
    Joined: Apr 12, 2011
    Messages: 10,956
    Likes Received: 78
    Trophy Points: 145
    Nitaifuatilia hii kwa karibu kwani naona sasa Inchi ye2 inakwenda vibaya.
     
Loading...