Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Jee!!! Church za Tanzanianazo zitafuata mkondo ?

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Babylon, Feb 13, 2011.

  1. Babylon

    Babylon JF-Expert Member

    #1
    Feb 13, 2011
    Joined: Feb 5, 2009
    Messages: 1,341
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 135
    Gay church marriages set to get the go-ahead

    [​IMG] Gay couples currently cannot get married in religious settings


    Ministers will publish plans to change the law to enable same-sex couples to "marry" in church, the BBC has learned.
    Equalities Minister Lynne Featherstone is to propose lifting the ban on civil partnerships taking place in religious settings in England and Wales.
    But churches will not be compelled to hold ceremonies if individual clergy are opposed on religious grounds.
    The legislation would also cover synagogues and mosques although homosexuality is forbidden under Islam.
    Currently same-sex marriages are banned from using hymns or even readings from the Bible.
    The changes will be welcomed by gay rights campaigners but are likely to raise the ire of many churchgoers.
    The The Sunday Telegraph claims the decision to push ahead with the legislation is a victory for Mrs Featherstone and her fellow Liberal Democrats.
    The Telegraph says the Church of England has already said it will not allow any of its churches to be used for civil partnership ceremonies.
    But Quakers, Unitarians, and Liberal Jews are thought to be more sympathetic to the idea, says the paper.
    The move follows an amendment to the Equality Act by Lord Alli, a Labour peer.
    The Home Office spokesman said: "The government is currently considering what the next stage should be for civil partnerships, including how some religious organisations can allow same-sex couples to register their relationship in a religious setting if they wish to do so.
    "Ministers have met a range of people and organisations to hear their views on this issue. An announcement will be made in due course."
     
  2. Mpevu

    Mpevu JF-Expert Member

    #2
    Feb 13, 2011
    Joined: Nov 23, 2010
    Messages: 1,817
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 0
    Sodoma na Gomola time.
     
  3. Pepombili

    Pepombili JF-Expert Member

    #3
    Feb 13, 2011
    Joined: Dec 20, 2010
    Messages: 439
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    Kwa hili jamani wakiristo na waisilamu tushikamane ili tuliangamize maaana watakao athirika si wakiristo au waisilamu peke yao ni jamii nzima tushirikiane kulipinga hili jambo na mwenyezimungu aliepushilie mbali nawaomba. Pia najuwa hata kwa wakiristo hili jambo linawachefua kama linavyotuchefua sisi waisilamu nawaomba wakiristo kwa hili wapipinge kwa nguvu zao zote, wasikubali nyumba zao za ibado zitumike kwa kumdhalilisha mungu
     
  4. Mpevu

    Mpevu JF-Expert Member

    #4
    Feb 13, 2011
    Joined: Nov 23, 2010
    Messages: 1,817
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 0
    Hii ni laana kwa dunia ya sasa, Allah apishie mbali. Nimeisoma kwenye mitandao ya kimataifa juu ya nchi za ulaya kuridhia iruhusiwe ndoa, CBS NEWS wameitoa usiku wa leo pia.
     
  5. N

    Nonda JF-Expert Member

    #5
    Feb 13, 2011
    Joined: Nov 30, 2010
    Messages: 11,829
    Likes Received: 1,148
    Trophy Points: 280
    Mkuu,
    Ni human rights katika upana wake huo. Mambo ni kwa hatua, pole pole, Beijing kwa kuanzia halafu gay rights....tutafika tunakokwenda.
    sasa haya ndio masuala ya falsafa, maadili na weledi wa dini na mambo ya jamii.Wataalamu hebu toeni rai zenu au tuelezeeni huu mwenendo wa jamii na sheria.
    Hatari, lakini salama.
     
  6. M

    Magobe T JF-Expert Member

    #6
    Feb 13, 2011
    Joined: Mar 19, 2008
    Messages: 2,568
    Likes Received: 74
    Trophy Points: 145
    As far as I'm concerned the classical definition of English of marraige (applied also in most common law jusridictions) is given in Hyde v Hyde (1886) that 'marriage is 'the union of one man with one woman voluntarily entered into for life, to the exclusion of all others'. In The Catholic Church and according to Canon Law Article 1055(1) The marriage covenant, by which a man and a woman establish between themselves a partnership of their whole life, and which of its own very nature is ordered to the well-being of the spouses and to the procreation and upbringing of children, has, between the baptised, been raised by Christ the Lord to the dignity of a sacrament.

    In Tanzania, 'marriage is the union between man and woman intended for their joint lives' (The Law of Marriage Act, 1971 [R.E 2002]).

    I'm not aware if the definition of marriage changed but what I'm aware of is that the English law recognises 'registered civil relationships' which are not marriage themselves. Could anyone with a new definition of marriage as understood e.g. in Europian Union give it to us, please!
     
  7. LD

    LD JF-Expert Member

    #7
    Feb 13, 2011
    Joined: Aug 19, 2010
    Messages: 3,013
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 135
    Mmmmmmh, dunia tambara bovu ukilishika vibayua linachanika. Tuwe makini na mambo ya ulimwengu huu.
     
  8. m

    mananasi Member

    #8
    Feb 14, 2011
    Joined: Jan 15, 2011
    Messages: 29
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0

    Uislamu hata siku moja hakiwezi kupindisha sheria zake! Sasa hii dini ya wenzetu, inaangalia leo baridi ngoja nivae sweta, kesho joto basi anavua nguo zote. Yaani kujiamulia tu, mradi kukidhi comfort na matamanio ya kibinaadamu bila kujali kuwa ni disrespect kubwa mno kujifanya mjuaji wewe binaadamu unamkosoa Mungu na kubadili sheria zake. Mbona sheria za nchi mtu havunji waziwazi anafanya juhudi ya kujificha. Kumbe anaogopa kukamatwa na kuadhibiwa? Sasa ukishapindisha amri zake unategemea siku ya hesabu aje akuhukumu kwa sheria ulizo-modify wewe? Kupokea amri za Allah na kumtii pasina kumuona ni katika sifa ya uislam na ni sifa yenye malipo makubwa Insha Allah.
     
  9. pmwasyoke

    pmwasyoke JF-Expert Member

    #9
    Feb 14, 2011
    Joined: May 27, 2010
    Messages: 3,505
    Likes Received: 99
    Trophy Points: 145

    Kweli kabisa enzi za Sodoma na Gomora zimerudi - na kama hapo kale, matokeo mabaya yatakuja.
     
  10. F

    Fahari omarsaid Member

    #10
    Feb 14, 2011
    Joined: Feb 8, 2011
    Messages: 93
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Nawaonea huruma WAKRISTO coz wanatuita WAISLAMU MAGAIDI jee na sisi tuwaite WAKRISTO MASHOGA
     
  11. Masanilo

    Masanilo JF-Expert Member

    #11
    Feb 14, 2011
    Joined: Oct 2, 2007
    Messages: 22,323
    Likes Received: 109
    Trophy Points: 160
    Muslim Pedophilia Marriage Ends In Death Of 13 Year Old Child Due To Internal Bleeding.

    (Reuters) – A 13-year-old Yemeni girl died three days after marrying a man twice her age, due to internal bleeding following intercourse, a Yemeni human rights group and UNICEF said. The girl's death comes amid ongoing debate on whether to set a minimum age for brides in Yemen, where human rights groups say one in every three girls is married before the age of 18.
    Elham Mahdi Shoi died in the west of the Arab state earlier this month, said Sisters Arab Forum (SAF).
    Sigrid Kaag, regional director for UNICEF, said in a statement that the United Nations child agency was "dismayed by the death of yet another child bride in Yemen."
    "Elham is a martyr of abuse of children's lives in Yemen and a clear example of what is justified by the lack of limits on the age of marriage," SAF said in a statement.
    The case of a nine-year-old Yemeni child bride, Nujood Ali, was thrust into the spotlight after it was reported by a Yemeni newspaper and a French journalist wrote her memoir, which was published in March.
    In the harrowing memoir, Nujood tells how at age 9 she was forced to marry a man three times her age, raped and beaten, then made Yemeni history by getting a divorce two years ago.
    As suggested in the memoir, child brides in Yemen are fueled by a combination of a lack of women's rights, economic hardships and a culture that deplores bringing families shame, making it difficult to speak out.


    Muslim Pedophilia Marriage Ends In Death Of 13 Year Old Child Due To Internal Bleeding. « Political Vel Craft
     
  12. s

    shosti JF-Expert Member

    #12
    Feb 14, 2011
    Joined: Dec 21, 2010
    Messages: 4,960
    Likes Received: 18
    Trophy Points: 135
    we nawe
     
  13. T

    Topical JF-Expert Member

    #13
    Feb 14, 2011
    Joined: Dec 3, 2010
    Messages: 5,177
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 0
    Hizi dini zingine watu wenye akili wameshaacha kuzifuata ..ndio maana wanakimbilia sub-sahara africa na misaada hasa vijijini...

    Huko kwa wenye reasoning ndogo wameishia kunywa pombe..

    Njooni kwenye dini ya haki UIslam, mbele ya Muumba.
     
  14. Masanilo

    Masanilo JF-Expert Member

    #14
    Feb 14, 2011
    Joined: Oct 2, 2007
    Messages: 22,323
    Likes Received: 109
    Trophy Points: 160
    Hao ni kuwapa ubwa bwa tu watakuja kuunga mkono tamko hata wasilolijua.
     
  15. SHERRIF ARPAIO

    SHERRIF ARPAIO JF-Expert Member

    #15
    Feb 14, 2011
    Joined: Aug 25, 2010
    Messages: 6,374
    Likes Received: 1,153
    Trophy Points: 280
    Vitabu vyote vya dini zote vinapinga usenge. Period!!
     
  16. Mohammed Shossi

    Mohammed Shossi Verified User

    #16
    Feb 14, 2011
    Joined: Jan 17, 2011
    Messages: 3,981
    Likes Received: 84
    Trophy Points: 145
    Habari nzuri sana ila nadhani ina maudhui tofauti kidogo mleta hoja ameuliza je Mkanisa ya Bongo wataruhusu hizi ndoa za mashoga? Mie nadhani kwa kuwa Tanzania tumesaini haki za binadamu na nchi wahisani wanatetea haki za mashoga soon haya mambo yataingia na kwetu.
     
  17. Mohammed Shossi

    Mohammed Shossi Verified User

    #17
    Feb 14, 2011
    Joined: Jan 17, 2011
    Messages: 3,981
    Likes Received: 84
    Trophy Points: 145
    \


    Wanaotetea haki za binadamu ni wa dini gani?
     
  18. Mohammed Shossi

    Mohammed Shossi Verified User

    #18
    Feb 14, 2011
    Joined: Jan 17, 2011
    Messages: 3,981
    Likes Received: 84
    Trophy Points: 145
    Duh jamaa hatumii hata tafsida! sasa ile issue imekaa vema? mbona umenitia hamasa halafu unataka kuni....................
     
  19. s

    shosti JF-Expert Member

    #19
    Feb 14, 2011
    Joined: Dec 21, 2010
    Messages: 4,960
    Likes Received: 18
    Trophy Points: 135
    tungekuwa tunafuata mafunzo ya Mtume Muhhamad kisawasawa jazba za namna hii zisingekuwepo,we nawe unatafuta laana ya mchana kweupeeeee
     
  20. Masanilo

    Masanilo JF-Expert Member

    #20
    Feb 14, 2011
    Joined: Oct 2, 2007
    Messages: 22,323
    Likes Received: 109
    Trophy Points: 160
    Muslim cleric found guilty of rape


    Published on Wed Feb 02 20:53:43 GMT 2011




    A Muslim cleric from Sheffield has been convicted of raping a young boy as he attended Islamic education lessons at his mosque.
    Mohammed Hanif Khan, 42, was also found guilty by a jury at Nottingham Crown Court of sexual activity with a child, as well as the two counts of rape.
    The charges relate to two boys who attended the mosque in Capper Street, Stoke on Trent, where Khan was imam, in 2009.
    Prosecutor Tariq Bin Shakoor told the jury part of Khan's job was to lead prayers and give Islamic education lessons to boys at evening classes.
    He told the court one of the boys claimed in police interviews that he was singled out by Khan after evening prayer on several occasions.
    He was sexually assaulted in various areas of the mosque which were not covered by CCTV, Mr Shakoor told the court.
    The other boy was assaulted when he was an overnight guest at Khan's house, the jury of six men and six women were told.
    But in his evidence to the court Khan, of Owler Lane, Sheffield, said he had a close relationship with the youngsters because he tried to help them with their unruly behaviour.
    He said he would often be more lenient on the boys if they were late or did not turn up for classes at the mosque because he was aware they had issues at home.
    A further five charges were dismissed by Mrs Justice Dobbs because the jury could not reach a decision. She adjourned the trial for pre-sentence reports to a date yet to be fixed.


    Deen ya Moh MAD hiyo!

    http://www.maltonmercury.co.uk/news/regional/muslim_cleric_found_guilty_of_rape_1_3011521
     
Loading...