Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Je,unaamini kuwa uchawi upo?Matatu Kenya

Discussion in 'Jamii Photos' started by MziziMkavu, Jan 17, 2012.

  1. MziziMkavu

    MziziMkavu JF-Expert Member

    #1
    Jan 17, 2012
    Joined: Feb 3, 2009
    Messages: 38,511
    Likes Received: 2,786
    Trophy Points: 280



    [TABLE="width: 95%, align: center"]
    <tbody>[TR]
    [TD="colspan: 3"]MATATU, is a daily tv show being aired on tv in Kenya. Every morning we pick up random passengers and with them we discuss the news, current affairs and things that affect their lives. We record every morning and broadcast that same evening. On April 20th, 2011 we discussed the question: Do you believe that witchcraft exist?Matatu ni Kipindi cha kila siku nchini Kenya. Kila asubuhi sisi huchukua abiria nasibu na pamoja nao sisi hujadili habari, masuala ya sasa na mambo yanayohusu maisha yao. Sisi hurekodi kila asubuhi na kutangaza kwenye televisheni jioni hiyo hiyo. Siku ya Aprili 20, 2011 tulijadili swali: Je,unaamini kuwa uchawi upo?[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="width: 80"][/TD]
    [TD="width: 10"][/TD]
    [TD="width: 470"][/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="class: right, align: right"]Author[/TD]
    [TD][/TD]
    [TD]MatatuTVKenya[/TD]
    [/TR]
    </tbody>[/TABLE]
     
    Last edited by a moderator: Jan 4, 2016
  2. MziziMkavu

    MziziMkavu JF-Expert Member

    #2
    Jan 17, 2012
    Joined: Feb 3, 2009
    Messages: 38,511
    Likes Received: 2,786
    Trophy Points: 280
     
    Last edited by a moderator: Jan 4, 2016
  3. Kiranga

    Kiranga JF-Expert Member

    #3
    Jan 17, 2012
    Joined: Jan 29, 2009
    Messages: 34,583
    Likes Received: 5,623
    Trophy Points: 280
    Enjoying the various episodes of this show. The idea is very creative and involves taking a continuing snapshot of a people's mind.

    Big Up.
     
Loading...