Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Je, hili ni la Makinda au Katibu wa Bunge?

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Mwanamayu, Apr 24, 2012.

  1. Mwanamayu

    Mwanamayu JF-Expert Member

    #1
    Apr 24, 2012
    Joined: May 7, 2010
    Messages: 5,768
    Likes Received: 466
    Trophy Points: 180
    The Controller and Auditor General has noted improper payment of millions of shillings as sitting allowances to members of Parliament who were not attending House sessions.

    Source: :: IPPMEDIA
     
  2. Buchanan

    Buchanan JF Diamond Member

    #2
    Apr 24, 2012
    Joined: May 19, 2009
    Messages: 13,088
    Likes Received: 236
    Trophy Points: 160

    Inategemea aliyepitisha (approve) na/au aliyeidhinisha (authorize) ni nani!
     
  3. PhD

    PhD JF-Expert Member

    #3
    Apr 24, 2012
    Joined: Jul 15, 2009
    Messages: 3,798
    Likes Received: 746
    Trophy Points: 280
    ni la lusinde na mwigulu
     
  4. B

    Bajabiri JF-Expert Member

    #4
    Apr 24, 2012
    Joined: Jan 1, 2011
    Messages: 9,755
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 0
    Huo UPEPO,UTAPITA
     
Loading...