Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Je hii ni kweli ?

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Mwiba, Apr 19, 2008.

  1. Mwiba

    Mwiba JF-Expert Member

    #1
    Apr 19, 2008
    Joined: Oct 23, 2007
    Messages: 7,604
    Likes Received: 188
    Trophy Points: 160
    Any great power Country could pick a leader in any country in Africa today, send in a modest military support force to sustain him in power, and follow this up with ten jumbo jets filled with economic, technical and political advisers and half-a-billion-pound's-worth of reconstruction aid. Within a couple of years the intervening power would be sponsoring something tantamount to a puppet government there. In modern management-speak, there exist bunches of low-hanging fruit, overlooked, on the African continent.
     
  2. Nyambala

    Nyambala JF-Expert Member

    #2
    Apr 19, 2008
    Joined: Oct 10, 2007
    Messages: 4,468
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
    Hizi zilikuwa ni siasa za enzi za cold war na ndio maana neno mercenaries lilkuwa maarufu sana. I wonder if that can still work now!
     
  3. Wambandwa

    Wambandwa JF-Expert Member

    #3
    Apr 19, 2008
    Joined: Dec 3, 2006
    Messages: 1,951
    Likes Received: 161
    Trophy Points: 160
    Hon. mwiba,
    Never on earth can the thing like that happen in africa of today, otherwise Mugabe couldn't be spittin fire to the western countries. The least they could do is to use the Kenyan peace mediation when bush sent JK to Kenya with a very special msg which was neve made public!

    Vinginevyo wankupa mkopo ambao riba ndo lake ni sawa na huo mkopo uliopewa.
     
  4. Azimio Jipya

    Azimio Jipya JF-Expert Member

    #4
    Apr 19, 2008
    Joined: Nov 27, 2007
    Messages: 3,369
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 135
    Je ni kweli? Ni kweli Kabisa!

    Basicaly hilo linaweza kufanyika kabisa...tofauti tu ni Mechanisms zinaweza kuwa tofauti na hiyo uliyopendekeza hapo..but the ultimate GOAL inaweza kufikiwa na Taifa lolote kubwa linapotaka kufanya hivyo. Waafrika we hve a long way to go; to dare to think we can overcome such an atempt!!
     
Loading...