Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Je hii ndio sababu ya computer kupotea TPDC?

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Geza Ulole, Jan 18, 2011.

  1. G

    Geza Ulole JF-Expert Member

    #1
    Jan 18, 2011
    Joined: Oct 31, 2009
    Messages: 8,086
    Likes Received: 1,319
    Trophy Points: 280
    [​IMG] Print Back to story

    Afren’s Wells Target 900 Million Barrels of Oil in East Africa

    By Eduard Gismatullin - Jan 13, 2011
    -- Afren Plc, a U.K. oil and gas explorer focused on Africa, said it’s targeting about 900 million barrels of oil and gas resources with its drilling campaign in the east of the continent.
    Afren plans to drill wells in Kenya, Madagascar, Seychelles and Ethiopia to expand its resource base in Africa, the company said today in a presentation posted on its website.
    “Despite the low levels of drilling and lack of extensive seismic data, there is clear evidence that petroleum systems are working along the Eastern African margin,” Afren said.
    Explorers have been attracted by Anadarko Petroleum Corp.’s deepwater finds in Mozambique, which have been followed by two discoveries by BG Group Plc in Tanzania. East Africa holds more than 31 billion barrels of oil, according to London-based Afren, three times as much as Brazil’s Lula field, formerly known as Tupi, the biggest discovery in the Americas in 30 years.
    To contact the reporter on this story: Eduard Gismatullin in London at egismatullin@bloomberg.net
    To contact the editor responsible for this story: Will Kennedy at wkennedy3@bloomberg.net


    http://www.bloomberg.com/news/print/2011-01-13/afren-s-wells-target-900-million-barrels-of-oil-in-east-africa.html



    My Take:

    Nimeskia ati computer yenye seismic data za exploration blocks imepotea, labda upotevu huo unahusiana na huu ugunduzi
     
  2. Kisima

    Kisima JF-Expert Member

    #2
    Jan 18, 2011
    Joined: Oct 8, 2010
    Messages: 3,194
    Likes Received: 974
    Trophy Points: 280
    It sounds lyk two things relating!
    Lets figure it out coz i knw kuna Wabantu wametukuka ktk kukusanya habari za kiintelligensia kama hizi!
    JackBouer jisasambue basi na secret service agents wako mtujuze kwa kumwaga ugali na mboga hapa sisi maGreat ThinKers tushibe!
     
  3. Mwamanda

    Mwamanda Senior Member

    #3
    Jan 18, 2011
    Joined: Feb 24, 2009
    Messages: 115
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 35
    tukio la upotevu wa kompyuta litakuwa na mawasiliano na hiyo habari iliyopo hapo juu na kama mafuta yamegunduliwa ni vizuri yakafanyika maandalizi ya msingi kama sheria na kanuni za kuratibu uchimbaji,usafirishaji,usafishaji,uuzaji na matumizi ya mapato hayo na pia kuwasomesha watanzania ili washiriki kikamilifu katika sekta hii nyeti na tusiwe watazamaji
     
  4. P

    Pascal Mayalla JF-Expert Member

    #4
    Jan 18, 2011
    Joined: Sep 22, 2008
    Messages: 20,537
    Likes Received: 6,137
    Trophy Points: 280
    geza ulole, hakuna kampuni hata moja ya wazawa inayofanya exploration ya mafuta hivyo hao TPDC watakuwa wako fed na data, hata zikipotea, feeder itakuwepo na ita feed tena.

    Kina good news ya oil deposit off shore ya Mtwara. Wenyewe waliogundua eti wamesema wamepata gesi tuu!.
     
Loading...