Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Japo ni wajibu wake , lakini TUIPONGEZE SERIKALI

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Bongolander, Mar 19, 2010.

  1. Bongolander

    Bongolander JF-Expert Member

    #1
    Mar 19, 2010
    Joined: Jul 10, 2007
    Messages: 4,880
    Likes Received: 23
    Trophy Points: 135
    Wakuu naona hii kama ni kweli inatekelezwa ni ukombozi mkubwa kiuchumi kwa watanzania, itafungua macho wengi na kufungua hata opportunities za baadhi ya watu. Naona serikali inastahili kwa kazi hii. Si vibaya tukiilaumu serikali kwa makosa, ufisadi na uzembe wake. Na ni haki tukiipongeza kwa kazi nzuri, japokuwa tuliichagua kufanya kazi nzuri. Habari hii nimeona IPPMEDIA web version tarehe 16

    The government is finalizing phase two of linking up regions and districts through the fibre optic cable with a view to enhancing communication.
    Speaking in an interview over the weekend, Science and Technology minister Prof Peter Msola said everything was going on as planned.
    He said already seven countries had been linked to the fibre optic cable, a move that would help to reduce the cost of communication.
    “As of now, Tanzania, Burundi, Uganda, Kenya, Rwanda, Malawi and Zambia are connected to the system, which aims at enhancing and improving the communication network,” said Msolla.
    As Tanzanians are complaining that the cost of communication is very high, the fibre optic cable is expected to cut down communication costs.
    The minister said soon two other countries would be connected after a committee of experts came up with channels for connecting them. He named the countries as Mozambique and the Democratic Republic of Congo.
    Prof Msolla said the project was expected to reduce the cost of mobile phone communications by about 80 per cent.
    He clarified that Rwanda had been linked through Rusumo, Burundi through Kabanga and Kenya through Sirari, Namanga and Horohoro, while Zambia was linked through Tunduma, and Malawi through Kasumulu.
    The minister noted that connectivity to the regions and districts would ease access of important services such as visa and passport applications.
    Recently, TTCL chief executive officer Said Amour Said was quoted as saying that price reduction in internet charges was due to the firm’s connection to the submarine fibre cable.
    “TTCL has reduced its Internet prices effective early October, last year. In order to pass on this cost-saving benefit to end-users, high customer expectations of reduced costs in Internet services have finally been met,” he said.
    The new prices would see high volume Internet users including banks, large businesses and corporations, government agencies and other institutions enjoying a substantial Internet bandwidth cost reduction as customers would get the same capacity of bandwidth at a third of the current price, experts say.
    Under the new structure, a client who buys 1Mbps of Internet capacity for 9.2m/- would now buy the same for just 3.14m/- .
    For small and medium businesses like cyber cafes, the price had been slashed by 50 per cent, they say.
    Customers who were buying 5GB for 200,000/-, would now purchase 10GB for the same amount of money, while all Internet subscribers in this category would continue to get high speeds of up to 4Mbps through their TTCL fixed lines, they say.
     
  2. Mtazamaji

    Mtazamaji JF-Expert Member

    #2
    Mar 19, 2010
    Joined: Feb 29, 2008
    Messages: 5,972
    Likes Received: 27
    Trophy Points: 0


    Bongolander nimechukua habari fupi tu lakini nadhani sioni cha kupongeza kwa nn.

    Hii wizara ya sayansi na teknlolojia haina email adress. bado inapokea job application kwa makaratasi. sidhani kama fiber optic pekee ndio soluhisho. Kuna itu viko within capability lakini havijatumiwa.

    Even without fiber optic tungekuwa mbali kama potentila za ICT zikitumika vizuri. Nadhani ukiwasifa watapata bichwa

    Tell me unatak kuripoti polisi kwa email kitu fulani mihimu utatumia adress gani?. Hata ikulu ni hii wizara ya sayansi hawana email adress.wanajitahidi kuanzisha web kama fashion tu. Haziko updated . Sasa fiber optic itasaidia nini.

    Leo hii unapiga simu ofisi fulani unajibiwa majibu ya ajabu . huwezi kuwa na rekodi ya mazungumzo ya simu lakini unaweza kuwa na rekodi kuwa ulituma email haikupata jibu.

    A lot more need to be done.
     
Loading...