Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

January Makamba: A New Generation Leader!

Discussion in 'Celebrities Forum' started by Binti Maringo, May 28, 2009.

  1. Binti Maringo

    Binti Maringo JF-Expert Member

    #1
    May 28, 2009
    Joined: Jul 4, 2007
    Messages: 2,805
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Watu wanampinga sana ndugu Januay Makamba (majority vijana wale wenye roho za kwa nini)...juzi hapa ndani ya white house January kapiga story na Barack Obama kuliko hata Obama alivyoongea na JK....hadi Obama mwenyewe kamkubali kuwa kIJANA January Makamba ni kichwa/Smart na ndiyo new generation leader of Tanzania au kwa maana nyingine Future leader wa Tanzania...kama akipikwa vizuri basi....olooo "Change is coming to Tanzania"


     
  2. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #2
    May 28, 2009
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,153
    Likes Received: 16,120
    Trophy Points: 280
    Hmmmm...wewe nawe hizi hoja zingine...laaaawd have mercy
     
  3. Y

    YE JF-Expert Member

    #3
    May 28, 2009
    Joined: Nov 24, 2008
    Messages: 448
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Kelly01 ulikuwepo nini?
     
  4. Binti Maringo

    Binti Maringo JF-Expert Member

    #4
    May 28, 2009
    Joined: Jul 4, 2007
    Messages: 2,805
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0

    why do you judge my hojas?...is it because obama is involved?....
     
  5. MwanaFalsafa1

    MwanaFalsafa1 JF-Expert Member

    #5
    May 28, 2009
    Joined: Feb 26, 2008
    Messages: 5,566
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 135
    Ndiyo nani huyo January Makamba? Kwa sasa ana shika nyadhifa gani? Labda ungetupa historia yake kwa ufupi na ni nini ana fanya kwa sasa.
     
  6. Binti Maringo

    Binti Maringo JF-Expert Member

    #6
    May 28, 2009
    Joined: Jul 4, 2007
    Messages: 2,805
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0

    MwanaF!....Google him utapata his biography Mwanawane!....


    YE!...Hahahaha nimezipata hizi jikoni you know.....you knw me i have inside friends/intelejensia.
     
  7. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #7
    May 28, 2009
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,153
    Likes Received: 16,120
    Trophy Points: 280
    Sijui hata kama unajua maana ya hoja and there is no need for you to get defensive. But I'm out on this one. No more questioning from me. Adios
     
  8. Binti Maringo

    Binti Maringo JF-Expert Member

    #8
    May 28, 2009
    Joined: Jul 4, 2007
    Messages: 2,805
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    i am not trying get defensive ila habari ndiyo hiyo....swali wewe ulivyoandika kwa nini wanawake wa shave..uliona hiyo ni hoja ya maana?....just curious!>..
     
  9. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #9
    May 28, 2009
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,153
    Likes Received: 16,120
    Trophy Points: 280
    Una project gender inferiority yako. Hoja mbovu ni hoja mbovu tu. Haijalishi kama aliyeitoa ni mwanamke, mwanamme, transgender, hermaphrodite, gay, au hata klingons...

    I'm going to heed your advice and let it be...okay?
     
  10. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #10
    May 28, 2009
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,153
    Likes Received: 16,120
    Trophy Points: 280
    Nope, that was one of the most ridiculous topics of the day and I admit it. I did it by design. There is no shame in my game.
     
  11. Binti Maringo

    Binti Maringo JF-Expert Member

    #11
    May 28, 2009
    Joined: Jul 4, 2007
    Messages: 2,805
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0

    define hoja ya maana!....nimeshakuuliza swali wew eulivyoandika kwa nini wanawake wana shave...hiyo uliona ni hoja ya maana?...au kwa sababu nimemtaja January makamba ndiyo unaona hoja hai-make sense?...kama mtu ana qualification zake give him/her pro...roho za kwa nini tuache..hatutafika huko.
     
  12. Oxlade-Chamberlain

    Oxlade-Chamberlain JF-Expert Member

    #12
    May 28, 2009
    Joined: May 26, 2009
    Messages: 7,868
    Likes Received: 30
    Trophy Points: 145
    mimi simjui vizuri january makamba.yeye alionana na kuongea kwa mda mrefu na obama kama nani na maswala gani waliongea kama yeye sio mwakilishi wa nchi? nataka kumjua tu vizuri manake hua namsikia tu juu juu.nitashukuru sana ukinifahamisha.
     
  13. Binti Maringo

    Binti Maringo JF-Expert Member

    #13
    May 28, 2009
    Joined: Jul 4, 2007
    Messages: 2,805
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0

    And nobody judged you for that right?.....
     
  14. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #14
    May 28, 2009
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,153
    Likes Received: 16,120
    Trophy Points: 280
    Nimeshajibu hilo swali. Hujaridhika na jibu langu?

    Hakuna mtu mwenye roho ya kwanini hapa. He does his thing and I do my thing. Wewe kama unamwona yeye anafaa kuja kuwa kiongozi hapo baadae that's fine. You are entitled to it.
     
  15. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #15
    May 28, 2009
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,153
    Likes Received: 16,120
    Trophy Points: 280
    I wouldn't know that...how would I?
     
  16. Oxlade-Chamberlain

    Oxlade-Chamberlain JF-Expert Member

    #16
    May 28, 2009
    Joined: May 26, 2009
    Messages: 7,868
    Likes Received: 30
    Trophy Points: 145
    nyani ngabu hivi january makamba ana cheo gani kwenye nchi yetu? naomba unisaidia manake simfahamu vizuri.
     
  17. M

    Mapinduzi JF-Expert Member

    #17
    May 28, 2009
    Joined: Aug 23, 2008
    Messages: 2,427
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 0

    Ulimsikia Obama akimsifia Makamba au yeye kakuimbisha sera ukanunua tu kwa huruma?

    Makamba ataonewa wivu kwa kitu gani, kazi ya Ikulu ya mapande au shahada ya Marekani za usomi wa kuiba makala za NY Times na kuziweka kama zake kwenye blogu?
     
  18. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #18
    May 28, 2009
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,153
    Likes Received: 16,120
    Trophy Points: 280
    I have no idea. Nalionaga tu jina lake kwenye hii mitandao.
     
  19. A

    Al-Watan Member

    #19
    May 28, 2009
    Joined: Apr 16, 2009
    Messages: 39
    Likes Received: 36
    Trophy Points: 25
    January has the stars aligned, which could be a blessing and a curse.

    1. To start with he has the "right" surname, not to tarnish his brightness, lakini tuna watu bright wangapi Tanzania na hawapati hata nafasi za kutoa michango yao? Let's face it, January is relatively bright, some would even say brilliant by Tanzanian standards, lakini kuna personal connection kati ya Kikwete na Makamba ina play part. Undoubtedly rais anataka ku appoint aides atakao waamini, kwa hiyo mara nyingine ni vigumu kuchukua watu wa mbali. Kikwete na Yusuf Makamba wanajuana tangu siku zao za propaganda za chama katika jeshi. Sitashangaa kama January anaandaliwa kwa ubalozi au ataenda kugombea ubunge sometimes and pull a "Mizengo Pinda" of sorts.

    2. January has academic credentials, he went to some allright schools - I believe Minnesota and George Mason. So no one can say he is unqualified, which is a good thing. It is one thing to show favoritism to a qualified candidate, and quite another to do the same to an unqualified candidate. Although favoritism is still favoritism by any tother name.His conflict resolution training, stints with refugees (UNHCR?) in Kigoma and fellowship at the Carter Presidential Center should have equipped him with a much needed global outlook, especially in the Kikwete Ikulu.

    3. This guy used to be very progressive in his outlook, but as with all "revolutionaries" who start out with a brilliant vision to implement, he has cooled off and is continually surrendering his passion to the status quo. Indeed he is becoming part of the status quo. In any case I believe JK is better off with a young mind like January's if only to utilize his voracious leadership and hence benefit from sound advise on current affairs and international relations. JK is an airhead and just as he needed Dim to show him the ropes at MOFA, he needs January to advice him in this internet age at Ikulu.

    4. The one downside of January is that he fancy himself a policy wonk and as a result he comes off as arrogant. Just recently when he was with JK he almost created a diplomatic row by badmouthing Nigeria's export of oil while Nigerians lack oil, in an attempt to caution Kikwete and say openly that however the deal will unfold Tanzania will not tolerate leaving it's people hungry while exporting food. This statement is both good and bad, it is good to know that at least he was thinking this way and he got to air this concern at a time where Kikwete was probably giggling and smiling ready to sign all documents without laying down serious policy positions.It is bad because it was very undiplomatic and had it been made in an environment where the press was active it could have escalated matters to the level of a public apology.Apart from his experience January showed that he is still a rookie by trusting a "journalist friend" with his private views, only to read them on the papers the next day. A simple "Tanzania will not export food while it's people are lacking" without badmouthing Nigeria and creating a potential row would have sufficed.

    5. There are some concerns about his drinking habit and his newly minted marriage that borders on the ethics of leadership, but I would deem some of these rather private for now.The guy is just an aide, presidential or not.
     
  20. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #20
    May 28, 2009
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,153
    Likes Received: 16,120
    Trophy Points: 280
    Heheheheheee....sometimes you make sense...and I give props where props are due. The guy is a plagiarist halafu watu wanadai eti ni kichwa. Kichwa my foot....vichwa hawaibi maandiko ya wengine.
     
Loading...