Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Jaji Mkuu Kasema la Mgombea Binafsi ni la Kisiasa..Basi Atuambie la Kisheria ni Lipi?

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Thomas David, Jun 29, 2010.

  1. T

    Thomas David Member

    Jun 29, 2010
    Joined: Aug 22, 2008
    Messages: 51
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    The RIGHT to VOTE and to be VOTED is Inalienable right,THE basic right of the Citizen.Anyone, anyone, who says otherwise, is deadly wrong and WE as the Citizen have right and duty to protect that right and indeed question the credibility of the institution tasked to restore such rights.
  2. Nyunyu

    Nyunyu JF-Expert Member

    Jun 29, 2010
    Joined: Mar 9, 2009
    Messages: 4,242
    Likes Received: 30
    Trophy Points: 145
    Unaanzisha maneno na CJ eeh!!!
    Sasa yeye afanyeje unadhani?
  3. M

    Magezi JF-Expert Member

    Jun 29, 2010
    Joined: Oct 26, 2008
    Messages: 2,733
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 135
    Siasa zilizo kufa za CCM ndiyo tatizo kwa Tanzania........nchi haiwezi kuendelea kamwe kama chama kinacho tawala nchi kinaamini uchawi.