Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Is this a good meaning and example of 'marriage'?

Discussion in 'Mahusiano, mapenzi, urafiki' started by KITEKSORO, Oct 15, 2012.

  1. K

    KITEKSORO Senior Member

    #1
    Oct 15, 2012
    Joined: Sep 25, 2012
    Messages: 136
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 35
    In The Citizen Newspaper of 14/10/2012, there is an interesting article, a long one but somewhere it says ''Marriage is like a cage in which some birds have been caught and are trying hard to get out, yet some other birds are longing to enter into the cage''. What's your take comrades?
     
  2. The Boss

    The Boss JF-Expert Member

    #2
    Oct 15, 2012
    Joined: Aug 18, 2009
    Messages: 36,151
    Likes Received: 14,520
    Trophy Points: 280
    very true
     
  3. Kaunga

    Kaunga JF-Expert Member

    #3
    Oct 15, 2012
    Joined: Nov 28, 2010
    Messages: 12,582
    Likes Received: 710
    Trophy Points: 280
    The big word there is SOME so nakubaliana na article.
     
  4. m

    mzabzab JF-Expert Member

    #4
    Oct 15, 2012
    Joined: Aug 18, 2011
    Messages: 6,789
    Likes Received: 334
    Trophy Points: 180
    kudadeki mie nataka niingie humo kwenye cage ili nipate kumega female birds wote walikuwemo humo ndani ya cage
     
  5. Root

    Root JF-Expert Member

    #5
    Oct 15, 2012
    Joined: Jan 23, 2012
    Messages: 18,492
    Likes Received: 3,499
    Trophy Points: 280
    To me its a big no it aint a cage

    Sent from my BlackBerry 9860 using JamiiForums
     
  6. epson

    epson JF-Expert Member

    #6
    Oct 15, 2012
    Joined: Oct 1, 2012
    Messages: 450
    Likes Received: 42
    Trophy Points: 45
    absolutely correct
     
  7. nyumba kubwa

    nyumba kubwa JF-Expert Member

    #7
    Oct 15, 2012
    Joined: Oct 8, 2010
    Messages: 9,683
    Likes Received: 995
    Trophy Points: 280
    Kama ulizoea kutangatanga basi hii article ni very correct;

    Kama ulizoea kila kitu ni kwa kiasi...kama una descipline na maisha yako...this is totally wrong.

    Mimi sijaona ufungwa wowote kwenye ndoa; nina uhuru ninaohitaji (kwani sina shida ya uhuru wa kupita kiasi na toka nimezaliwa sijawahi kuwa na tabia ya kujiachia kama kulala disco etc.)
     
Loading...