Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Is the VODA 3million bonanza a rip off?

Discussion in 'Tech, Gadgets & Science Forum' started by Deshbhakt, Apr 18, 2011.

  1. Deshbhakt

    Deshbhakt Senior Member

    #1
    Apr 18, 2011
    Joined: Jan 22, 2008
    Messages: 161
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Fellow Members,

    Three days ago I was being pestered with SMS from Voda saying that my number was choosen for the 3mil draw and that I had to text my name.Charge 550/=!

    I decided to send the same and the next thing was a 'sea'of SMS asking my gather points by answering questions-all the cost of 550/= each.I reached 22 SMS and stopped as there appeared to be no end in the 'game'!!

    I wonder as how much money VODA tends to make as assumingly if 300 subscribers answer 40 questions than that is 300 x 40 x 550.00=6,600,000/= and the winner gets 3mil.

    I would like to know more about this game or dare say 'swindle' by VODA.
     
  2. Utingo

    Utingo JF-Expert Member

    #2
    Apr 18, 2011
    Joined: Dec 15, 2009
    Messages: 6,992
    Likes Received: 29
    Trophy Points: 145
    wajinga ndiyo waliwao
     
  3. matwi

    matwi JF-Expert Member

    #3
    Apr 18, 2011
    Joined: Sep 2, 2009
    Messages: 275
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    wamegundua bongo vilaza wengi na wanaopenda vya bure ni wengi.baada ya kutoa vile vigari vyao 100 ambavyo hela yake walirudisha ndani ya mwezi mmja sasa wamewaletea hii tena.............!!!
     
  4. Jackbauer

    Jackbauer JF-Expert Member

    #4
    Apr 18, 2011
    Joined: Oct 28, 2010
    Messages: 5,878
    Likes Received: 30
    Trophy Points: 135
    Halafu hii mijamaa ya voda mipumbavu sana ,mimi wamenitumia sms 3 za aina tofauti kuhusu huu utapeli wao,yaani sijui wanadhani kila mtu ni kilaza?
     
  5. M

    Maimai Senior Member

    #5
    Apr 18, 2011
    Joined: Nov 1, 2010
    Messages: 174
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    du! Kumbe mmestukia ehhh!!!! Wanataka wakusanye bilioni 210 kwa kipindi kifupi tu. Si unajua mapato yamepungua kwa sababu ya shilingi moja kwa sekunde. Lazima watafute value added products zikiwemo kuwazuga wateja wake kwa dreams ya kuwa mamilionea. Hata magari mia naona danganya toto kwani sijaona hata moja hapa mjini. Ngoja tuliwe tunapenda feleee mno. Watakusanya hiyo pesa na zawadi wanatoa ten percent ya income. Mjini mipango kaka... Unadhani watawalipa nini watumishi wa RA?
     
  6. pmwasyoke

    pmwasyoke JF-Expert Member

    #6
    Apr 18, 2011
    Joined: May 27, 2010
    Messages: 3,505
    Likes Received: 99
    Trophy Points: 145
    Kwa kweli wanaboa!
     
  7. Deshbhakt

    Deshbhakt Senior Member

    #7
    Apr 22, 2011
    Joined: Jan 22, 2008
    Messages: 161
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Now many of my Voda friends are receiving similar messages and am still receiving texts to continue playing...Can somebody do something please?
     
Loading...