Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Is Politics and Religion inseparable?

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by MaxShimba, Oct 9, 2011.

  1. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #1
    Oct 9, 2011
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145

    I believe that Religion and politics are inseparable (covalent bond), they are two manifestations of the same phenomenon, two sides of the same coin. They are both sets of ideals and beliefs about how the world works, how it ought to work, and how societies and individuals should behave to achieve this, inter-alia, religion is separated only by the inclusion of the supernatural deitic power.

    Though, some people do believe that there is legitimate barrier between politics/government and religion because of been inculcated by the spurious "wall of separation" metaphor. But, how many times have you heard the rejoinder, "Religion and politics don't mix"?

    Amid the din and rhetoric of the current lineup of tactical contests, I ask that you venture up to the strategic level and consider a primal issue that transcends all the political noise and you will see why politics is inseparable from religion.

    It may not be in the dominion imperium and power of man to alienate the gift of liberty, but it will certainly take the power of men, guided by our Creator, to defend it. To that end, religion and politics are inseparable. Do you agree with me that politics and religion are inseparable?

    Notes taken from: US Patriotic; P&L Journal; and Thomas Jefferson

    Max Shimba
     
  2. Roulette

    Roulette JF-Expert Member

    #2
    Oct 9, 2011
    Joined: Dec 15, 2010
    Messages: 5,618
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 0
    Politics is the game of power (how to gain and retain power), religion is a set of rules and practices of how to gain God's friendship and immortality. Because politicians want to have a total control over people and because some religions need power to dictate their own way of though the ones use the other (and vice versa) to achieve their goals. but ideally, they should remain separate as one focuses on the power on earth and the other focuses on well being ahera...
    Though gathered as I wait for the microwave to cling
     
  3. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #3
    Oct 9, 2011
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145
    Bravo RussianRaulette, I like your thoughts and are very constructive. But one thing I would like to know, are both (politics and religion) equal in essence of power to control though their both interim result is distinct?
     
  4. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #4
    Oct 10, 2011
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145
    Kuna mengi katika hili, but all in all there is unique relationship between the two. It is hard to separate religion from politics in the same token it is hard to be a religious without loving politics.
     
  5. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #5
    Oct 10, 2011
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145
    Thanks for your thoughts. So are they inseparable?
     
  6. P

    Pascal Mayalla JF-Expert Member

    #6
    Oct 10, 2011
    Joined: Sep 22, 2008
    Messages: 20,555
    Likes Received: 6,183
    Trophy Points: 280
    Mkuu Max, Dini na Siasa ni vitu viwili tofauti kabisa.

    Mpeni Mungu yaliyo ya kiMungu na Mpeni Kaisari yaliyo ya Kaisari. Dini na siasa ni Lila na Fila Hazitangamani!


    • SIASA Watu wanatafuta ufalme wa dunia hii. DINI Watu wanatafuta ufalme wa mbingu.
    • SIASA Watu wanaabudu nguvu za pesa,watu, mali. DINI Watu wanaamini nguvu za Mungu , 'the power above'
    • SIASA Political Power ni visible seen and felt. DINI Religious power ni invisible, unseen not felt but acts
    • SIASA Tunawaamini kwa kuwaona na kusikia. DINI Tunaamini kwa kusikia tuu bila kuona
    • SIASA Wanasiasa ni watu tuu wapo wapo hapo walipo. DINI Mungu ni omnipresent.
    • SIASA Inafuatwa kwa itikadi. DINI Inafuatwa kwa imani
    • SIASA Inaruhusu options na choices. DINI Ni rules must be obeyed, no options, no choice
    • SIASA Unaweza kumini nusu nusu. DINI Lazima uwe moto au baridi, vuguvugu hakuna.
    • SIASA Ili kupata ufalme wa Siasa, kumtumikia Shetani kupo. DINI Ufalme wa Mungu ni lazima umtumikie Mungu aliye hai.
    • SIASA Mafanikio ni ya muda na furaha ya msimu DINI Mafanikio ni ya uzima wa milele na furaha ya milele.
     
  7. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #7
    Oct 10, 2011
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145
    Mukulu Pasco, long time, Bro!

    Umeisema vizuri sana. Lakini, hivi Mfalme Daudi si na yeye alikuwa mtu wa dini na Ufalme(Siasa) kwa wakati mmoja?
     
  8. Roulette

    Roulette JF-Expert Member

    #8
    Oct 10, 2011
    Joined: Dec 15, 2010
    Messages: 5,618
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 0
    Well, religion is opium of the people (Mao) in the sense that it penetrates the mind and soul and dictates a set or a code of conducts, outside which you are ejected from the system. The imperialist power had always used religion to dominate people but the Russian revolution overthrew that and people like Mao saw that as an opportunity to overcome the 'slavery' that religion forges.
    I wouldn't say that politics has the same sort of indoctrination but some times, some people have. The early speeches of Nyerere or Nkrumah on development are reflective of this in the sense that his ideology was something so strong at the time that people opposing this ideology (African socialism) were seen to be enemies of the newly Independence nations and almost as a if they wanted the colonialism back, and with it the end of freedom, equality and all the new right that came with Independence (remember we are in the 60s).
     
  9. L

    Laurel421 Member

    #9
    Oct 11, 2011
    Joined: Jun 28, 2011
    Messages: 24
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    religious without loving politics [​IMG]
     
  10. Mr.Toyo

    Mr.Toyo JF-Expert Member

    #10
    Oct 11, 2011
    Joined: Feb 9, 2007
    Messages: 433
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Ni hoja nzuri:
    Lakini! umejaribu kutafakari viongozi wa dini ambao pia ni wanasiasa? Watu kama akina Mchungaji Mtikila, Mama Lwakatare!!??
    [​IMG]
     
  11. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #11
    Oct 11, 2011
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145
    Ndio Mkuu, huu ni ushaidi mzuri
     
Loading...