Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Iraq inquiry

Discussion in 'International Forum' started by Darling, Mar 5, 2010.

  1. D

    Darling Member

    #1
    Mar 5, 2010
    Joined: Jul 30, 2007
    Messages: 69
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Is this about Sending Mr. Blair and Brown to Prison?

    or it just show ?

    What about Bush?
     
  2. BAK

    BAK JF-Expert Member

    #2
    Mar 5, 2010
    Joined: Feb 11, 2007
    Messages: 50,081
    Likes Received: 9,785
    Trophy Points: 280
    Nobody will go to jail from this inquiry.
     
  3. Bongolander

    Bongolander JF-Expert Member

    #3
    Mar 5, 2010
    Joined: Jul 10, 2007
    Messages: 4,880
    Likes Received: 23
    Trophy Points: 135
    People want to know what happened, what their leaders made the decioins they made. Sending someone to jail is cheap way of dealing with huge problem. People want to know what actaully happened and look into ways of limiting the people in power to make simialr mistakes in the future.

    Natamani sana issue kama hii itokee Tanzania. Tuwaweke viongozi wetu before the public na watuambie wanayofanya au kwanini waliruhusu EPA, Richmond etc etc
     
  4. Al Zagawi

    Al Zagawi JF-Expert Member

    #4
    Mar 5, 2010
    Joined: Mar 17, 2009
    Messages: 1,462
    Likes Received: 41
    Trophy Points: 145
    hakuna wa kwenda jela, hiyo siyo police investigation mkuu....

    wazungu wako wazi kiasi...wanachojaribu kufanya ni kujua nini kilitokea na nani alifanya nini kusababisha hicho kilichotokea kwa ni ile pretext for war...disarming Iraq of the WMD ilikuja gundulika baadaye kuwa ni fallacy wakti nchi tayari ipo vitani..

    kwa hiyo lengo ni kujua makosa yalifanyika wapi na taifa lijifunze kutokana na hayo makosa ili yasirudiwe tena hapo baadaye...
     
Loading...