Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Iranian, Dar residents charged with drug trafficking

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Mallaba, Dec 30, 2010.

  1. Mallaba

    Mallaba JF-Expert Member

    #1
    Dec 30, 2010
    Joined: Jan 30, 2008
    Messages: 2,561
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 133
    Iranian national and two Dar es Salaam residents have appeared in court here yesterday where they were charged with conspiring to traffic 50 kilogrammes of cocaine worth 1bn/- from Dar es Salaam to Nairobi in neighbouring Kenya.
    Reading the charges before Tanga Resident Magistrate Wilbert Chuma, State Attorney Alborau Saraji named the accused as Ismael Shebe (38), Rashid Salim (40), all residents of Dar es Salaam, and Majed Arjmand (36) believed to be an Iranian national.
    The State Attorney, who prosecuted the case along with another State Attorney Matrus Marandu, told the court that, the suspects were arrested on December 19, this year at Tengwa area near Kabuku in Handeni District.
    He said, the suspects were found with illicit drugs, worth the amount, inside a vehicle with registration number KAW 276G, property of Arjmand.
    They were not allowed to enter into any plea, as the Court lacked jurisdiction to hear the matter. After preliminary proceedings were over, the case will be taken to the High Court for hearing.
    The case was adjoined to January 11, next year, and the accused were remanded in custody.
    SOURCE: THE GUARDIAN .
    KWA CHINA UKIKAMATWA iwe foreigner au mkazi ukiwa na Cocaine zaidi ya 50grams ni lazima uwe excuted., je sheria za nchi zetu zinsemaje?
     
  2. BONGOLALA

    BONGOLALA JF-Expert Member

    #2
    Dec 30, 2010
    Joined: Sep 14, 2009
    Messages: 13,032
    Likes Received: 1,326
    Trophy Points: 280
    faini tsh 750 000
     
  3. Mallaba

    Mallaba JF-Expert Member

    #3
    Dec 30, 2010
    Joined: Jan 30, 2008
    Messages: 2,561
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 133
    wewe usinikumbushea ya jana ya mzee wa visjisenti du kweli tz ni tambarare
     
  4. U

    Uwezo Tunao JF-Expert Member

    #4
    Dec 31, 2010
    Joined: Nov 14, 2010
    Messages: 6,948
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 0
    [KWA CHINA UKIKAMATWA iwe foreigner au mkazi ukiwa na Cocaine zaidi ya 50grams ni lazima uwe excuted., je sheria za nchi zetu zinsemaje?]

    JIBU:

    1. Exhibiti imepotea stoo.

    2. Askari wetu alikosea katika kufungua jalada; tumegundu mtuhumiwa alikua tu kwenye kuipa polisi wetu msaada kudaka wahusika wenyewe.

    3. Ka-mzigo kenyewe kalikua kadogo tu hivyo tumewaachia kwa kuwa tusingependa kuyumbisha uhusiano wetu mzuri ki-nchi na jamhuri ya watu wa Irani.
     
  5. Mallaba

    Mallaba JF-Expert Member

    #5
    Jan 3, 2011
    Joined: Jan 30, 2008
    Messages: 2,561
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 133
    imepotelea wapi? na je tunajali uhusiano au tunajali sheria za nchi?
     
Loading...