Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

'Iranian arms ship destroyed near Sudan'

Discussion in 'International Forum' started by MaxShimba, Apr 28, 2009.

  1. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #1
    Apr 28, 2009
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145
    An Iranian vessel loaded with weapons to transfer to Hamas via Sudan was recently sunk in the Red Sea by an unidentified missile ship believed to be Israeli, according to Arab media.

    The vessel was attacked by either an Israeli or American ship and destroyed, according to a report Sunday in the Egyptian weekly Al-Usbua.

    "The ship was destroyed at sea near the Sudanese coast," sources told the weekly, adding that the cargo was to be taken through the Sudanese and Sinai deserts. They said the incident occurred within the past two weeks.

    The unidentified ship that fired missiles at the Iranian boat was "likely an Israeli" one, according to an Egyptian security source quoted on Saturday in the Amman-based weekly Fact International.

    The Iranian vessel was completely sunk and all personnel on it were killed, an event "expected to lead to further tension in Israeli-Iranian relations," the paper said.
    Last month, Sudan said it believed that Israel carried out air strikes on its soil in February that targeted weapons smugglers.


    While Israeli spokespeople did not comment on allegations of the country's involvement, Prime Minister Ehud Olmert hinted that Israel carried out the strikes, vowing that it would hit terrorist infrastructure wherever it was. Sudanese sources said that one of these strikes destroyed an Iranian ship, possibly on its way to Sudan.
     
  2. J

    Jasusi JF-Expert Member

    #2
    Apr 28, 2009
    Joined: May 5, 2006
    Messages: 11,450
    Likes Received: 100
    Trophy Points: 145
    Has the world map changed? B'cause last time I looked Sudan was landlocked.
     
  3. M

    MzalendoHalisi JF-Expert Member

    #3
    Apr 28, 2009
    Joined: Jun 24, 2007
    Messages: 3,842
    Likes Received: 91
    Trophy Points: 145
    Sudan landlocked?? Port Sudan waijuwa weye?
     
  4. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #4
    Apr 28, 2009
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145
    Mkuu umechemsha. Sasa Eritrea, Djibout, Saudi Arabia, Yemen nazo ni landlocked? Red sea inashuka kote huko.
     
  5. Icadon

    Icadon JF-Expert Member

    #5
    Apr 28, 2009
    Joined: Mar 21, 2007
    Messages: 3,588
    Likes Received: 7
    Trophy Points: 0
    Hii inanikumbusha ile video ya Israel Navy kwenye Youtube, jamaa waliingia na kutake over meli ya walebanon iliyokuwa imesheheni silaha zikienda Gaza.

    Jasusi this is for you!
    [​IMG]
     
  6. Ab-Titchaz

    Ab-Titchaz Content Manager Staff Member

    #6
    Apr 28, 2009
    Joined: Jan 30, 2008
    Messages: 14,702
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 0
    Ok, Icadon kashawapa picha halisi hapo juu kuhusu 'U-landlocked' wa Sudan.

    Meanwhile, hawa wa-Israeli ni wabishi tu na they have sunk this ship
    and killed whoever was on board...but thats just the way it is.
     
  7. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #7
    Apr 28, 2009
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145

    Kaazi kweli kweli.
     
  8. OsamaBinLaden

    OsamaBinLaden JF-Expert Member

    #8
    May 7, 2009
    Joined: May 2, 2009
    Messages: 706
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    WARUMI 2

    17[FONT=Arial Narrow,Arial Narrow][FONT=Arial Narrow,Arial Narrow]Tazama, wewe ukiwa unaitwa Myahudi na kuitegemea torati na kujisifia uhusiano wako na Mungu, [/FONT][/FONT]18[FONT=Arial Narrow,Arial Narrow][FONT=Arial Narrow,Arial Narrow]kama unajua mapenzi ya Mungu na kukubali lililo bora kwa sababu umefundishwa na hiyo sheria, [/FONT][/FONT]19[FONT=Arial Narrow,Arial Narrow][FONT=Arial Narrow,Arial Narrow]kama unatambua kuwa wewe ni kiongozi wa vipofu, na mwanga kwa wale walio gizani, [/FONT][/FONT]20[FONT=Arial Narrow,Arial Narrow][FONT=Arial Narrow,Arial Narrow]mkufunzi wa wajinga na mwalimu wa watoto wachanga, kwa kuwa una maarifa ya kweli katika hiyo sheria, [/FONT][/FONT]21[FONT=Arial Narrow,Arial Narrow][FONT=Arial Narrow,Arial Narrow]basi wewe, uwafundishaye wengine, mbona hujifunzi mwenyewe? Wewe uhubiriye kwamba mtu asiibe, wewe mwenyewe waiba? [/FONT][/FONT]22[FONT=Arial Narrow,Arial Narrow][FONT=Arial Narrow,Arial Narrow]Wewe usemaye mtu asizini, wewe mwenyewe wazini? Wewe uchukiaye miungu ya sanamu, wafanya jambo la kumchukiza katika mahekalu? [/FONT][/FONT]23[FONT=Arial Narrow,Arial Narrow][FONT=Arial Narrow,Arial Narrow]Wewe ujivuniaye sheria, wamwaibisha Mungu kwa kuvunja sheria? [/FONT][/FONT]24
    [FONT=Arial Narrow,Arial Narrow][FONT=Arial Narrow,Arial Narrow]Kama ilivyoandikwa, ‘‘Kwa ajili yenu ninyi, Jina la Mungu linatukanwa miongoni mwa watu Mataifa."
    [/FONT][/FONT]25
    [FONT=Arial Narrow,Arial Narrow][FONT=Arial Narrow,Arial Narrow]Kutahiriwa kuna thamani ikiwa unatii

    [/FONT][/FONT]
     
Loading...