Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Intermarriages between Kenyans and tanzanians; is there any official Statistics for this??

Discussion in 'Mahusiano, mapenzi, urafiki' started by Nairoberry, Apr 16, 2012.

  1. Nairoberry

    Nairoberry JF-Expert Member

    #1
    Apr 16, 2012
    Joined: Mar 7, 2012
    Messages: 570
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
    my good friends the reason am asking this is i have witnessed that there are many Kenyans and tanzanians marrying each other nowadays. not that it did not exist but now its like the rate is so high, i wanted to find out if there are statistics to show this anywhere.

    its common knowledge that Kenyan men love tanzanian women and tanzania men love kenya women(maybe its kenyan women who love them) anyway in Nairobi and other major urban areas in Kenya its common to hear single men talk about in pubs that they will marry a tanzanian women, si vichaa wa kenya. tanzania women too love Kenyan men i do not know why but these are some of the reasons i guess.

    okay i wont state the reasons i do not want this thread to be deleted. but basically Kenyans and tanzanians have had a love hate relationship for ages, but now it seems basically at one point Kenya and tanzania population will be so mixed up you wont tell the different. this is good for both countries :love: :love:
     
  2. rosemarie

    rosemarie JF-Expert Member

    #2
    Apr 16, 2012
    Joined: Mar 22, 2011
    Messages: 6,679
    Likes Received: 277
    Trophy Points: 180
    hivi kuna wanawake wa kitanzania wanaokubali kuolewa na hawa majitu ya kenya??i dont believe this brother,labda mnakutana na wale cheap changudoas mkafikiri ni real wabongo
     
  3. Nairoberry

    Nairoberry JF-Expert Member

    #3
    Apr 16, 2012
    Joined: Mar 7, 2012
    Messages: 570
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
    its an insult to call any woman cheap. please respect all women. lakini cha ukweli ni kuwa tunapendana, haya mengine ni siasa tu. back to topic nadhani nitamwuoa mmoja kutoka tanga
     
  4. King Kong III

    King Kong III JF-Expert Member

    #4
    Apr 16, 2012
    Joined: Oct 15, 2010
    Messages: 24,044
    Likes Received: 550
    Trophy Points: 280
    We mukenya wa wapi? Wakenya hampendani ndio maana mnamchukia sana Prezzo na Juacali nilimsikia anakwambia hataki kushirikiana na msanii yeyote wa nje,madada wa kikenya wengi wana makomwe(big fore head kama rihanna) halafu wengi ni weusi tii ukimuona mweupe basi ni halfcast otherwise anajichubua,madada wa kikenya ni wabayaaaaa sana na ndio maana wanaume wa kikenya wanawapenda wadada wa kitanzania.
     
  5. Chamoto

    Chamoto JF-Expert Member

    #5
    Apr 16, 2012
    Joined: Dec 7, 2007
    Messages: 1,432
    Likes Received: 19
    Trophy Points: 135
    Kwa statistics sifahamu ila hapa nilipo kuna machizi wangu wawili watatu walioowa mabinti wa kikenya.
     
  6. Rose1980

    Rose1980 JF-Expert Member

    #6
    Apr 16, 2012
    Joined: May 10, 2010
    Messages: 5,705
    Likes Received: 20
    Trophy Points: 0
    kwa sasa rate imepanda kwa sababu ya EAC
    wakenya wanatafuta entry pass ya kuweza kununua ardhi tz asi unajua kwao kenya kumejaa?

    then kwa wanaume wa kenya wanadai WANAWAKE WA TZ WANA SIFA ZA KIKE n so good to marry tofauti na wasichana wao wa kenya...wanaojifanya kujua haki zaidi ya haki yenyewe...
     
  7. King Kong III

    King Kong III JF-Expert Member

    #7
    Apr 16, 2012
    Joined: Oct 15, 2010
    Messages: 24,044
    Likes Received: 550
    Trophy Points: 280
    Mzee majuto=Nairoberry?

    Au ni coincidence?
     
  8. Smatta

    Smatta JF-Expert Member

    #8
    Apr 16, 2012
    Joined: Nov 5, 2008
    Messages: 2,231
    Likes Received: 140
    Trophy Points: 160
    My second wife is Tanzanian, a bright beautiful lady, finishing her masters at U.O.N, we are expecting our first baby in two months. so just you know, Tanzanian ladies love Kenyan men, been there, done that, got the tshirt. Allow me to ask, can an average Tanzanian dude (forget the moneyed folks) score a well educated Kenyan lady? with all the handsomeness (hahahaha, these fruits kill me) you boast of?
     
  9. Nairoberry

    Nairoberry JF-Expert Member

    #9
    Apr 16, 2012
    Joined: Mar 7, 2012
    Messages: 570
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
    that is precisely the point Dear sister, i think Kenyan women need to learn from there Tanzanian counterparts, but let me tell you a little secret,guess what?!! kenyan ladies dislike tanzanian women alot i guess its because of the standards you mentioned
     
  10. Mwali

    Mwali JF-Expert Member

    #10
    Apr 16, 2012
    Joined: Nov 9, 2011
    Messages: 7,032
    Likes Received: 18
    Trophy Points: 0
    Hapo bold, nadhani hata wanaume wa Kenya wenyewe hamwataki, ndio maana mnakuja TZ
    Wanawake wa Kenya (hasa wa Nairobi) wanajijenga kua competitive, hadi wanasahau kua wanawake.
    BTT:
    The reason of higher intermarriage rate could be urahisi wa kuhama katika EAC.
    Hapo mwanzo it took so many paper to settle, na ukihama hupati kazi.
    Sasa hivi mambo safi, unahama, unapata kazi, unaonekana active member of society.
    Hata Rwandan women wanaolewa sana Kenya siku hizi (Kenyan men ndio wameji-export zaidi EAC)
     
  11. The Quonquerer

    The Quonquerer JF-Expert Member

    #11
    Apr 16, 2012
    Joined: May 14, 2009
    Messages: 781
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0

    second wife? is that how you spread your aids. Go get ARVs, sick you!
     
  12. Nairoberry

    Nairoberry JF-Expert Member

    #12
    Apr 16, 2012
    Joined: Mar 7, 2012
    Messages: 570
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
    hapo kwenye nyekundu umenoa, inamaanisha kwamba wewe umekoloniwa akili, kwa hivyo wanawake weusi si warembo, na wala usikosee kuna makabila kenya yenye yajurikana na kuwa weusi sana, hata hivyo ni ma black beauty, hivi wasema sudan kusini they are all ugly??
     
  13. Nairoberry

    Nairoberry JF-Expert Member

    #13
    Apr 16, 2012
    Joined: Mar 7, 2012
    Messages: 570
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
    why i love TZ is polygamy is legal, i can have all them women :nod::nod: but i will marry only one. i guess i will have to toss a coin heads and tails to see my choice coz competition ni noma
     
  14. Smatta

    Smatta JF-Expert Member

    #14
    Apr 16, 2012
    Joined: Nov 5, 2008
    Messages: 2,231
    Likes Received: 140
    Trophy Points: 160
    Kenyan wife is also well educated, polite and a nice mother. its true Kenyans are marrying Rwandese women nowadays, might probably get me a Rwandese girl to support the spirit of EAC.
     
  15. Mwali

    Mwali JF-Expert Member

    #15
    Apr 16, 2012
    Joined: Nov 9, 2011
    Messages: 7,032
    Likes Received: 18
    Trophy Points: 0
    (caughing)...
    kwa kweli sifa kubwa ya wanawake wa Kenya ni assertiveness,
    Sio politeness. Na alie waharibia picha ni Mama Lucy Kibaki...
    Anyway, I don't like generalities. I have lived in Kenya
    and all women I interacted with were quite nice to me.
     
  16. King Kong III

    King Kong III JF-Expert Member

    #16
    Apr 16, 2012
    Joined: Oct 15, 2010
    Messages: 24,044
    Likes Received: 550
    Trophy Points: 280
    Don't get me wrong nairoberry,I'm talkin bout kenyan ladies n nuh south sudanese,kenyan ladies are ugly period me don't tink datin a gyal from kenya.
     
  17. m

    mzee wa njaa JF-Expert Member

    #17
    Apr 16, 2012
    Joined: Jun 16, 2011
    Messages: 1,368
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Kenya kuna wanawake kweli? K zao sio tamu then sio mafundi na hawajui kukatika kitandani.
     
  18. H

    Huihui2 JF-Expert Member

    #18
    Apr 16, 2012
    Joined: Jan 5, 2012
    Messages: 395
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Smatta ukioa Rwandese hakikisha ni Mhutu na siyo Mtusi. With Mtusi you will never make children instead atalala na fellow Tutsi man and if there is no Tutsi man she can as well sleep with a blood brother and beget children. You will only be used kama picha tu na kumlea huyo mtoto. They never mix their blood with aliens. Be careful Kenyans because we know these Rwandese better than you as they have been in Tz as refugees since early 1960s
     
  19. Smatta

    Smatta JF-Expert Member

    #19
    Apr 16, 2012
    Joined: Nov 5, 2008
    Messages: 2,231
    Likes Received: 140
    Trophy Points: 160

    wow.. that's news to me, thanks for the advice Hui. Lakini stereotypes wazijua, sio? there is always an exception.
     
  20. Nairoberry

    Nairoberry JF-Expert Member

    #20
    Apr 16, 2012
    Joined: Mar 7, 2012
    Messages: 570
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
    by the way rose if you are single i can consider marrying you, tyhough if you were born in 1980 you older than me but dont worry,nimewahi kuendesha gari za aina zote kama mobutu seseseko kuku ngbedu wa zabanga wewe ni mkabila gani??
     
Loading...