Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Ingekuwaje wangekuwa Wachagga?

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Mpaka Kieleweke, Feb 25, 2009.

  1. Mpaka Kieleweke

    Mpaka Kieleweke JF-Expert Member

    #1
    Feb 25, 2009
    Joined: Feb 27, 2007
    Messages: 4,130
    Likes Received: 41
    Trophy Points: 145
    Jiulize kama wateule hawa wangelikuwa ni Wachagga kelele za ukabila zingeweza kuwa zimeenea kiasi gani?

    Kwani hapa waliwahi kujadiliwa sana watu wa kabila la Wachagga eti wapo wengi Ikulu, Ujenzi,Mambo ya Nje, TRA,BOT na ofisi nyeti za serikali, ila huko kote ni TRA tuu ndio Mkurugenzi mkuu ndio Mchagga .

    Wasukuma ndio waliopo kwenye vyombo nyeti vya taifa hili:

    1.Mkurugenzi Mkuu TAKUKURU- MSUKUMA.
    2.Mkurugenzi Mkuu wa Mashitaka- DPP -MSUKUMA.
    3.Mkurugenzi mkuu wa Upelelezi na Jinai -Msukuma.

    Hivi wangelikuwa ni wakutoka Kilimanjaro ingekuwaje?

    Na juzi kwenye utafiti wa lugha uliofanyika nchini ulionyesha kuwa Kisukuma ndio lugha inayozungumzwa kwa wingi zaidi Tanzania .
     
  2. Zakumi

    Zakumi JF-Expert Member

    #2
    Feb 25, 2009
    Joined: Sep 24, 2008
    Messages: 4,574
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 135
    Wangekuwa wanatambika.
     
  3. B

    Baija Bolobi JF-Expert Member

    #3
    Feb 25, 2009
    Joined: Feb 25, 2009
    Messages: 751
    Likes Received: 115
    Trophy Points: 60
    Ila watu huwa hawalalamiki, wakubwa wengi wanapooa wachagga.
     
  4. Yo Yo

    Yo Yo JF-Expert Member

    #4
    Feb 25, 2009
    Joined: May 31, 2008
    Messages: 11,245
    Likes Received: 39
    Trophy Points: 0
    Mbona mnawakalia mashemeji zangu kooni? komeni.....hamna kabila disenti kama wasukuma.....
     
  5. p

    p53 JF-Expert Member

    #5
    Feb 26, 2009
    Joined: Feb 25, 2009
    Messages: 613
    Likes Received: 13
    Trophy Points: 35
    sielewi mantiki ya hoja.ndiyo kusema wasukuma wameshika nafasi nyeti lakini haipigwi kelele ila wangezishika wachaga ingekuwa manung'uniko?bado wachaga wanabaki kuwa wengi tu serikalini na taasisi za uma.lakini nadhani kubwa tuangalie vigezo katika teuzi na si kuuwianisha makabila,majimbo nk.

    ndiyo mana mwenye uelewa halalamiko hata kama kabila lake halijatoa naibu waziri tangia nchi ipate uhuru.
     
  6. Mpaka Kieleweke

    Mpaka Kieleweke JF-Expert Member

    #6
    Feb 26, 2009
    Joined: Feb 27, 2007
    Messages: 4,130
    Likes Received: 41
    Trophy Points: 145
    Jambo la kuangalia kwa kina na kujiuliza ni kuwa ni kwanini suala likiwahusu watu wa Mkoa wa Kilimanjaro huwa linaraise sana alarm? watu wa huko wanachukuliwaje na watanzania wenzao?

    Kwanini watu wa huko huwa mara nyingi wanakuwa wanalalamikiwa kuwa huwa wanapendelewa kila wanapopata nafasi?

    Ingekuwaje wangekuwa watu wa Mkoa wa Kilimanjaro? ni jambo la kujiuliza na kulitafutia majibu.
     
  7. Victoire

    Victoire JF-Expert Member

    #7
    Feb 26, 2009
    Joined: Jul 4, 2008
    Messages: 8,585
    Likes Received: 2,522
    Trophy Points: 280
    Toa ukabila wako hapa Mp yaelekea wewe ni mchaga!
     
  8. Mpaka Kieleweke

    Mpaka Kieleweke JF-Expert Member

    #8
    Feb 26, 2009
    Joined: Feb 27, 2007
    Messages: 4,130
    Likes Received: 41
    Trophy Points: 145
    Mkabila maana yake nini?kwani hili ni jambo ambalo linazua sana mjadala na lilijadiliwa sana hapa karibia mwaka mzima , mimi sio mchagga ila ni mtanzania.
     
  9. Victoire

    Victoire JF-Expert Member

    #9
    Feb 26, 2009
    Joined: Jul 4, 2008
    Messages: 8,585
    Likes Received: 2,522
    Trophy Points: 280
    Na hao unawaowashikia bango pia wao si wasukuma ni watanzania!
     
  10. Mpaka Kieleweke

    Mpaka Kieleweke JF-Expert Member

    #10
    Feb 26, 2009
    Joined: Feb 27, 2007
    Messages: 4,130
    Likes Received: 41
    Trophy Points: 145
    Dr Hosea, Feleshi targeted

    2009-02-22 12:47:40
    By Staff Writer


    A group of politicians and traders who benefited from shady deals executed during the third phase regime are now planning a secret mission targeting the anti-corruption czar and the Director of Public Prosecutions, The Guardian on Sunday has learnt.

    The group first launched the plan to bring down those investigating them for corruption - mainly Dr Edward Hosea of the Prevention and Combating of Corruption Bureau (PCCB) - early last year, before it was detected by the intelligence community. Intelligence officials have since written a report on the issue and are monitoring the group.

    Both Dr Hosea and Feleshi told The Guardian on Sunday this week that they were aware of what they described as a smear campaign to discredit their integrity and credibility, but it wouldn?t deter them from doing their jobs.

    ``I am aware of the plan but this is my country and I am ready for anything,`` Dr Hosea said. ``I can`t be intimidated by bastards; their days are numbered as their evils are thoroughly investigated.

    Some senior officials in the ruling party who declined to be named told The Guardian on Sunday that the group would try to tie Dr Hosea and Feleshi to corruption allegations of their own, and to show that the two officials have favoured or excused corrupt leaders who share their ethnic background.

    Dr Hosea, Feleshi and Director of Criminal Investigations Robert Manumba all belong to the Sukuma tribe and grew up in the same region.

    A worrisome trend
    This attempt to discredit those investigating and prosecuting corrupt officials before they can ensure justice is perhaps most distressing for how common it has become throughout sub-Saharan Africa in recent years.

    In South Africa, dissidents within the African National Congress used the same reputation-smearing tactics to ensure that the Scorpions - a special operations unit in the National Prosecuting Authority that took on high-profile cases of corruption and organised crime - were disbanded shortly after the arrest and prosecution of Jacob Zuma, Toni Yengeni and Shabir Shaick.

    Shaick and Yengeni were subsequently jailed on corruption charges, but Zuma, who now leads the ANC, went free.

    The head of Nigeria?s Economic and Financial Crimes Commission, Nuhu Ribadu, was also ousted in late 2007, supposedly so he could take a one-year senior-level training course, but largely acknowledged to be because he had been making progress in the fight against graft in Nigeria, routinely rated one of the most corrupt countries in the world.

    The chairman of Zambia`s anti-corruption task force Mark Chona was dismissed in 2005 amid similar circumstances, and Kenya`s former anti-corruption chief John Githongo resigned amid death threats and a general feeling that he lacked support for the work he was doing.

    Here in Tanzania, the group targeting Dr Hosea and Feleshi tried to discourage the fight against grand corruption by arguing that investigating the graft cases undermines Chama cha Mapinduzi`s unity and jeopardises national security.

    When that failed to get any traction, the group authored a well detailed dossier that was circulated to the media, MPs, the donor community and online, alleging that Dr Hosea owned property worth billions of shillings that could not be accounted for by his government salary.

    The dossier was released just after the PCCB had declared publicly that it was investigating major corruption scandals including the Bank of Tanzania External Payment Arrears account scam, the building of the Twin Towers, the Buzwagi Mineral Development Agreement contract, the BAE Radar deal and the Alex Stewart Assayers deal.

    Taking advantage of disgruntled staff within the PCCB, the group launched a whisper campaign against Dr Hosea, sparking rumours that he was not investigating the Richmond energy scam as seriously as the other cases because he himself had benefited from Richmond.

    ``I know who some of them are,` Dr Hosea said. ``I welcome them if they have any credible evidence to implicate me.

    ``There are those who want me sacked because of the Richmond scam, but the truth is that I wasn`t part of the negotiation team that executed the deal,`` he said. ``I just gave my candid opinion that having investigated the contract, there wasn?t any evidence showing that officials were bribed.``

    At this point the intelligence community was commissioned to investigate the allegations and the people behind them.

    In a dossier written last April, intelligence officials managed to establish a list of traders, retired politicians, MPs and media practitioners who were thought to be behind the campaign.

    The list included top officials from the judiciary, casting doubt on the future of the corruption cases once they enter the courtroom, and creating a sense of futility in the war on corruption at large.

    But going beyond starting rumours, The Guardian on Sunday has reliably established that the group has planned to wire dirty money from abroad into their targets` bank accounts and then leak the transaction documents to the media and legislators, falsely tying the investigators to corrupt acts of their own.

    The group is also seeking private investigators to thoroughly scrutinise the lifestyle of Dr Hosea`s family, who have been living in the United States for years.

    The group believes Dr Hosea bought a posh house in the US, a property he couldn?t afford with his government salary.

    Dr Hosea said he has not bought a home abroad, but has been renting an apartment for his family there.

    ``I am a fighter who is ready to fight for his country by ensuring that all corrupt leaders are prosecuted. I am not worried by anything,`` the PCCB czar told The Guardian on Sunday.

    As in Nigeria, Kenya, Zambia and Nigeria, the group here are also accusing anti-corruption officials, and the DPP especially, of favouritism and protecting those of their own political or ethnic background.

    They claim that the prosecutions of Basil Mramba, Daniel Yona and Gray Mgonja have moved forward, while suspects Andrew Chenge and Nazir Karamagi, implicated in the BAE radar and Buzwagi gold mine deals, respectively, have been protected thus far. Mramba, Yona and Mgonja all come from northern regions near the Kenyan border, while Chenge and Karamagi come from the Lake Zone region, like Feleshi and Dr Hosea.

    ``When it comes to the [BAE] radar deal or Buzwagi, the DPP will say dig deeper, we need more investigation, but for Mramba and colleagues, he says just proceed to court - this is outrageous,`` one senior CCM official told The Guardian on Sunday.

    The official added, ?The DPP has been using the supposed lack of credible evidence to delay even the prosecutions of Kagoda officials?but there`s plenty of evidence.

    Feleshi denied any intentional delays in the prosecution of Chenge or Karamagi, and said the fact that he and Chenge share the same tribe is entirely irrelevant.

    ``I was not recruited by Chenge, and those who think I am taking actions based on my tribe lack grounds,`` Feleshi said yesterday. ``I am guided by the constitution not political pressure.

    I wasn?t recruited by the government of the United Republic of Tanzania?because of my tribe, but my integrity and credibility.`` When Chenge was Attorney General, Feleshi was in charge of the AG chambers in the Lake Zone.
    Later, in 2005 after Chenge had left his post, Feleshi was appointed DPP by President Kikwete in early 2006.
    ``I found Chenge employed by the same government and he was my senior?and that`s all,`` Feleshi said. ``Those who believe there`s evidence (of wrongdoing) should apply private prosecutions because it is allowed according to our law.``

    SOURCE: Sunday Observer
     
  11. Mpaka Kieleweke

    Mpaka Kieleweke JF-Expert Member

    #11
    Feb 26, 2009
    Joined: Feb 27, 2007
    Messages: 4,130
    Likes Received: 41
    Trophy Points: 145
    Dr Hosea, Feleshi targeted

    2009-02-22 12:47:40
    By Staff Writer


    A group of politicians and traders who benefited from shady deals executed during the third phase regime are now planning a secret mission targeting the anti-corruption czar and the Director of Public Prosecutions, The Guardian on Sunday has learnt.

    The group first launched the plan to bring down those investigating them for corruption - mainly Dr Edward Hosea of the Prevention and Combating of Corruption Bureau (PCCB) - early last year, before it was detected by the intelligence community. Intelligence officials have since written a report on the issue and are monitoring the group.

    Both Dr Hosea and Feleshi told The Guardian on Sunday this week that they were aware of what they described as a smear campaign to discredit their integrity and credibility, but it wouldn?t deter them from doing their jobs.

    ``I am aware of the plan but this is my country and I am ready for anything,`` Dr Hosea said. ``I can`t be intimidated by bastards; their days are numbered as their evils are thoroughly investigated.

    Some senior officials in the ruling party who declined to be named told The Guardian on Sunday that the group would try to tie Dr Hosea and Feleshi to corruption allegations of their own, and to show that the two officials have favoured or excused corrupt leaders who share their ethnic background.

    Dr Hosea, Feleshi and Director of Criminal Investigations Robert Manumba all belong to the Sukuma tribe and grew up in the same region.

    A worrisome trend
    This attempt to discredit those investigating and prosecuting corrupt officials before they can ensure justice is perhaps most distressing for how common it has become throughout sub-Saharan Africa in recent years.

    In South Africa, dissidents within the African National Congress used the same reputation-smearing tactics to ensure that the Scorpions - a special operations unit in the National Prosecuting Authority that took on high-profile cases of corruption and organised crime - were disbanded shortly after the arrest and prosecution of Jacob Zuma, Toni Yengeni and Shabir Shaick.

    Shaick and Yengeni were subsequently jailed on corruption charges, but Zuma, who now leads the ANC, went free.

    The head of Nigeria?s Economic and Financial Crimes Commission, Nuhu Ribadu, was also ousted in late 2007, supposedly so he could take a one-year senior-level training course, but largely acknowledged to be because he had been making progress in the fight against graft in Nigeria, routinely rated one of the most corrupt countries in the world.

    The chairman of Zambia`s anti-corruption task force Mark Chona was dismissed in 2005 amid similar circumstances, and Kenya`s former anti-corruption chief John Githongo resigned amid death threats and a general feeling that he lacked support for the work he was doing.

    Here in Tanzania, the group targeting Dr Hosea and Feleshi tried to discourage the fight against grand corruption by arguing that investigating the graft cases undermines Chama cha Mapinduzi`s unity and jeopardises national security.

    When that failed to get any traction, the group authored a well detailed dossier that was circulated to the media, MPs, the donor community and online, alleging that Dr Hosea owned property worth billions of shillings that could not be accounted for by his government salary.

    The dossier was released just after the PCCB had declared publicly that it was investigating major corruption scandals including the Bank of Tanzania External Payment Arrears account scam, the building of the Twin Towers, the Buzwagi Mineral Development Agreement contract, the BAE Radar deal and the Alex Stewart Assayers deal.

    Taking advantage of disgruntled staff within the PCCB, the group launched a whisper campaign against Dr Hosea, sparking rumours that he was not investigating the Richmond energy scam as seriously as the other cases because he himself had benefited from Richmond.

    ``I know who some of them are,` Dr Hosea said. ``I welcome them if they have any credible evidence to implicate me.

    ``There are those who want me sacked because of the Richmond scam, but the truth is that I wasn`t part of the negotiation team that executed the deal,`` he said. ``I just gave my candid opinion that having investigated the contract, there wasn?t any evidence showing that officials were bribed.``

    At this point the intelligence community was commissioned to investigate the allegations and the people behind them.

    In a dossier written last April, intelligence officials managed to establish a list of traders, retired politicians, MPs and media practitioners who were thought to be behind the campaign.

    The list included top officials from the judiciary, casting doubt on the future of the corruption cases once they enter the courtroom, and creating a sense of futility in the war on corruption at large.

    But going beyond starting rumours, The Guardian on Sunday has reliably established that the group has planned to wire dirty money from abroad into their targets` bank accounts and then leak the transaction documents to the media and legislators, falsely tying the investigators to corrupt acts of their own.

    The group is also seeking private investigators to thoroughly scrutinise the lifestyle of Dr Hosea`s family, who have been living in the United States for years.

    The group believes Dr Hosea bought a posh house in the US, a property he couldn?t afford with his government salary.

    Dr Hosea said he has not bought a home abroad, but has been renting an apartment for his family there.

    ``I am a fighter who is ready to fight for his country by ensuring that all corrupt leaders are prosecuted. I am not worried by anything,`` the PCCB czar told The Guardian on Sunday.

    As in Nigeria, Kenya, Zambia and Nigeria, the group here are also accusing anti-corruption officials, and the DPP especially, of favouritism and protecting those of their own political or ethnic background.

    They claim that the prosecutions of Basil Mramba, Daniel Yona and Gray Mgonja have moved forward, while suspects Andrew Chenge and Nazir Karamagi, implicated in the BAE radar and Buzwagi gold mine deals, respectively, have been protected thus far. Mramba, Yona and Mgonja all come from northern regions near the Kenyan border, while Chenge and Karamagi come from the Lake Zone region, like Feleshi and Dr Hosea.

    ``When it comes to the [BAE] radar deal or Buzwagi, the DPP will say dig deeper, we need more investigation, but for Mramba and colleagues, he says just proceed to court - this is outrageous,`` one senior CCM official told The Guardian on Sunday.

    The official added, ?The DPP has been using the supposed lack of credible evidence to delay even the prosecutions of Kagoda officials?but there`s plenty of evidence.

    Feleshi denied any intentional delays in the prosecution of Chenge or Karamagi, and said the fact that he and Chenge share the same tribe is entirely irrelevant.

    ``I was not recruited by Chenge, and those who think I am taking actions based on my tribe lack grounds,`` Feleshi said yesterday. ``I am guided by the constitution not political pressure.

    I wasn?t recruited by the government of the United Republic of Tanzania?because of my tribe, but my integrity and credibility.`` When Chenge was Attorney General, Feleshi was in charge of the AG chambers in the Lake Zone.
    Later, in 2005 after Chenge had left his post, Feleshi was appointed DPP by President Kikwete in early 2006.
    ``I found Chenge employed by the same government and he was my senior?and that`s all,`` Feleshi said. ``Those who believe there`s evidence (of wrongdoing) should apply private prosecutions because it is allowed according to our law.``

    SOURCE: Sunday Observer
     
  12. Victoire

    Victoire JF-Expert Member

    #12
    Feb 26, 2009
    Joined: Jul 4, 2008
    Messages: 8,585
    Likes Received: 2,522
    Trophy Points: 280
    Hiyo habari mbona ipo tayari humu!
     
  13. Mpaka Kieleweke

    Mpaka Kieleweke JF-Expert Member

    #13
    Feb 26, 2009
    Joined: Feb 27, 2007
    Messages: 4,130
    Likes Received: 41
    Trophy Points: 145
    Najua ipo ila haikujadiliwa vya kutosha na pia swali langu ni kuwa why wachagga huwa wanajadiliwa sana?

    Jaribu kufikiria kuwa habari hiyo ingekuwa kwenye muelekeo wa Ukilimanjaro unafikiri mjadala ungekuwa ulivyoishia?

    Kuna kitu ambacho wachagga ama waliwahi kufanya ama wanafanya against makabila mengine ndio maana inakuwa hivyo?
     
  14. M

    Mfumwa JF-Expert Member

    #14
    Feb 26, 2009
    Joined: Aug 29, 2008
    Messages: 1,456
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 133
    Sielewi lengo lako Mkuu Mpaka Kieleweke, sasa nawe unataka anza kujadili Wasukuma ama?, Mkuu kweli una hasira, suala n kuwa kwanini hili linalowahusu Wasukuma halikujadiliwa vya kutosha. Sasa kazi kesho akaja Mnyaturu, keshokutwa Mmachinga, hujakaa sawa Mngoni sijui kama patakalika JF kwa kujadili ukabila. Sioni kama kuna la muhimu kujadili nani ana cheo gani na ni kabila gani?.
     
  15. p

    p53 JF-Expert Member

    #15
    Feb 26, 2009
    Joined: Feb 25, 2009
    Messages: 613
    Likes Received: 13
    Trophy Points: 35
    naona unajaribu kuutetea uchaga na inaonyesha wewe ni mchaga wa chadema!
    wanyakyusya,wahaya pia wanalalamikiwa kwa kujazana kwenye taasisi za uma.mwalimu analaumiwa mpaka kesho kuwa kawajaza watu wake jeshini.kuna malalamiko ya dini moja kupendelewa kuliko nyingine,kuna malalamiko ya jinsia.haya yote huyaoni/sikii ila hilo la wachaga tu?mbona unajishtukia sasa?tatizo liko wapi?kama mtu ana qualify asichukuliwe kisa shirika lina wahaya wengi,tuchukue mzaramo hata kama hana sifa ili tuoanishe ukabila,mkuu ndiyo unakotaka kwenda huku?sioni issue hapa.awe mhaya,mchaga,msukuma sawa tu ilimradi asiwe kama chenge!
     
  16. A

    August JF-Expert Member

    #16
    Feb 26, 2009
    Joined: Jun 18, 2007
    Messages: 3,670
    Likes Received: 212
    Trophy Points: 160
    ni kweli naona wasukuma wanapendelewa saana, hata makatibu wakuu wizarani, wengi ni wa huko, mabalozi, na majaji just to mention a few, bado hujakwenda kwa maDC na RC? Ukisha maliza jadili
     
  17. JohnShaaban

    JohnShaaban JF-Expert Member

    #17
    Feb 26, 2009
    Joined: Aug 23, 2007
    Messages: 465
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 35
    Wote ni Watanzania, japokuwa wengine walikaa kimya pale nchi ilipotafunwa na rushwa na wengine wameamua kusikiliza kilio cha wananchi na kuwafikisha wala rushwa kwenye mkono wa sheria.
     
  18. e

    eddy JF-Expert Member

    #18
    Feb 26, 2009
    Joined: Dec 26, 2007
    Messages: 6,927
    Likes Received: 1,887
    Trophy Points: 280
    Mwaka huu mtakoma kwanza njemba hazihongeki!
     
  19. e

    eddy JF-Expert Member

    #19
    Feb 26, 2009
    Joined: Dec 26, 2007
    Messages: 6,927
    Likes Received: 1,887
    Trophy Points: 280
    Wachagga Masha anatosha kuwanyosha.
     
  20. Pundamilia07

    Pundamilia07 JF-Expert Member

    #20
    Feb 26, 2009
    Joined: Oct 29, 2007
    Messages: 1,432
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    Wangekuwa wanaongea kichaga

    Wanaohoji ukabila ninawashauri wahamie Kenya watuache sisi watanzania
     
Loading...