Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Inflation rate in tanzania

Discussion in 'Biashara, Uchumi na Ujasiriamali' started by joslei, May 7, 2011.

  1. j

    joslei New Member

    #1
    May 7, 2011
    Joined: May 3, 2011
    Messages: 2
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    i want to know the real rate of our country inflation! Because am so confused with that! Pleaese help me to know
     
  2. M

    Mkora JF-Expert Member

    #2
    May 7, 2011
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 351
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
    Kwa takwimu za BOT ni 5.9%
    Actual inapatikana hivi
    Minimum wages % ys Sh104,000 Sh 104,000 to Sh 250,000
    Kwahiyo inflation is well over 50%
    Changanya za za kwako utapatka ya uhakika
     
  3. Ehud

    Ehud JF-Expert Member

    #3
    May 8, 2011
    Joined: Feb 12, 2008
    Messages: 2,697
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 0
    Ni 50%
     
  4. k

    kagamba kadogo Senior Member

    #4
    May 8, 2011
    Joined: Apr 24, 2011
    Messages: 178
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    takwimu wana cook figure
     
  5. BONGOLALA

    BONGOLALA JF-Expert Member

    #5
    May 8, 2011
    Joined: Sep 14, 2009
    Messages: 13,033
    Likes Received: 1,328
    Trophy Points: 280
    kwa sasa inakimbilia 250% kwa mwaka! ukweli ndio huo!mwaka 1983 $1 ilikua tshs 12,sasa $1 ni tshs1515
     
  6. CONSULT

    CONSULT JF-Expert Member

    #6
    May 8, 2011
    Joined: May 8, 2011
    Messages: 221
    Likes Received: 19
    Trophy Points: 35
    Inflation rate of our country sure it is real confusing especially when you relay on media, but if you are looking in industry wise e.g. construction industry in recent years is between 12% to 16% for late 2009,2010,2011.
     
  7. Ruge Opinion

    Ruge Opinion JF-Expert Member

    #7
    May 9, 2011
    Joined: Mar 22, 2006
    Messages: 1,482
    Likes Received: 109
    Trophy Points: 160
    Uchakachuaji huo. Hiyo Shs.250,000 inawakilisha nini? Na hiyo formula ni ya economics ipi?
     
Loading...