Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

If You Love Her Enough......

Discussion in 'Mahusiano, mapenzi, urafiki' started by chriss brown, Nov 12, 2011.

  1. chriss brown

    chriss brown JF-Expert Member

    #1
    Nov 12, 2011
    Joined: Nov 3, 2011
    Messages: 292
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    My friend John always has something to tell me. He knows so much that young men have to have older and more worldly wise men to tell them. For instance who to trust, how to care for others, and how to live life to the fullest.

    Recently, John lost his wife Janet. For eight years she fought against cancer, but in the end her sickness had the last word.

    One day John took out a folded piece of paper from his wallet. He had found it, so he told me, when he tidied up some drawers at home. It was a small love letter Janet had written. The note could look like a school girl's scrawls about her dream guy. All that was missing was a drawing of a heart with the names John and Janet written in it. But the small letter was written by a woman who had had seven children; a woman who fought for her life and who probably only had a few months left to live.

    It was also a beautiful recipe for how to keep a marriage together.

    Janet's description of her husband begins thus: "Loved me. Took care of me. Worried about me."

    Even though John always had a ready answer, he never joked about cancer apparently. Sometimes he came home in the evening to find Janet in the middle of one of those depressions cancer patients so often get. In no time he got her into the car and drove her to her favourite restaurant.

    He showed consideration for her, and she knew it. You cannot hide something for someone who knows better.

    "Helped me when I was ill," the next line reads. Perhaps Janet wrote this while the cancer was in one of the horrible and wonderful lulls. Where everything is -- almost -- as it used to be, before the sickness broke out, and where it doesn't hurt to hope that everything is over, maybe forever.

    "Forgave me a lot."

    "Stood by my side."

    And a piece of good advice for everyone who looks on giving constructive criticism as a kind of sacred duty: "Always praising."

    "Made sure I had everything I needed," she goes on to write.

    After that she has turned over the paper and added: "Warmth. Humour. Kindness. Thoughtfulness." And then she writes about the husband she has lived with and loved the most of her life: "Always there for me when I needed you."

    The last words she wrote sum up all the others. I can see her for me where she adds thoughtfully: "Good friend."

    I stand beside John now, and cannot even pretend to know how it feels to lose someone who is as close to me as Janet was to him. I need to hear what he has to say much more than he needs to talk.

    "John," I ask. "How do you stick together with someone through 38 years -- not to mention the sickness? How do I know if I can bear to stand by my wife's side if she becomes sick one day?"

    "You can," he says quietly. "If you love her enough, you can."
    :focus:
     
  2. HorsePower

    HorsePower JF-Expert Member

    #2
    Nov 12, 2011
    Joined: Aug 22, 2008
    Messages: 3,617
    Likes Received: 28
    Trophy Points: 145
    Tumekupata mkuu, ujumbe umetulia sana hususan kwa wale wapendanao. Ila nina mtazamo tofauti juu ya kuficha magonjwa kwa umpendaye. I was trying to think kwamba si haki sana kujifahamu kuwa una tatizo linaloweza kukusababishia kifo na mwenza wako hajuwi na una-amua kumficha.

    Ni vzr kumtendea haki kwa kumwambia ukweli aamue mwenyewe kuliko ku-invest pendo lake kwako kwa several years na kuanza maisha na wewe akifikiri mtaishi naye pamoja for years to come (ingawa kifo kipo, ila huwa hutukifikirii tunapofunga ndoa) na baadaye unamkatia furaha ya maisha yake kwa kufariki au kumuingiza kwenye ishu ya kuuguza.

    Nafikiri it is better kuwa wawazi, wakweli na waaminifu ktk maisha yetu ya kila siku ili tuweza kuishi kwa amani na furaha na pia kutokuingizana kwenye matatizo yasiyo ya lazima. I acknowledge kuwa yeyote ana haki ya kupenda/kumpendwa regardless ya status yake (Mzima, Mgonjwa nk), lakini uwazi ni kitu essential sana kwenye mahusiano yenye mwisho mwema
     
Loading...