Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

If the dead could rise...Nyerere, the true son of Tanzania

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by MsandoAlberto, Apr 26, 2011.

  1. M

    MsandoAlberto JF-Expert Member

    #1
    Apr 26, 2011
    Joined: Nov 2, 2010
    Messages: 1,019
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    As am watching TBC (one of the rare moments that I do) am reflecting on Mwl. Julius Nyerere. With his failures as a human being he remains a true son of Tanzania. He is a hero in many aspects.

    And, he admitted to have made some mistakes. Our leaders today will not admit that. The failed policies, the wrong decisions etc. No one will admit it.

    I wish and pray if the dead could rise Tanzania would be a better place. If that doesnt happen then if we who are living could at least revisit what he tried to achieve then we could take his dream a bit further. We are not even close to accomplishing his dream. By the way, I doubt if we even know what his dream was!!
     
  2. PakaJimmy

    PakaJimmy JF-Expert Member

    #2
    Apr 26, 2011
    Joined: Apr 29, 2009
    Messages: 16,234
    Likes Received: 103
    Trophy Points: 160
    If some leader gives out a speech which they fear may cause a havoc at the end of a day you will hear them saying.."hiyo ni kauli yake binafsi, na tunaheshimu mawazo yake, na wala huo si msimamo wa serikali/chama"..ha ha haaa!

    Actually, if we remain with this kind of leaders, Nyerere will stand to be the Monument of decent leadership in the country for time-immemorial!
     
  3. Revolutionary

    Revolutionary JF-Expert Member

    #3
    Apr 26, 2011
    Joined: Jan 7, 2011
    Messages: 457
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Mafisadi hustuka ukitaja jina la Mwalimy Nyerere kati yao! Hakuna Hakuna na Hakuna kama mwalimu Nyerere!
     
  4. M

    MsandoAlberto JF-Expert Member

    #4
    Apr 26, 2011
    Joined: Nov 2, 2010
    Messages: 1,019
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    I agree PJ, tuna viongozi ambao huwezi hata kujua msimamo wao ni nini. You cant tell what their vision is. They cant translate their thoughts (if at all they have them) into doable acts. Those who are being led do not know where they are being led to......at least Nyerere identified himself as one who can lead no matter how wrong the path is....
     
  5. A

    Ame JF-Expert Member

    #5
    Apr 26, 2011
    Joined: Mar 14, 2011
    Messages: 2,740
    Likes Received: 303
    Trophy Points: 180
    Mwl was extra brilliant for our minds to read his dream about this country. Kwakua hatuwezi kumsoma tunabaki kumlaumu badala ya kujitahidi kuelewa alichokiasisi. Sikubahatika kumwona mwl katika uongozi wake nikiwa na akili zangu; lakini nimezisoma kazi zake na nimejiapiza lazima nitamwenzi by hooks and crooks.
     
  6. O

    Olecranon JF-Expert Member

    #6
    Apr 27, 2011
    Joined: Apr 11, 2011
    Messages: 1,260
    Likes Received: 391
    Trophy Points: 180
    I think we should let the dead remain where they are though keeping on honoring those whose deserve to be honored, e.g., Mwalimu JKN. The problems we are currently facing will be solved by none other than us, the .com generation. Unless all of us stand for a common goal, which is to repossess our country from these selfish-driven leaders of Chama cha Magambas, the minority will continue to enjoy the wealth on the expense of the majority.
     
  7. M

    MsandoAlberto JF-Expert Member

    #7
    Apr 27, 2011
    Joined: Nov 2, 2010
    Messages: 1,019
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Ame, I am humbled by the promise you have made. The dream you have to live Mwalimu's dream is a noble one and if all or some of us do that we will take this country a step forward. Spread the word and let the fire grow
     
  8. W

    WildCard JF-Expert Member

    #8
    Apr 27, 2011
    Joined: Apr 22, 2008
    Messages: 7,451
    Likes Received: 25
    Trophy Points: 145
    Jana kwenye Mlimani Tv kulikuwa na kijana mmoja Mzanzibari alijaribu kumkejeli Mwalimu kuwa ni kwa nini yeye tu aitwe Baba wa Taifa hili, alianzisha vijiji vya ujamaa watu wakaliwa na simba, kwa nini kiwanja cha ndege cha Dar sasa kinaitwa JKNIA na kejeli nyingi tu. Chuki za Wazanzibar kwa Mwalimu zinatokana na nini? Sio Mwalimu aliolileta wazo la Muungano. Uwepo wa serikali ya Zanzibar aliutetea Mwalimu. Karume alitaka serikali moja.
     
Loading...