Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Ideas for valentine's day gift

Discussion in 'Mahusiano, mapenzi, urafiki' started by kui, Feb 10, 2010.

  1. kui

    kui JF-Expert Member

    #1
    Feb 10, 2010
    Joined: Mar 2, 2009
    Messages: 5,638
    Likes Received: 3,171
    Trophy Points: 280
    ...dinner and a movie, chocolate covered fruits (mh! yummy), lots of roses but, how bout giving """JUST YOURSELVES""" to each other and no material thing? go somewhere, spend some good time and many more.....
     
  2. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #2
    Feb 10, 2010
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,042
    Likes Received: 15,957
    Trophy Points: 280
    To me, if you love someone, then everyday should be valentine's day. There shouldn't just be one single day set aside for it. That's why I think this crap called valentine's day is just another nonsensical capitalistic creation aimed at exploiting the naivette of the naive.
     
  3. kui

    kui JF-Expert Member

    #3
    Feb 10, 2010
    Joined: Mar 2, 2009
    Messages: 5,638
    Likes Received: 3,171
    Trophy Points: 280
    lol!...sawa mkuu, nimekubali 100%
     
  4. s

    sinani Member

    #4
    Feb 11, 2010
    Joined: Jun 15, 2009
    Messages: 36
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 13
    mkuu unaona mbali sana...big up
     
  5. C

    Chupaku JF-Expert Member

    #5
    Feb 11, 2010
    Joined: Oct 15, 2008
    Messages: 948
    Likes Received: 45
    Trophy Points: 45
    Ni ujinga tu huu. Ni kudanganyana tu. Kuna watu wanajidai wanapendana halafu siku ya valentine mtu anapata chocolate au maua matano, shame!
     
  6. GP

    GP JF-Expert Member

    #6
    Feb 11, 2010
    Joined: Feb 5, 2009
    Messages: 2,076
    Likes Received: 7
    Trophy Points: 135
    jama valentine sio kwa 'mapenzi ya kilimo kwanza', show love kwa yatima, wajane, watoto waishio katika mazingira magumu, baba yako, mama yako, dada yako etc!!.
    utakuta mtu kanunua mijizawadi kwa ajili ya demu au hawara wakati mama yake mzazi hajawai kumnunulia hata kanga ya ktm mbagala, lols.
     
  7. Sipo

    Sipo JF-Expert Member

    #7
    Feb 11, 2010
    Joined: Jul 25, 2008
    Messages: 2,155
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Jitahidi pia kuwapelekea yatima, wazee wasiojiweza, wagonjwa waathirika wa UKIMWI, Malaria etc etc, waathirika wa mabomu, waathirika wa mafuriko, nina uhakika valentine yako itakuwa nzuri na ya kupendeza na utakuwa na furaaha na amani

    Sikupingi kwenye kumfanyia mpenzio, nduguyo, rafikizo ila na hao usiowajua lakini wenye mahitaji wakipata na haya MUNGU atakubariki kama una imani

    Mbarikiwe wote
     
  8. Chimunguru

    Chimunguru JF-Expert Member

    #8
    Feb 11, 2010
    Joined: May 3, 2009
    Messages: 9,816
    Likes Received: 177
    Trophy Points: 160
    A NGONO DAY, biashara kwa wenye guest house, i dont buy it.
     
  9. Sipo

    Sipo JF-Expert Member

    #9
    Feb 11, 2010
    Joined: Jul 25, 2008
    Messages: 2,155
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    ......but you can buy my idea above there
     
  10. kui

    kui JF-Expert Member

    #10
    Feb 12, 2010
    Joined: Mar 2, 2009
    Messages: 5,638
    Likes Received: 3,171
    Trophy Points: 280
    Very true ndugu, I think we've been somehow selfish, to just spend time with those we only know or those who're close to us but, instead, we should really concentrate on spreading love to especially those in need, those who don't have anybody to show them love. Ubarikiwe na wewe pia.
     
Loading...