Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

I AM WOMAN…. A Woman I am… HAPPY WOMAN's Day to My Fellow Women.

Discussion in 'Mahusiano, mapenzi, urafiki' started by AshaDii, Mar 8, 2012.

  1. AshaDii

    AshaDii Platinum Member

    #1
    Mar 8, 2012
    Joined: Apr 16, 2011
    Messages: 16,200
    Likes Received: 156
    Trophy Points: 160

    Hi to all The Women out there!!!
    :A S-heart-2:

    Natumia sikua ya leo spesheli kabisa kwa kuwatakia Kheri wanawake Wenzangu, na kuitumia nafasi hii kutafakari na kueleza why I Love being a WOMAN....

    Napenda kua a woman for I can be anything…. I can be feminine or Masculine kutegemea na mazingira na the reliant issue at hand… Naweza vaa nafasi ambayo imekua labled ya wanaume na kuvaa Ujasiri katika jamii yetu hii ya Mfumo dume huu, Ama naweza nikawa Mwanamke katika nafasi ya Uanamke ipasavo na nikadhibiti majukumu yangu kama Mwanamke, acha ile kama Mwanadamu wa kawaida…. Na jamii itanielewa...

    Napenda the Fact kua once in a while I can sorely be dependent on a Strong reliable Man na kumuegemea kwa kiasi kikubwa kama his baby and feel more of a Woman…. Napenda pia Upande wa pili wa shilingi kua naweza pia kua Independent na nikasimama kama Mwanamke na kujitegemea kwa lolote with all energy and power vested in me by God na nikafanikiwa na kusonga mbele....

    Napenda the Fact kua nimepewa bahat ya ku experience Motherhood through two beautiful and Wonderful Kids.. Napenda the Fact nimejaliwa a natural birth of my babies…. Creating a special and Unique bond between I and my kids…. Ni mwanamke pekee ambae aweza elewa na I feel hio bond… Uzazi unakubadilisha at par kwa Mwanamke…. Mother hood is phenomenon and my heart goes out to all those who wish to be so but from one reason or another they can not…. Motherhood inakuapa hisia na nguvu kua hakuna kitu chaweza kushinda, kwamba waweza fanya lolote juu ya m/watoto wako…. No matter what hakuna wakuja kati yenu.

    Napena the Fact kua as a Woman nina profession nyiingi mno na nazicheza kwa pamoja na Ufasaha. For nina cheo cha Mama, Mke, (acha dada, mkamwana, mto to, n.k), Muuguzi, Mpishi, House keeper, counselor, tokana na mazingira na nafasi. Napenda kua as a wife nina nafasi kubwa kuliko mwanaume kufanya ndoa yangu iwe ya Amani na Utulivu for I have been vested that power in me….. Napena the Fact nina nafasi kubwa ndoa yangu kudumu na Kuimarika kuliko aliyonayo Mwanaume……

    Being a WOMAN I can be anything, become anybody and achieve almost all that which is in my Power. I can be strong and resliable, I can be Weak and Unreliable, I can be dumb and blond, I can be Intelligent and Wise, I could be Lazy and dependent and I could be a hard worker and Independent, I can be a lot of things as a Woman that Men can Not….. And yet Society will accept and Understand me….. The beauty of being a Woman.

    And that is only possible If as a Woman you are Proud to be a Woman… You thrive on being a Woman and Believe in yourself in what ever you do…

    Happy Woman’s Day to all My Fellow Wonderful JF Women and all the Wonderful Women out THERE!!! Karibuni….. Please share of why you LOVE Being a WOMAN….. AND keep this boat Rocking….



    Pamoja Saana With Love....
    :grouphug:

    AshaDii.

     
  2. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #2
    Mar 8, 2012
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,131
    Likes Received: 16,095
    Trophy Points: 280
    Duuuh:yawn:
     
  3. Kaizer

    Kaizer JF-Expert Member

    #3
    Mar 8, 2012
    Joined: Sep 16, 2008
    Messages: 23,950
    Likes Received: 524
    Trophy Points: 280
    Happy Women's day....what a brilliant woma I have!


    Wow...Sweetie leo nitaomba uwe a gal....lol
     
  4. AshaDii

    AshaDii Platinum Member

    #4
    Mar 8, 2012
    Joined: Apr 16, 2011
    Messages: 16,200
    Likes Received: 156
    Trophy Points: 160


    What is wrong Ngabu? lol
     
  5. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #5
    Mar 8, 2012
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,131
    Likes Received: 16,095
    Trophy Points: 280
    Nada! Just Ngabu being Ngabu :lol:
     
  6. AshaDii

    AshaDii Platinum Member

    #6
    Mar 8, 2012
    Joined: Apr 16, 2011
    Messages: 16,200
    Likes Received: 156
    Trophy Points: 160


    hahaha..... Sweetie always if you want me to be a gal.... Dah! Ok love, your wish is my Command....lol
     
  7. AshaDii

    AshaDii Platinum Member

    #7
    Mar 8, 2012
    Joined: Apr 16, 2011
    Messages: 16,200
    Likes Received: 156
    Trophy Points: 160


    I know.... I know.... That is why I like him so....:biggrin:
     
  8. N

    Nyakwaratony JF-Expert Member

    #8
    Mar 8, 2012
    Joined: Dec 21, 2011
    Messages: 567
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Pamoja saaaaana madam!
     
  9. Safari_ni_Safari

    Safari_ni_Safari JF-Expert Member

    #9
    Mar 8, 2012
    Joined: Oct 5, 2007
    Messages: 19,761
    Likes Received: 1,873
    Trophy Points: 280
    To all the women I loved before......Happy Women Day......:lol::eyebrows::embarassed2:

    [​IMG]
     
  10. AshaDii

    AshaDii Platinum Member

    #10
    Mar 8, 2012
    Joined: Apr 16, 2011
    Messages: 16,200
    Likes Received: 156
    Trophy Points: 160

    Pamoja saana with Love.... Nothing more to say jamani?
     
  11. L

    Lady G JF-Expert Member

    #11
    Mar 8, 2012
    Joined: Dec 13, 2010
    Messages: 517
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    I love being a Woman bz am a Strong Woman, who iz eager to learn, working hard to achieve ma goals. This will lead me on the Road to Worth. Women lets dream big and big together we can.
    HAPPY WOMEN DAY.
     
  12. AshaDii

    AshaDii Platinum Member

    #12
    Mar 8, 2012
    Joined: Apr 16, 2011
    Messages: 16,200
    Likes Received: 156
    Trophy Points: 160



    Safari I am really Curious..... Hio picha Imechorwa ama ni picha kweli? On behalf of the women.... ASANTE, Ila tu am disturbed kwa wale tu you Loved before? What of sisi wa sasa :shock: lol
     
  13. Preta

    Preta JF-Expert Member

    #13
    Mar 8, 2012
    Joined: Nov 28, 2009
    Messages: 23,797
    Likes Received: 2,201
    Trophy Points: 280
    happy day......
     
  14. AshaDii

    AshaDii Platinum Member

    #14
    Mar 8, 2012
    Joined: Apr 16, 2011
    Messages: 16,200
    Likes Received: 156
    Trophy Points: 160


    BRAVO!!!!! Bravo Lady G.... I love the sound of your words.... Happy Women's Day too Dear... May you achieve your goals...
     
  15. O

    Old Moshi Senior Member

    #15
    Mar 8, 2012
    Joined: Jul 31, 2011
    Messages: 117
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 33
    naona unaendelea kutuonesha sisi suppoters wako kua, we were right when we made you JF WOY.

    Back to topic
    I love being a woman because this is how God made me. I appreciate the fact that He knew I can be the best nikiwa mwanamke na Am really trying to be the best.
     
  16. AshaDii

    AshaDii Platinum Member

    #16
    Mar 8, 2012
    Joined: Apr 16, 2011
    Messages: 16,200
    Likes Received: 156
    Trophy Points: 160
    C'mon Preta.... Share why you Love being a Woman.... Nitakusamehe na Deni ulilokimbia....lol
     
  17. Safari_ni_Safari

    Safari_ni_Safari JF-Expert Member

    #17
    Mar 8, 2012
    Joined: Oct 5, 2007
    Messages: 19,761
    Likes Received: 1,873
    Trophy Points: 280
    Picha ni ya ukweli........vile tunayumia aliases unaweza kuwa mmoja wa ''the loved before''.........:lol::eyebrows::embarassed2:
     
  18. AshaDii

    AshaDii Platinum Member

    #18
    Mar 8, 2012
    Joined: Apr 16, 2011
    Messages: 16,200
    Likes Received: 156
    Trophy Points: 160

    I am humbled Deaarest..... It is sweet of you...

    Nimependa sababu zako of Being a Woman, na the Fact Umekumbuka kumshukuru Mungu kwa hilo... Thank you for sharing.... All the best in achieving your best....
     
  19. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #19
    Mar 8, 2012
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,131
    Likes Received: 16,095
    Trophy Points: 280
    Is god a man?
     
  20. AshaDii

    AshaDii Platinum Member

    #20
    Mar 8, 2012
    Joined: Apr 16, 2011
    Messages: 16,200
    Likes Received: 156
    Trophy Points: 160

    It is a beautiful Loving pic.... Asante kwa kuipost hapa Safari.... BTW Believe me you I am not in Blue...lol... Hio ni guaranteed.
     
Loading...