Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

I am planning to sue Tigo Tanzania...Member kindly advice

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by kaluun, Nov 21, 2011.

  1. kaluun

    kaluun Member

    #1
    Nov 21, 2011
    Joined: Nov 21, 2011
    Messages: 28
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    For long now i have been subjected to violations of phone privacy mainly by my network operator, which unfortunately turns to be Tigo.

    I have been receiving a numerous number of promotions sms from numerous sources, some are Tigo promotional sms and other are from various unknown sources.

    I called customer care kindly asking them to stop sending any sms related to promotions or alike coz simply i am not intersted. I am not interested period. But the sms keep on flowing at the highest pace.

    I think thoroughly before decide to sue Tigo but i am accountant my professional so i have no clue regarding laws and acts governing Telecommunications in Tanzania. I want to sue Tigo for Conspiracy to half my phone privacy. Please JF Members provide a way forward.
     
  2. Mamzalendo

    Mamzalendo JF-Expert Member

    #2
    Nov 21, 2011
    Joined: Dec 29, 2010
    Messages: 1,664
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 135
    Its a good idea and will be a lesson but im not sure what the laws say lets just wait someone wil give a useful advice
     
  3. dwight

    dwight JF-Expert Member

    #3
    Nov 21, 2011
    Joined: Nov 2, 2010
    Messages: 432
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 35
    I support you.
    Tigo rili sucks!
     
  4. kaluun

    kaluun Member

    #4
    Nov 21, 2011
    Joined: Nov 21, 2011
    Messages: 28
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    am tired and fed up of Tigo...I want to sue for damages...ushauri wa kisheria jamani
     
  5. King Kong III

    King Kong III JF-Expert Member

    #5
    Nov 21, 2011
    Joined: Oct 15, 2010
    Messages: 24,086
    Likes Received: 576
    Trophy Points: 280
    Kilengesa hicho,andika kiswazi ili nasi makanjanja tukupate:D I really agree witchu,go ahead.
     
  6. Consigliere

    Consigliere JF-Expert Member

    #6
    Nov 21, 2011
    Joined: Sep 9, 2010
    Messages: 6,477
    Likes Received: 3,368
    Trophy Points: 280
    Try to checkup with law firms, which are all over vichochoro vya city center, tell them thy complains and intentions and they advice how to flame the case.
     
  7. bmx

    bmx Member

    #7
    Nov 21, 2011
    Joined: Mar 10, 2011
    Messages: 67
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    unapojiunga na huduma yoyote kama hii ya mitandao terms and condition lazima zi2mike,,swala la ku2miwa sms lazima litakuwepo kwa 7bu umekubaliana nao wkt unasajili line,,,cha muhimu n kuondoka kimyakimya,,,
     
  8. kaluun

    kaluun Member

    #8
    Nov 21, 2011
    Joined: Nov 21, 2011
    Messages: 28
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    sitaki kuondoka kimyaya I want to teach them gud lesson...I want to set a benchmark for future generations...
     
  9. O-man

    O-man JF-Expert Member

    #9
    Nov 21, 2011
    Joined: Nov 17, 2011
    Messages: 310
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 35
    Pole sana. Wote tunaolizwa na tuliolizwa na Tigo tutayarishe PETITION ambayo sote tuelezee matatizo yetu na kuweka sahihi zetu.
    Tuwapelekee Tigo na nakala iende TCRA kwa tarifa na ikiwezekana action kama uwezo huo wanao.

    Tutahitaji kituo cha hiyo petition na mratibu. Vinginevyo kuwapeleka mahakamani ni expensive na time consuming.

    NAWASILISHA.
     
  10. Husninyo

    Husninyo JF-Expert Member

    #10
    Nov 21, 2011
    Joined: Oct 24, 2010
    Messages: 23,718
    Likes Received: 396
    Trophy Points: 180
    Nakuunga mkono ila huwa najiuliza wanasheria wetu hakuna anayetumia mtandao wa tgo? Wameridhika na huu wizi na usumbufu au ni uoga unawasumbua?
     
  11. O-man

    O-man JF-Expert Member

    #11
    Nov 21, 2011
    Joined: Nov 17, 2011
    Messages: 310
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 35
    Sio woga. WaTZ wamezowea kuchukulia mambo kijuujuu. Wanapokuwa serious basi wamechukia sana na hasira hutawala
    la msingi ni kukusanya nguvu na kuwapelekea kombora moja tu. Lisipowastua mjue tumekwisha. Hata mahakama siziamini. Utawapa ulaji wenye magazeti na heading zao za ajabu ajabu.
     
  12. Jaguar

    Jaguar JF-Expert Member

    #12
    Nov 21, 2011
    Joined: Mar 6, 2011
    Messages: 3,409
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
    Go on,set that benchmark but make sure that it is well coordinated and b4 we start using it,we only want the scale factor,proper zone and projection type under Universal Transversal Mercator system.good luck!
     
  13. Mohammed Shossi

    Mohammed Shossi Verified User

    #13
    Nov 22, 2011
    Joined: Jan 17, 2011
    Messages: 3,981
    Likes Received: 84
    Trophy Points: 145
    Nachelea kukujibu kwa kienglish nisije na mie nikachafua hali ya hewa maana hizi ni lugha za watu zinazohitaji umakini mkubwa. Mkuu umesema wewe ni accountant, je ulisomea chuoni au ulisomea nyumbani?

    Mimi ni muhasibu nimesomea uhasibu na sheria zinazohusiana na uhasibu. Accountant lazima ajue sheria na ndio maana wenyewe wanasema "Accounting and Law" A business entity oparates within a legal frame work.

    An accountant records, classify, summarises and present various transactions. Naturally these transactions have to be in accordance with rules and regulations applicable to such business entity. There are laws which applicable in general to all business transactions eg Contract Ordinance, The Sale of Goods Act, The negotiable Instrument Act and there are law governing specific business entity eg Company Act is applicable to joint stock companies.

    Kisha kuna Banking Regulation Act, Insuarance Act, Kisha kuna Industrial laws kama Factories Act.

    Muhasibu/Accountant kusema yeye ni mbumbumbu wa sheria lazima utilie walakini wake huo uhasibu wake nadhani pengine mkuu wewe ni bookkeeper na sio Accountant! Je hukusoma business law ulipokuwa unasomea huo uhasibu? hukusoma topic ya contract?

    Hukusoma condition and warranties? Je unajua kuwa unapotumia mtandao wowote kile kitendo cha kuweka SIM card yako na kuanza kuitumia ina amanisha umekubali mashari yao "condition and warranties" etc.

    Ushauri wangu.

    Nadhani kama umechoka na msg zao ni kheri uhame na uingie TTCL maana hata Voda, Airtel na Zantel matangazo ni ya kumwaga! labda uinge post paid.

    Good day accounantant wangu.
     
  14. a

    amagere Member

    #14
    Oct 13, 2014
    Joined: Feb 6, 2008
    Messages: 22
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Kutumiwa ujumbe bila kuomba huduma yoyote ni makosa kisheria.Kampuni zilizo makini kwa sababu ya kukwepa kuvunja sheria wanatuma sms hizo pale unapoongeza salio,au unapoangalia salio au pale unapotumia huduma yeyote lakini kama.Meseji zinaingia tu bila kufanya chochote tafadhari fika TCRA utapata msaada ni sheria ipi inakiukwa
     
Loading...