Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

How to rob a country

Discussion in 'International Forum' started by Askari Kanzu, Apr 15, 2012.

  1. Askari Kanzu

    Askari Kanzu JF-Expert Member

    #1
    Apr 15, 2012
    Joined: Jan 7, 2011
    Messages: 4,496
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 135
    Kwa hivi sasa "Divide and Rule" ni mchezo unaochezwa bila refarii, tena kwa rafu sana barani Afrika!

    [​IMG]
     
  2. Mwali

    Mwali JF-Expert Member

    #2
    Apr 15, 2012
    Joined: Nov 9, 2011
    Messages: 7,032
    Likes Received: 18
    Trophy Points: 0
    Mambo ya North Sudan/ South Sudan...
    Sometimes you don't even need to divide the country physically.
    Irak: shiha and suny
    Lybia (and maghreb): Old regime/new regime
    Afghanistan: Hata haieleweki tena nani against nani.
    The only 'risk' of this method: it requires the consent of the victims.
    the good thing about it: so far, no victim has opposed any resistance.
     
  3. TUJITEGEMEE

    TUJITEGEMEE JF-Expert Member

    #3
    Apr 16, 2012
    Joined: Nov 6, 2010
    Messages: 8,202
    Likes Received: 1,112
    Trophy Points: 280
    Kwa ujumla ni wazalendo wa afighanstan dhidi ya vibaraka wa Ki magharibi ( West) + US na nchi hizo husika
     
Loading...