Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

How to boost internet speed to the maximum

Discussion in 'Tech, Gadgets & Science Forum' started by Michael Amon, Feb 3, 2012.

  1. Michael Amon

    Michael Amon Verified User

    #1
    Feb 3, 2012
    Joined: Dec 22, 2008
    Messages: 8,471
    Likes Received: 387
    Trophy Points: 180
    Hellow JF members. Today am going to teach you how to boost you internet speed to the maximum. I heard so many people suffering for having slow internet in spite of having a large amount of bandwidth. For those people who were having this kind of problem like MziziMkavu i think this is your solution it will boost your internet to 100% but it cannot exceed you bandwidth cap. In order to do this you will have to optimize your internet connection. There are different ways to do this but the far and the easiest is to run TCP/IP optimizer
    1. Download http://www.connectedinternet.co.uk/wp-content/uploads/2005/12/TCPOptimizer.exe?6dc32e and run it
    2. Click the general settings tab and select your connection speed (Kbps) Make you select your connection speed exactly as you were assigned by your ISP.
    3. Click on network adapter and select the network interface card you use to connect to the internet
    4. Select optimal settings and click apply
    5. Reboot
    This worked for me perfectly fine. I have 3 Mbps of internet connection. Before doing this i was getting a connection speed of about 1.83 Mbps - 2.87 Mbps but after doing this am getting connection speed of 3Mbps - 5 Mbps. It worked for me i hope it will for you too. Enjoy

    Prepared by:
    Young Master
     
  2. Skillseeker

    Skillseeker JF-Expert Member

    #2
    Feb 3, 2012
    Joined: Jan 30, 2012
    Messages: 230
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Shukrani mkuu...theory tumeshaimeza wacha tukafanye practical....
     
  3. Michael Amon

    Michael Amon Verified User

    #3
    Feb 3, 2012
    Joined: Dec 22, 2008
    Messages: 8,471
    Likes Received: 387
    Trophy Points: 180
    Ha ha haaaa! You are wellcome mkuu
     
  4. m

    mdaumie Member

    #4
    Feb 3, 2012
    Joined: May 12, 2008
    Messages: 78
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    hata kwa modem?
     
  5. ndenga

    ndenga JF-Expert Member

    #5
    Feb 3, 2012
    Joined: Dec 20, 2010
    Messages: 1,594
    Likes Received: 153
    Trophy Points: 160
    Aise hebu tupatie na ya modem..coz sometimes inasumbua sana...
     
  6. Power G

    Power G JF-Expert Member

    #6
    Feb 3, 2012
    Joined: Apr 20, 2011
    Messages: 3,879
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135
    Mkuu vipi kwa wale tunaotumia modem?????
     
  7. Michael Amon

    Michael Amon Verified User

    #7
    Feb 3, 2012
    Joined: Dec 22, 2008
    Messages: 8,471
    Likes Received: 387
    Trophy Points: 180
    kwa modem haiwezi kufanya kazi cuz modem inakonektiwa through USB port. na hii ni kwa ajili Netrk interface card
     
  8. Michael Amon

    Michael Amon Verified User

    #8
    Feb 3, 2012
    Joined: Dec 22, 2008
    Messages: 8,471
    Likes Received: 387
    Trophy Points: 180
    ntajaribu kufanya uchunguzi wa modem nione kama naweza kulipatia ufumbuzi ila itakuwa ngumu sana cuz mm ctumii internet za modem
     
  9. D

    Dedii Member

    #9
    Feb 3, 2012
    Joined: Aug 16, 2010
    Messages: 76
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 13
    kumbe unajua kiswahili? haya na sisi tusiojua hicho kizungu tutafsirie. au ndo mambo ya copy and paste?
     
  10. Michael Amon

    Michael Amon Verified User

    #10
    Feb 3, 2012
    Joined: Dec 22, 2008
    Messages: 8,471
    Likes Received: 387
    Trophy Points: 180
    hapana hii sio kwa ajili ya modem
     
  11. Michael Amon

    Michael Amon Verified User

    #11
    Feb 3, 2012
    Joined: Dec 22, 2008
    Messages: 8,471
    Likes Received: 387
    Trophy Points: 180
    Ndio najua kiswahili ila napenda kuandika mambo ya technology kwa english kwa sababu ni rahisi na sitohitaji muda mwingi katika kuandaa ukilinganisha na kiswahili
     
  12. MziziMkavu

    MziziMkavu JF-Expert Member

    #12
    Feb 8, 2012
    Joined: Feb 3, 2009
    Messages: 38,511
    Likes Received: 2,783
    Trophy Points: 280
    Asante Mkuu Young-Master Ubarikiwe.
     
  13. MziziMkavu

    MziziMkavu JF-Expert Member

    #13
    Feb 8, 2012
    Joined: Feb 3, 2009
    Messages: 38,511
    Likes Received: 2,783
    Trophy Points: 280
    Mkuu Young- Master Nimefanya kama ulivyosema na nime Restart Computer yangu imetokea Speed yangu Speed maximum 10 Mbps ona hii video yangu chini

    <span style="color: rgb(51, 51, 51); font-family: arial, sans-serif; line-height: 18px; text-align: left; background-color: rgb(235, 235, 235); ">


    Sasa katika kuitumia hii SG TCP OPTIMIZER inatakiwa kila wakati iwe hapo kwenye Desktop? au wawewza kuifunga na ikafanya kazi?
     
    Last edited by a moderator: Jan 4, 2016
  14. Chief-Mkwawa

    Chief-Mkwawa Platinum Member

    #14
    Feb 8, 2012
    Joined: May 25, 2011
    Messages: 13,954
    Likes Received: 2,779
    Trophy Points: 280
    dah viini macho inaongeza maandishi but real speed haiongezeki download time is the same
     
  15. Michael Amon

    Michael Amon Verified User

    #15
    Feb 8, 2012
    Joined: Dec 22, 2008
    Messages: 8,471
    Likes Received: 387
    Trophy Points: 180
    sio viini macho mkuu. kumbuka tunachokiongelea hapa ni connection speed na sio transfer rate. kama huamini tumia tools za kutest bandwidth yako na utaona kama inasema kiini macho au la
     
  16. Michael Amon

    Michael Amon Verified User

    #16
    Feb 8, 2012
    Joined: Dec 22, 2008
    Messages: 8,471
    Likes Received: 387
    Trophy Points: 180
    Kama ulifanya vizuri kila kitu nilichokwambia yenyewe itaad settings flani kwenye registry. Kwa hiyo huna haja ya kuifungua tena. Hiyo ni kama patch tu. Ngoja nitaicheki hiyo video badaye halafu nitakujibu
     
    Last edited by a moderator: Jan 4, 2016
  17. Michael Amon

    Michael Amon Verified User

    #17
    Feb 8, 2012
    Joined: Dec 22, 2008
    Messages: 8,471
    Likes Received: 387
    Trophy Points: 180
    U are wellcome mkuu
     
  18. Michael Amon

    Michael Amon Verified User

    #18
    Feb 8, 2012
    Joined: Dec 22, 2008
    Messages: 8,471
    Likes Received: 387
    Trophy Points: 180
    kuna kitu umekosea mkuu. Tafuta siku tuchat online nikuelekeze jinsi ya kufanya
     
    Last edited by a moderator: Jan 4, 2016
  19. d

    doracute Senior Member

    #19
    Aug 24, 2013
    Joined: May 8, 2013
    Messages: 170
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0

    Hi you can follow the below steps to increase your internet speed
    1)If your system internet speed is very slow. First you can switch off your modem and restart it.
    2)Use different browser. Because normally some browser enabled JavaScript flash video ,so the webpages is load very slow.So you can try it different browser.
    3)Virus,malwares is also another important thing it will make a slow connection.So use a good antivirus software to remove all virus and malwares .
    4)Delete all cookies and temporary files
    Finally goto this site Scanmyspeed.com then check your internet speed it will definitely works very fast.
     
Loading...