Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

How social networks such as facebook can benefits businesses in Tanzania?

Discussion in 'Biashara, Uchumi na Ujasiriamali' started by Benno, Jun 1, 2011.

  1. B

    Benno JF-Expert Member

    #1
    Jun 1, 2011
    Joined: Nov 21, 2009
    Messages: 328
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Dear JF Users,
    Do you think businesses exploits the named social networks effectively on their day to day activities?
    How Social networks such as facebook, jamii Forums, twitter,hi5 and others can benefits business in Tanzania and Africa at large?












    Learning never stop at any point in time.
     
  2. L

    LAT JF-Expert Member

    #2
    Jun 1, 2011
    Joined: Nov 20, 2010
    Messages: 4,524
    Likes Received: 41
    Trophy Points: 0
    you have a point .... needed assessment
     
  3. vena

    vena JF-Expert Member

    #3
    Jun 1, 2011
    Joined: Apr 14, 2011
    Messages: 314
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    just like anywhere else...
     
  4. EMT

    EMT JF-Expert Member

    #4
    Jun 3, 2011
    Joined: Jan 13, 2010
    Messages: 14,215
    Likes Received: 157
    Trophy Points: 160
    Kwa makampuni yetu ya kibongo yamezoea kubana sana information. Bado wana ile kasumba kuwa information inaflow kutoka juu kwenda chini. Bado yana ile kasumba ya kuchagua warelease information ipi na ipi wabane. Kwa staili hii sidhani kama watafaidika na vitu kama JF au facebook kwa sababu information inaflow freely without any restriction whatsoever.
     
Loading...