Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

How does TRA collect revenue from Vodacom M-PESA?

Discussion in 'Biashara, Uchumi na Ujasiriamali' started by LATTICE BOND, Sep 2, 2011.

  1. L

    LATTICE BOND JF-Expert Member

    #1
    Sep 2, 2011
    Joined: May 30, 2011
    Messages: 219
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    I believe Vodacom is making a huge profit on M-PESA transactions [without mentioning a merge earned through airtime] but to my suprise probably suprise of many Tanzanians the company is not among the best tax payers of this Country! Recalling the notion that Mr. Msekwa is a board member of the company. then how comes voda are not among the best tax payers? anybody with knowledge of taxing please help us to understand this mysterious!!
     
  2. M

    Mutambukamalogo JF-Expert Member

    #2
    Sep 4, 2011
    Joined: Jan 25, 2011
    Messages: 397
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 0
    Makampuni mengi makubwa ni wezi! Kampuni ya Chibuku pale Ubungo inalipa kodi kubwa kuliko makampuni yote yanwayochimba madini yetu. Amkeni
     
  3. L

    LATTICE BOND JF-Expert Member

    #3
    Sep 15, 2011
    Joined: May 30, 2011
    Messages: 219
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Afu angalia jinsi watumishi wa umma wanavyokamuliwa! its horrible!!
    Mtumishi wa umma anakatwa zaidi ya 45% thats the direct taxes and levies. bado hajaenda kununua umeme, maji, vocha ya simu na tiketi kwa ajili ya kufuata mshahara wake!! huko koooote anapambana na VAT!
    wakti huo Waheshimiwa na wale ma big boss kodi yao inarudishwa kwa mlango wa nyuma [posho, 10%, mishahara hewa n.k.]!!

     
Loading...