Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

hivi utapeli wa mitandaoni bado upo tu?

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Ngongoseke, Aug 4, 2012.

  1. Ngongoseke

    Ngongoseke JF-Expert Member

    #1
    Aug 4, 2012
    Joined: Jan 1, 2012
    Messages: 3,212
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 135
    , Leo nimepokea email hii asubuhi toka kwa huyo mwenye picha hapo chini'nashangaa huu utapeli ni wakizamani sana hivi hawa matapeli wameshindwa kuja na mbinu mpya ?

    Dear:

    Good day and thank you for responding to my message, my name is Miss Vivian Mabiza,I am 23 years old and the only daughter of late Mr. Christopher Mabiza, of Zimbabwe. This might be a surprise to you why i have contacted you from the site and what my motive is.

    During the current war against the farmers in my country Zimbabwe from the supports of our President Robert Mugabe to claim all the white-owned farms to his party members and his followers, he ordered all white farmers to surrender all their farms to his party members and his followers.

    My father is one of the best farmers in our country and because he did not support Mugabe's ideas, Mugabe's supporters invaded my father's farm and burnt everything in the farm, Killed My Father and made away with a lot of items in my father's farm. The death of my Father took away all the joy i have as i lost my mother when i was only 7 years old.

    After the death of my father, I was left with no one to take care of me so I managed to escape death by sheer stroke of luck and made my way to (Senegal) where I am presently Residing in their Asylum camp here in (Dakar) Through the help of the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR). I happened to be the only one from my family who survived this attack and cruel death.

    I was in the second year in the university as a Law student before this incident happened and I ran for my dear life. I will still go back to continue with my Education as soon as I organize myself and settle things.

    I will love to know your Hobbies, things that turn you on and things that you hate. I have attached my picture for you, and hope to hear from you soonest.

    Please, I will look forward to reading your mail soonest. Yours truly..............
     

    Attached Files:

  2. Andrew Nyerere

    Andrew Nyerere Verified User

    #2
    Aug 4, 2012
    Joined: Nov 10, 2008
    Messages: 2,873
    Likes Received: 818
    Trophy Points: 280
    Ukipata 419 e-mail kama hii,unashauriwa [na FBI] kui-forward kwa United States Secret au fBI. Vinginevyo utahangaishana na huyo mtu for twenty e-mails,kabla hujagundua kwamba huyo ni tapeli. Halafu hapo kuna matatizo ya identity theft. Ima anakutapeli hela,au anachukua details zako anaifilisi bank account yako.
     
  3. Ngongoseke

    Ngongoseke JF-Expert Member

    #3
    Aug 4, 2012
    Joined: Jan 1, 2012
    Messages: 3,212
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 135

    Ooh shukran sana bwana andrew'basi mimi toka nianze kutumia hizi social sana nakutana na watu wa dizaini hii sana ninazo email zao watu hawa
     
  4. m

    mkupuo JF-Expert Member

    #4
    Aug 4, 2012
    Joined: Apr 6, 2012
    Messages: 1,222
    Likes Received: 350
    Trophy Points: 180
    mkuu huo mzigo umetulia sana kiaina.Wakati ukiendelea kutafakari nirushie hiyo E-mail yake nimzukie fasta.
     
  5. Ngongoseke

    Ngongoseke JF-Expert Member

    #5
    Aug 4, 2012
    Joined: Jan 1, 2012
    Messages: 3,212
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 135
    Haya mzee hangaika nao na wewe prettyvivian111@yahoo.com
     
  6. kibai

    kibai JF-Expert Member

    #6
    Aug 4, 2012
    Joined: Jan 31, 2012
    Messages: 201
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 35
    Wako wengi sana, wewe ukiipata hii una google, utaona zipo reported sana. Ni wizi wa kijinga sana huu umepitwa na wakati kabisa.
     
  7. Ngongoseke

    Ngongoseke JF-Expert Member

    #7
    Aug 4, 2012
    Joined: Jan 1, 2012
    Messages: 3,212
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 135
    Yah kibai'huu ni wizi wakizamani kabisa sijui hata kama bado wanawapata watu kwa style hii
     
Loading...