Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Hivi siasa ni uongo?

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Tanganyika1, Jun 10, 2011.

  1. Tanganyika1

    Tanganyika1 JF-Expert Member

    #1
    Jun 10, 2011
    Joined: May 10, 2011
    Messages: 333
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Nadhani mtu akiangalia jinsi mambo yanavyoendeshwa hapa nchini anaweza kuumwa kichwa. Binafsi nlikua nawapa heshima kubwa sana viongozi wetu wa kisiasa, lakini kwa kilichotokea pale UDOM sinahamu na viongozi wetu. Waziri Kawambwa na mwenzake Nahodha walikuja kumaliza mgomo uliokua ukiendelea pale UDOM na kwa kauli Waziri Kawambwa alitamka kuwa field work (practical training) itkuwepo kwa wanafunzi wote ambao hawakufanya au hawakupangiwa, watu wakafurahia. punde hivi majuzi kumepokewa barua kutoka TCU kuwa hakutokua na practical training kwa wote bali ni kozi zile ambazo zilielekezwa tangu mwanzo na si vinginevyo. Sasa swali ni je, huvi hawa wanasiasa huwa wanakurpuka, hawajui haya mambo, au ni waongo? naomba mchango wenu wanjamii.
    [​IMG]:A S-confused1::A S-confused1:
     
  2. Mess

    Mess JF-Expert Member

    #2
    Jun 10, 2011
    Joined: Mar 2, 2009
    Messages: 666
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Hahahahhaa CCM hakuna mkweli hata mmoja, wote mawazo yao hata hayapo kwenye uongozi.
     
  3. zomba

    zomba JF-Expert Member

    #3
    Jun 10, 2011
    Joined: Nov 27, 2007
    Messages: 17,082
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 0
    Siasa ni hii hapa:

    A little boy goes to his dad and asks, "What is Politics?"

    Dad says, "Well son, let me try to explain it this way:

    #1. I'm the head of the family, so call me The President.
    #2. Your mother is the administrator of the money, so we call her the
    Government.
    #3. We're here to take care of your needs, so we'll call you the People.
    #4. The nanny, we'll consider her the Working Class.
    #5. And your baby brother, we'll call him the Future.
    "Now, think about that and see if it makes sense." The little boy goes
    off to bed thinking about what Dad has said.

    Later that night, he hears his baby brother crying, so he gets up to check
    on him. He finds that the baby has severely soiled his diaper. The boy goes to his parent's room and finds his mother sound asleep. Not
    wanting to wake her, he goes to the nanny's room. Finding the door locked, he looks in the peephole and finds his father in bed with the Nanny. He gives up and goes back to bed.

    The next morning, the little boy says to his father, "Dad, I think I
    understand the concept of politics now."
    The father says, "Good, son, tell me in your own words what you think
    politics is all about."

    The little boy replies, "The President is screwing the Working Class while the Government is sound asleep! The People are being ignored and the Future is in deep shit."
     
Loading...