Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Hivi ni kwa nini "askari wa barabarani" wanalazimisha tulipie 'fine' PALEPALE, unapokamatwa??

Discussion in 'Jukwaa la Sheria (The Law Forum)' started by Ipyanah, Feb 27, 2012.

  1. Ipyanah

    Ipyanah Member

    #1
    Feb 27, 2012
    Joined: Jul 15, 2009
    Messages: 98
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 13
    Naomba mawazo yenu, hivi ni kwa nini traffic police, wanakomaa fine ilipwe pindi wanapo kamata ukitenda kosa, hivi kweli inakuwa vigumu traffic kuelewa kwamba, kuna wakati mtu unakuwa hauna pesa za kutosha kulipia lile kosa.

    Cap 168 The Road Traffic Act S 95, G.N no 20 of 1974 is very clear on punishment without prosecution:

    (3) Where a police officer has reason to believe that any person is committing or has committed an offence to which this section applies, he may serve him with the prescribed notice in writing offering the opportunity of the discharge of any liability to conviction for that offence by payment of a fixed penalty under this section; and no person shall then be liable to be convicted of that offence if the fixed penalty is paid in accordance with this section before the expiration of twenty-eight days next following the date of the notice or before the date on which proceedings are begun, whichever event last occurs.

    (4) Where a person is served with a notice under this section in respect of an offence, proceedings shall not be taken against such person for that offence by any police officer until after the expiration of twenty-eight days next following the date of the notice.

    Au hii, sheria imedalishwa?? Nawasilisha!!
     
  2. S

    Shembago JF-Expert Member

    #2
    Feb 27, 2012
    Joined: Aug 20, 2011
    Messages: 332
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Huwa hatamimi nashangaa huwa wanakomaa kwelikweli,lakini mimi naona tatizo ni Utii wa sheria pasipo shuruti tulionao wabongo na pia traceability ya kama kweli mwenye kosa atalipa katika huo muda uliowekwa!!
     
  3. c

    chief72 JF-Expert Member

    #3
    Mar 9, 2012
    Joined: Oct 6, 2011
    Messages: 557
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    nimeelewa kuwa uandikiwe notes ya kosa lako na ulipe within 28days,au sio?
    maana lugha ya kisheria inanipiga chenga na kingereza changu cha ugoko
     
  4. BADILI TABIA

    BADILI TABIA JF-Expert Member

    #4
    Mar 18, 2012
    Joined: Jun 13, 2011
    Messages: 27,142
    Likes Received: 1,494
    Trophy Points: 280
    wananchi hawajui sheria, polisi wanatumia udhaifu huo kama advantage kwao....