Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

hivi hawa watu wana akili kweli...?

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by eRRy, Apr 13, 2010.

  1. eRRy

    eRRy JF-Expert Member

    #1
    Apr 13, 2010
    Joined: Jun 12, 2009
    Messages: 1,064
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 135
    Huwa napokea e-mails kama hizi !



    UNITED NATIONS / WORLD BANK COMPENSATION UNIT.

    Attention: Beneficiary,

    How are you today? Hope all is well with you and family?, You may not understand why this mail came to you. We have been having a meeting for the passed 7 months which ended 2days ago with the then secretary to the UNITED NATION. This email is to all the people that have been scammed in any part of the world, the UNITED NATIONS IN Affiliation with WORLD BANK have agreed to compensate them with the sum of US$ 500,000.00.

    This includes every foreign contractors that may have not received their contract sum, and people that have had an unfinished transaction or international businesses that failed due to Government problems etc. We found your name in our list and that is why we are contacting you,this have been agreed upon and have been signed.

    You are advised to contact Mr Jim Ovia of our paying center in Africa,as he is our representative in Nigeria, contact him immediately for your Cheque/ International Bank Draft of USD$500,000.00. This funds are in a Bank Draft for security purpose ok? so he will send it to you and you can clear it in any bank of your choice. Therefore,you should send him your full Name and telephone number your correct mailing address where you want him to send the Draft to you.

    Person to Contact: Mr Jim Ovia
    Email: jimovia96ng@gmail.com
    Phone: +2347041042342

    Thanks and God bless you and your family. Hoping to hear from you as soon as you cash your Bank Draft. Making the world a better place.

    Regards,
    Secretary-General Ban Ki-Moon.

    http://www.un.org/sg/
     
  2. Masanilo

    Masanilo JF-Expert Member

    #2
    Apr 13, 2010
    Joined: Oct 2, 2007
    Messages: 22,323
    Likes Received: 110
    Trophy Points: 160
    Anga za FMES hizi!
     
  3. TIMING

    TIMING JF-Expert Member

    #3
    Apr 13, 2010
    Joined: Apr 12, 2008
    Messages: 21,797
    Likes Received: 53
    Trophy Points: 145
    ohoooooooo kuwa makini mazee, watakudibibi sasa hivi!!!:D
     
  4. Masanilo

    Masanilo JF-Expert Member

    #4
    Apr 13, 2010
    Joined: Oct 2, 2007
    Messages: 22,323
    Likes Received: 110
    Trophy Points: 160
    Nimevaaa Helmet mazee hapa ....alikuja na kazi za majuu huyo mkulu!
     
  5. TIMING

    TIMING JF-Expert Member

    #5
    Apr 13, 2010
    Joined: Apr 12, 2008
    Messages: 21,797
    Likes Received: 53
    Trophy Points: 145
    nakumbuka saana tu sijui wangapi wameshakwenda majuu
     
  6. Masanilo

    Masanilo JF-Expert Member

    #6
    Apr 13, 2010
    Joined: Oct 2, 2007
    Messages: 22,323
    Likes Received: 110
    Trophy Points: 160
    Alikuja na hadithi sijui dada mmoja alimganikishia hahahahahahahahhhhh
     
  7. B

    Bulesi JF-Expert Member

    #7
    Apr 13, 2010
    Joined: May 14, 2008
    Messages: 6,273
    Likes Received: 252
    Trophy Points: 180
    Hivi ule mpango FMES aliosema anamarafiki ambao wangewatafutia wabongo kazi huko ughaibuni umefikia wapi? Lingekuwa jambo la busara sana kama angetuhabarisha juu ya mafanikio ya ule msaada aliokuwa anawafanyia wananchi!!
     
  8. Kobe

    Kobe JF-Expert Member

    #8
    Apr 13, 2010
    Joined: Jun 17, 2009
    Messages: 1,608
    Likes Received: 234
    Trophy Points: 160


    Mi pia naikumbuka hiyo alikuwa anataka mchango kiduchu tu $ 300 kama ada.!
    sijui kale kampango kaliishia wapi jamani.?



    m
     
  9. The Son of Man

    The Son of Man JF-Expert Member

    #9
    Apr 13, 2010
    Joined: Feb 9, 2010
    Messages: 10,960
    Likes Received: 360
    Trophy Points: 180
    Usiguse best ni ma-unethical entreprepreneurs wezi wanataka kukuingiza town. Wengi wao wanatoka Nigeria. Kuwa makini!
     
  10. The Son of Man

    The Son of Man JF-Expert Member

    #10
    Apr 13, 2010
    Joined: Feb 9, 2010
    Messages: 10,960
    Likes Received: 360
    Trophy Points: 180
    Ila Avatar yako inaumiza macho dunia nzima!
     
  11. m

    mimi-soso Senior Member

    #11
    Apr 13, 2010
    Joined: Feb 11, 2008
    Messages: 151
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
    Samahani sana ila lisura lako limekaa kinigeria na Ban Ki-Moon siku hizi ofizi zake ziko Nigeria? maana hiyo code yako ya +234 ni ya Nigeria.

    HATUDANGAYIKIIIIIIIIIIIIIII
     
  12. m

    mimi-soso Senior Member

    #12
    Apr 13, 2010
    Joined: Feb 11, 2008
    Messages: 151
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
    Samahani sana ila lisura lako limekaa kinigeria na Ban Ki-Moon siku hizi ofizi zake ziko Nigeria? maana hiyo code yako ya +234 ni ya Nigeria.

    HATUDANGAYIKIIIIIIIIIIIIIII
     
  13. Kaa la Moto

    Kaa la Moto JF-Expert Member

    #13
    Apr 13, 2010
    Joined: Apr 24, 2008
    Messages: 7,536
    Likes Received: 74
    Trophy Points: 145
    Jamani muwe fair. Kwani story hii na Fmes mnaiunga vipi?
    Nakumbuka ule mpango wa fmes ulikuwa ni wa kusaidia watanzania wafike majuu sasa hata kama ulifanikiwa mnategemea aje na majina ya waliokwenda hapa jf kweli? si waliokwenda wanajijua?:D
    Nawatafadhalisha msimuuganishe fmes mzee wa sauti kubwa na story hii. Nimeamua kuwa wakili wake.
     
Loading...