Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Hivi cabinet ya JK ina vijana wangapi?

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Game Theory, Jan 21, 2011.

  1. G

    Game Theory JF-Expert Member

    #1
    Jan 21, 2011
    Joined: Sep 5, 2006
    Messages: 8,575
    Likes Received: 44
    Trophy Points: 0
    I thought maybe January or Zitto would have been in his cabinet (regardless of your opinions)

    by vijana I mean asiyezidi 35 yrs

    surely this country cannot be let by a bunch of dinosaurs and its not helping ukizingatia 70% population yetu sasa hivi ni below 30 yrs na wattoto waliozaliwa 1991 mwaka jana wamepiga kura

    JK should shave at least given a chance kwa vijana....kuhusu wanawake Im with opinion wachaguliewe based on merit na siyo tuu kwa sababu ni mwanamke kujaza quotas in other words wabunge wakuteuliwa wanawake isnt a way to go.

    Mbaya zaidi vijana wengi cannot relate with our political elites ambao ni wazee na they care less about twitter/facebook generation ambao walisababisha mapinduzi Tunisia

    JK should do something about this and look beyond partylines na kuwapa nafasi vijana. its so depressing kutazama picha za Cabinet yetu na mambo yanayoendelea
     
  2. Saint Ivuga

    Saint Ivuga JF-Expert Member

    #2
    Jan 21, 2011
    Joined: Aug 21, 2008
    Messages: 31,253
    Likes Received: 5,817
    Trophy Points: 280
    masha was there..........but now kuna wakuu wa wilaya baadhi yao fresh from college
     
Loading...