Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Hivi asiposhinda itakuwaje?

Discussion in 'Uchaguzi Tanzania' started by Gelange Vidunda, Oct 25, 2010.

  1. Gelange Vidunda

    Gelange Vidunda JF-Expert Member

    #1
    Oct 25, 2010
    Joined: Aug 18, 2008
    Messages: 311
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    Yote yanayotokana na uchaguzi huu - kampeni, accusation za wizi wa wake za watu, accusation ya familia kupiga kampeni, kushikwa kwa lori Tunduma lenye kadi za kupigia kura zenye "ndiyo" kwa Kikwete, accusation za kampeni finances, udini, na, kubwa kupita vyote eti kwamba mgombea fulani atapita uraisi zaidi ya mgombea mwingine. OK.

    Nauliza: Kama asiposhinda Slaa, itakuaje? Kama asiposhinda Kikwete itakuaje? Should we expect the worst ala Kenya? Au our peacefulness demeanor will once again suffice?

    Personally, I think peace will prevail - Kenya was too close an example to ignore. But again, who knows?

    "I love black people...but I hate niggers!" Chris Rock Live!

    I love Tanzanians but the niggers amongst us worries me to death!! Because there are niggers in our midst, stupid, crazy, big headed niggers....and they worry me a lot!!!
     
Loading...