Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Hili ni bunge jipya 2012?

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by sisi kwa sisi, Feb 2, 2012.

  1. sisi kwa sisi

    sisi kwa sisi Senior Member

    #1
    Feb 2, 2012
    Joined: Feb 1, 2012
    Messages: 119
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Maswali ya papo kwa papo ni tofauti kabisa kama tulvyozuoea.
    HILI NI BUNGE JIPYA 2012?
     
  2. W

    WATANABE JF-Expert Member

    #2
    Feb 2, 2012
    Joined: Apr 13, 2011
    Messages: 1,091
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 135
    War is a series of battles with every battle having its distinct strategy, currently CDM is fighting a battle on constitution law amendments which are to be moved in by the same government. Why not give that government a brief respite so that it at least one battle is fulfilled? Ni dhahiri mashabiki siku zote wanajua kufunga au kuzuia mabao kuliko wachezaji
     
Loading...