Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Hili deni la $ 20m Libya limekaa vipi?

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Zak Malang, Feb 1, 2011.

  1. Zak Malang

    Zak Malang JF-Expert Member

    #1
    Feb 1, 2011
    Joined: Dec 30, 2008
    Messages: 5,410
    Likes Received: 13
    Trophy Points: 0
    Tripoli cautions Dar over $20m debt cash

    The Libyan government has told the government of Tanzania it will consider unlawful any move to release $20 million (about Sh30 billion) from its account, meant to assist local investors, which is at the Tanzania Investment Bank (TIB).

    The Libyan government issued notification to its Tanzanian counterpart in a November 2010 letter to the Ministry of Finance and Economic Affairs, copied to the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation, after a local company, MEIS Industries Ltd, claimed it has won an investment agreement with the two governments, for the construction of a cement factory in Lindi Region.

    The $20 million held at the TIB Account Number 004-200-0002216-01 is accrued from a settlement arrangement between the two governments on how to settle a debt that Tanzania owes Libya.

    Under the arrangement, on July 20, 2005 the Libyan government agreed to cancel interest and penalty interest on the money it is owed by Tanzania to the tune of $101,687,077.50.

    On March 4, 2009, the two governments reportedly agreed that the $20 million-plus interest, which is held at the TIB, shall be advanced to MEIS Industries Ltd for the construction of the cement factory in Lindi region.

    According to the understanding between the two governments, the arrangement was rescheduled through a debt swap where $20 million was earmarked for investment in Tanzania in sectors to be mutually agreed .

    However, in its letter to the Finance ministry, the Libyan government said it was agreed that MEIS Industries Ltd should repay the loan plus accrued interest to the TIB account within the terms to be agreed upon between the two governments and the company.

    It said the investment agreement was prepared and signed by the government of Tanzania, the TIB and MEIS Industries, and was sent to Libyan authorities for perusal and clarification.

    The letter said the Libya informed Tanzania that it was not happy with the terms and conditions of the investment agreement and it would not be in a position to endorse it.It added that there has been no agreement signed between the two countries to that effect.

    The letter stated that there were two copies of the intended investment agreement, in which one provides for guarantee by the government of Tanzania and the other one showing that the government has not issued guarantee for the money to be borrowed by MEIS.

    "The Tanzanian government knew the nature of the arrangement to the effect that no agreement has been signed but it has not taken serious steps to rectify the anomalies," the Libya says in the letter signed by its general director of Loans and Debts Department, Mr Abdulhakim M. Elmisurati.

    "It is our view that necessary steps should be taken by the government of Tanzania in order to set the atmosphere free from this embarrassing situation," says letter, a copy of which was seen by The Citizen.


    Source: The Citizen 0f 31/1/2011


    MY Take:
    Kushtuka kwa Libya kunaonyesha kuna kitu mbaya ambacho serikali ya TZ au viongozi wake wakuu walikuwa wanataka kufanya, au tayari wamesha fanya.

    Tusisahau TIB mkuu wake ni Peter Noni ambaye anatajwa sana katika scandali ya EPA na pia ndiyo msimamizi wa hela zilizodaiwa kurudiushwa na wale wezi wa EPA.
     
  2. Mzee Mwanakijiji

    Mzee Mwanakijiji Platinum Member

    #2
    Feb 1, 2011
    Joined: Mar 10, 2006
    Messages: 30,383
    Likes Received: 2,435
    Trophy Points: 280
    angalau wenzetu wana watu wanaopitia mikataba na kuitolea nje.. ndio maana hutaona watu wanaandamana Libya!! I just had to chomekea that one.
     
  3. Bantugbro

    Bantugbro JF-Expert Member

    #3
    Feb 1, 2011
    Joined: Feb 22, 2009
    Messages: 2,605
    Likes Received: 19
    Trophy Points: 135
    Jamaa alikuwa anaandaa ka-mlango ka-kupigia bao lingine, uzuri wa-Libya wanatujua sana ndio maana wameistukia hiyo!
     
  4. M

    Mp Kalix2 JF-Expert Member

    #4
    Jun 30, 2015
    Joined: Oct 4, 2010
    Messages: 4,444
    Likes Received: 545
    Trophy Points: 280
    Kwa staili il ile ya Escrow hawa jamaa wakala Pesa za Libya kwa kupitia kinachoitwa Mahakama.

    Ni lini Libya iriridhia huu Mkataba mpaka pesa zikatoka-kama mwenye pesa ni Libya na hawakusaini huo mkataba Mahakamani kulikuwa na Mkataba gani mpaka mahakama iamue pesa zitolewe-Kama ni Pesa za Serikali ya Tanzania na kwamba Libya bado inadai chake nitaelewa.





    Hii stori mpya ya Membe inakuwa ngumu kueleweka.


     
  5. Shark

    Shark JF-Expert Member

    #5
    Jun 30, 2015
    Joined: Jan 25, 2010
    Messages: 15,684
    Likes Received: 1,826
    Trophy Points: 280

    Tanzania walipeleka Libya mikataba miwili, mmoja unaitaja Tanzania kama ndio mdhamini wa hilo deni, na mwingine hausemi hivyo. Libya waloukataa huu mkataba sababu haukua unaeleweka. Membe katika andishi lake hajatueleza hili.

    Membe anakazania tu kua walioiteua MEIS ni Walibya wenyewe, sasa basi mbona hao hao walibya walivyokuja kukataa mkataba hawaku-respect their decision? Yaani mtu anataka kuisaidia hiyo kampuni mkopo mnampeleka mahakamani na fedha zake? Si lazima basi mfuate masharti ya mtoa hela?

    Kuna mwenye kumbukumbu ya NAF BEACH HOTEL inayodaiwa kumilikiwa na Bwana mmoja anaejiita Shebby ilijengwa lini? nataka niunge dots hapa.
     
Loading...