Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Hii Sheria Hapa Tanzania Ipo?

Discussion in 'Uchaguzi Tanzania' started by DKNY, Nov 6, 2010.

  1. D

    DKNY Member

    #1
    Nov 6, 2010
    Joined: Nov 4, 2010
    Messages: 24
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 3
    Jana Prof.Lipumba aliongea jambo la maana sana...42%is the total # of those who voted,kwa ninavyoelewa a president must be voted to a 50% and above(majority)sasa,this wud mean uchaguzi urudiwe..koz jk nam-quote Lipumba"jk anakuwa rais wa wachache,na wengi wasio wana CCM"..JE,katiba ye2 inasemaje kuhusu majority vote?:thinking:
     
Loading...