Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Hii ni aibu kubwa kwa soka la Tanzania!

Discussion in 'Sports' started by Kana-Ka-Nsungu, Oct 22, 2009.

  1. Kana-Ka-Nsungu

    Kana-Ka-Nsungu JF-Expert Member

    Oct 22, 2009
    Joined: Oct 4, 2007
    Messages: 2,260
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 135
    Life-time bans for Tanzanian refs

    Referee Othman Kazi denies taking a bribe for a game in Tanzania

    The Tanzania Football Federation (TFF) has imposed life bans on four premier league referees and fined a club US$10,000 after it found them guilty of corruption.
    The officials allegedly received around US$200 from premier league side, Majimaji FC, to fix their match against Mtibwa Sugar last month.
    Majimaji, who eventually won the game 1-0, were fined US$10,000 for their misconduct.
    The TFF spokesperson Florian Kaijage claimed that the club also covered the officials' accommodation and gave them air tickets for their journey back to Dar es Salaam from Ruvuma in Southern Tanzania, where the match was being played.
    Match officials are normally given money by the TFF to cover their return travel by bus to games, for their food and accommodation as well as a small allowance.
    "After learning of the bribery case, the TFF formed a probe committee, which investigated the matter and later established that indeed the referees were bribed," Kaijage told BBC Sport.
    "They have been banned in accordance with TFF and Fifa regulations."
    Two members of the referee's committee in Ruvuma, where the incident took place, were also banned for five years.
    But the match referee, Othman Kazi, insisted to BBC Sport that they were given a bribe but never planned to keep the money.
    "Majimaji brought us the money, but we refused to take it, then they threw it at us," he told BBC Sport.
    "We then decided to pick up the money and handed it over to TFF.
    "We are the ones who reported the incident, how can they ban us?
    "I am very surprised, but we are going to be vindicated.
    "We paid for our food, accommodation and air tickets, I can swear nobody paid for us."
    But Kaijage said their failure to include the bribe incident in their match report indicated they accepted it.
    Majimaji vice chairman Hemed Dizumba refused to talk, when contacted, saying they had explained themselves to the TFF.

    Binafsi sidhani kama kutoza faini club ambayo imebainika kujihusisha na vitendo vya rushwa itasaidia chochote kukabiliana na matatizo kama haya. TFF inabidi wawe wakali kwa kutoa adhabu kubwa kwa vilabu na viongozi wanajihusisha na vitendo vya rushwa. Wote tunajua kilichowakumba Juve na Milan kule Italy walipobainika kujihusisha na rushwa, kwanini tusiige mifano toka kwa wenzetu walioendelea? Faini ya dola 10 kwa Simba ua Yanga ni kitu gani? Hiii imenikera sana kwa kuwa ulimwengu mzima sasa unajua habari hii kwa kuwa imewekwa kwenye site ya bbc!
  2. m

    mtanzaniaraia Member

    Oct 22, 2009
    Joined: Aug 17, 2009
    Messages: 37
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Majimaji wateremshwe daraja
  3. M

    Magehema JF-Expert Member

    Oct 23, 2009
    Joined: Aug 11, 2008
    Messages: 446
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 35
    Yaani kilichokukera ni hii habari kujulikana dunia nzima na sio habari yenyewe na watu kula RUSHWA. Kazi bado ipo