Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Higgs Boson detected?

Discussion in 'Tech, Gadgets & Science Forum' started by simplemind, Dec 12, 2011.

  1. simplemind

    simplemind JF-Expert Member

    #1
    Dec 12, 2011
    Joined: Apr 10, 2009
    Messages: 9,754
    Likes Received: 1,192
    Trophy Points: 280
    Tomorrow at 9 am EST scientist at CERN in switzerland are expected to announce with fairly strong certainty that they have observed Higgs Boson particle or "Gods" Particle. The particle that gives mass to other particles ie gives form to matter unlike for example photons which exist as formless energy. This will undoubtedly be the biggest scientific breakthrough of century so far. Haya wana fizikia naweni mikono mkae mkao wa kula!
     
  2. Kiranga

    Kiranga JF-Expert Member

    #2
    Dec 12, 2011
    Joined: Jan 29, 2009
    Messages: 34,583
    Likes Received: 5,622
    Trophy Points: 280
  3. K

    Koba JF-Expert Member

    #3
    Dec 13, 2011
    Joined: Jul 3, 2007
    Messages: 6,063
    Likes Received: 434
    Trophy Points: 180
    Higgs AKA Gods particle...not yet lakini wameona ipo according to their data lakini need more data to be sure 100% wanaamini by 2012 will know 100%,ni big deal maana will explain origin of everything and why everything has mass,its like miaka ile Eisntein alivyokuja na special relativity theory,mc" etc theory ambazo zilibadilisha kila kitu in understanding of our universe na ndio tunatumia sasa kuanzia kwenye weapons system,space travel,energy,communications etc bila Einsten vitu kama space travel vingekuwa dream tuu,hata hizi GPS,broadband,microwaves etc nyingi zina uhusiano mkubwa sana na theory za Einstein,dont know nini kitakuja na hii discovery lakini apps zake kama kweli higgs ipo naamini will change everything and the way human tunavyoishi sasa,kama una interest ingia hapa What the Higgs is going on - Perimeter Institute for Theoretical Physics
     
  4. Kiranga

    Kiranga JF-Expert Member

    #4
    Dec 13, 2011
    Joined: Jan 29, 2009
    Messages: 34,583
    Likes Received: 5,622
    Trophy Points: 280
    Katika sayansi hamna 100% mazee, wataweza kujua up to a certain acceptable degree of margin of error, lakini Heisenberg's Uncertainty Principle na Quantum pertubations zinakataza 100% certainty na zinaelezea ulimwengu katika probabilistic fabric of reality. You can write 99.9%, even with infinite 9s to follow, but that 100% is the elusive asymptote, to be pursued, but never attained.

    Hata huyo Einstein na Relativity yake watu wanai revisit kwa sababu inaonekana kama neutrinos zinakwenda kasi kuliko photon. Na Einstein's relativity is a pillar for over 100 years now.
     
Loading...