Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Heri kuwa mtumwa ughaibuni

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Mumwi, Jul 22, 2011.

  1. Mumwi

    Mumwi JF-Expert Member

    #1
    Jul 22, 2011
    Joined: Jan 9, 2011
    Messages: 593
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Nimejaribu kusikiliza mijadala mbali mbali kweli napata huzuni na hasira kwa nini nilizaliwa TZ au ni heri ningekuwa hata niitwe mtumwa ulaya au marekani kuliko kuitwa mtumwa hapa kwenye nchi yangu.
    Kweli inahuzunisha sijui hata ya nchi hii ni nini?
     
  2. SHERRIF ARPAIO

    SHERRIF ARPAIO JF-Expert Member

    #2
    Jul 22, 2011
    Joined: Aug 25, 2010
    Messages: 6,382
    Likes Received: 1,157
    Trophy Points: 280
    Mkuu karibu sana ujumuike nasi kupiga schedule za box, tena summer ndio hii imechanganya na joto na jua la mwaka huu ni balaa kama tuko Sahara.
     
  3. Power G

    Power G JF-Expert Member

    #3
    Jul 22, 2011
    Joined: Apr 20, 2011
    Messages: 3,879
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 135
    Pole sana ndugu yangu. Unafikiri sisi wengine ambao yalitushinda tukaamua kuja kusaidia ujenzi wa mataifa mengine hatuna uchungu na nchi yetu? Ukijisikia kuchoka seriously na miujiza ya Tz, niPM nione jinsi ya kukusaidia.
     
  4. Kiby

    Kiby JF-Expert Member

    #4
    Jul 22, 2011
    Joined: Nov 16, 2009
    Messages: 4,530
    Likes Received: 305
    Trophy Points: 180
    ;We hujaona Jk wetu akiishikilia nafasi ya uwaziri wa nje kivitendo? Bongo ngumu bana, nani yupo tayari kuishi gizani wakati mihela ya kwenda picnic majuu ipo?
     
  5. aspen

    aspen JF-Expert Member

    #5
    Jul 23, 2011
    Joined: Jul 13, 2011
    Messages: 504
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 35
    du komaa tu man utatoka siyo wote waliyoko majuu mambo safi wengine wanaogopa kurudi nyumbani wengi hawana lolote miangaiko tu tz amani sana tu mtu wangu so kama unataka kwenda majuu channel zipo but utahitaji visa nzuri hizi za visitor siyo mzuka utaendelea kutaabika tu ushauri wangu komaa malengeo yako yatatimia tu keep praying
     
  6. Saint Ivuga

    Saint Ivuga JF-Expert Member

    #6
    Jul 23, 2011
    Joined: Aug 21, 2008
    Messages: 31,219
    Likes Received: 5,780
    Trophy Points: 280
    [h=1]Unemployed California Dad Who Killed Family, Himself Said Hospital Incited Tragedy[/h] Wednesday, January 28, 2009 [​IMG]


    [​IMG] AP

    Ervin Antonio Lupoe, his wife Ana and their five children.


    • [​IMG]
    • [​IMG]
    • [​IMG]
    • [​IMG]
    • [​IMG]
    • [​IMG]



    An unemployed Los Angeles father said in a suicide note that he methodically shot and killed his family before turning the gun on himself because he and his wife were fired by the hospital where they worked after being told "you should have blown your brains out."
    But the hospital said it was "confident" that none of its employees told Ervin Lupoe to take his own life or kill his family.
    Police are investigating after finding a horrific scene at the Lupoes' home in Wilmington, Calif., on Tuesday morning.
    In one upstairs bedroom, the bodies of twin 2-year-old boys were found beside their dead mother. In another bedroom, 5-year-old twin girls and their 8-year-old sister lay next to their lifeless father.
    Click here for photos.
    Lupoe and his wife had both recently been fired from their jobs at Kaiser Permanente West Los Angeles Medical Center.
    His letter, faxed to KABC-TV in Los Angeles, indicated that Lupoe and his wife - both 40 - had been investigated for misrepresenting their employment to an outside agency to obtain child care, and claimed that an administrator told the couple on Dec. 23: "You should not even had bothered to come to work today. You should have blown your brains out."
     
  7. Kiranga

    Kiranga JF-Expert Member

    #7
    Jul 23, 2011
    Joined: Jan 29, 2009
    Messages: 34,583
    Likes Received: 5,634
    Trophy Points: 280
    Utumwa si kitu kidogo wakwetu.

    Cha muhimu ni kuhimiza tu nchi yetu iendelee nayo ili tusikodolee macho nchi za wenzetu bila kupenda. Utwana unawezekana popote kama ulivyosema, lakini ubwana - au jamii isiyo na ubwana wala utwana- nayo inawezekana popote.
     
  8. VUVUZELA

    VUVUZELA JF-Expert Member

    #8
    Jul 23, 2011
    Joined: Jun 19, 2010
    Messages: 3,105
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 135
    Mkuu tena wewe kama hela inaingia na mambo poa na huna valid reason ya kukurudisha huku basi we kaa huko huko. Wengine tulijitia umbea wa kurudi, mambo magumu maisha yamekuwa machungu na karata hazichangiki, na kurudi huko ni vigumu kwani nilikula ban ya 10 years. I wish ningebaki. nikipata upenyo tena siangalii nyuma. bongo imekuwa chungu sana na nisipojikaza nitadata. Heri nilipokuwa huko hata kama sina cha kufanya box halimtupi mtu banaa
     
  9. aspen

    aspen JF-Expert Member

    #9
    Jul 23, 2011
    Joined: Jul 13, 2011
    Messages: 504
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 35
    Ulikuwa nchi gani utupe maujanja na sisi
     
  10. Chamoto

    Chamoto JF-Expert Member

    #10
    Jul 23, 2011
    Joined: Dec 7, 2007
    Messages: 1,432
    Likes Received: 19
    Trophy Points: 135
    Mzee wa kissimmee kumbe ulirudi
     
  11. VUVUZELA

    VUVUZELA JF-Expert Member

    #11
    Jul 23, 2011
    Joined: Jun 19, 2010
    Messages: 3,105
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 135
    Karatasi ziligoma nikageuza. Niko hapa mjini
     
  12. Saint Ivuga

    Saint Ivuga JF-Expert Member

    #12
    Jul 23, 2011
    Joined: Aug 21, 2008
    Messages: 31,219
    Likes Received: 5,780
    Trophy Points: 280
    [h=1]Police: Jobless father kills family, self[/h] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [h=6]Share this on:[/h]
    Facebook Twitter Digg delicious reddit MySpace StumbleUpon LinkedIn









    October 06, 2008
    [​IMG]

    • [​IMG]



    A man distraught because he could not find work shot and killed his mother-in-law, his wife and three sons and then killed himself inside a home in an upscale San Fernando Valley neighborhood, police said.
    Authorities said the man had an MBA in finance but appeared to have been unemployed for several months and had worked for major accounting firms, such as Price Waterhouse.
    The two-story rented home is in a gated community in Porter Ranch, about 20 miles northwest of Los Angeles.


    [​IMG]
    Advertisement



    [​IMG]
    The shootings were discovered after 8:20 a.m. Monday, after a neighbor called police to report that the wife had failed to pick her up to take her to her job at a pharmacy, Deputy Chief of Police Michel Moore said.
    Ed Winter, assistant chief from the Los Angeles County Coroner's Office, identified the suspect as Karthik Rajaram, 45.
    Winter said the victims included Rajaram's mother-in-law, Indra Ramasesham, 69, and his 19-year-old son Krishna Rajaram, a Fulbright Scholar and honor student at UCLA.
    Also dead were Rajaram's wife, 39, Subasari Rajaram, and their two other sons, 12 and 7. Some of the victims had been shot more than once, and their identities were not immediately confirmed, he said.
    "Due to the nature of their injuries, it's been a little difficult," Winter said, adding that there were no signs of a struggle.
    Police first found the mother-in-law shot in her bed in a downstairs bedroom, Moore said.
    Upstairs, the couple's eldest son was shot in the master bedroom; the wife in another bedroom with a gunshot wound to the head; the two younger sons in the bedroom they shared, both shot in the head. The 12-year-old was on the floor and the 7-year-old in bed, Moore said.
    The suspect was also in that bedroom, a gun still in his hand.
    The killings are thought to have occurred after 6 p.m. Saturday, when the man was last reported seen, Moore said.
    Inside the house, police also found three letters, one to law enforcement acknowledging responsibility for the killings, a second to friends and relatives and a third that appears to be the suspect's will, Moore said.
    "He attests to some financial difficulties, and he takes responsibility for the taking of the lives of his family members and himself as a result of those financial difficulties," Moore said.
    Neighbors, family and friends told police that the suspect, who had not worked for several months, had said in recent days he was having had extreme financial difficulties, Moore said.
     
  13. Saint Ivuga

    Saint Ivuga JF-Expert Member

    #13
    Jul 23, 2011
    Joined: Aug 21, 2008
    Messages: 31,219
    Likes Received: 5,780
    Trophy Points: 280
    karibu mbele
     
  14. Shinto

    Shinto JF-Expert Member

    #14
    Jul 23, 2011
    Joined: Dec 6, 2010
    Messages: 1,782
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    Nachelea kwa mwendo huu mtasema heri kuwa shoga ulaya kuliko kuwa rijali bongo! pendeni nchi yenu, acha kupenda vya bure! Hivyo mnavyoshobokea ulaya watu wali-toil kuvipata! Wapi uzalendo siku hizi?
     
  15. pumbatupu

    pumbatupu JF-Expert Member

    #15
    Jul 23, 2011
    Joined: Jul 20, 2011
    Messages: 258
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Ndiko tunakoelekea..kwenye nyekundu hapo..
     
  16. ndetichia

    ndetichia JF-Expert Member

    #16
    Jul 23, 2011
    Joined: Mar 18, 2011
    Messages: 27,534
    Likes Received: 120
    Trophy Points: 160
    hili ndo wazo itabidi tufikirie zaid kama J F Kennedy"usiulize tz itakufanyia nini lakini inatakiwa ujiulize wewe utaifanyia nini tz" kwenye tz ilikuwa ni marekani..
     
  17. Tumaini Jipya

    Tumaini Jipya JF-Expert Member

    #17
    Jul 23, 2011
    Joined: Jan 25, 2011
    Messages: 380
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Mmmh,Kaka hii Bongo itatudatisha wengi,huu Mziki ukiendelea hvhv Milembe watarajie wagonjwa wengi zaidi in the near future!!
     
  18. VUVUZELA

    VUVUZELA JF-Expert Member

    #18
    Jul 23, 2011
    Joined: Jun 19, 2010
    Messages: 3,105
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 135
    Sasa uzalendo wenyewe utapatikana kwenye nchi yenye siasa za kipuuzi? Kama mkuu wa kaya amejaa dharau na hasikilizi maoni wala hajali shida za watu kuna umuhimu gani wa kuwa mzalendo?
     
  19. VUVUZELA

    VUVUZELA JF-Expert Member

    #19
    Jul 25, 2011
    Joined: Jun 19, 2010
    Messages: 3,105
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 135
    Fanya mitkasi utimue
     
Loading...