Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Help plz kwa anayejua kuhusu Molecular Biology and Biotechnology

Discussion in 'Jukwaa la Elimu (Education Forum)' started by Epicauta elbovitata, Sep 1, 2012.

  1. E

    Epicauta elbovitata Senior Member

    #1
    Sep 1, 2012
    Joined: Mar 19, 2012
    Messages: 146
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Monin Jf memberz..
    jaman mim naomben msaada wa kujuzwa kuhusu iyo course hapo juu.
    wat i want to knw z about wat it deals with n is it marketable in terms of employment?I'l also apreciate kama ntajuzwa kuwa graduates wa that program wanakua employd wap..

    plz guyz don start lecturn me abt y i choose smthn i don knw much about coz im tird of that arldy n i had my reasons chosn it bt if u av very strng reason for advacn sm1 not to stdy it u can speak ur mind..

    I expectn vry awesom information abt my problem..Good luck on advcn me n ur help wil b vry much appriciated.Over
     
  2. Eliphaz the Temanite

    Eliphaz the Temanite JF-Expert Member

    #2
    Sep 1, 2012
    Joined: Jan 19, 2010
    Messages: 2,673
    Likes Received: 239
    Trophy Points: 160
    U don't know what you want! Kuna utandawazi wa kutosha u should have made your research!
    Molecular Biology and biotechnology ni course ya watafiti Genetic engineers kwa plants and animals unategemea unachukua kwa orientation ipi. Pia kwa ma Dr wanasoma course hiyo, and plant quarantine inspectors nk
     
  3. E

    Epicauta elbovitata Senior Member

    #3
    Sep 1, 2012
    Joined: Mar 19, 2012
    Messages: 146
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Owky.1st thanx for ur brief explanation, i appriciat it much.
    n men ts not lyk i don knw wat i want ts juc our country av a behaviour of not supportn ones dream..again i don av any regrets stdyn in that field on th contrary im vry happy doin so..
    thank u again n if u av mor info don hesitate to share...

    im stil waitn for other memberz advce
     
  4. wijei

    wijei JF-Expert Member

    #4
    Sep 1, 2012
    Joined: Jun 11, 2011
    Messages: 464
    Likes Received: 21
    Trophy Points: 35
    dogo acha usharobaro wa vifupisho,otherwise peleka huko facebook na sio hapa.nilitaka kukuelezea lakini umenikwaza.
     
  5. E

    Epicauta elbovitata Senior Member

    #5
    Sep 1, 2012
    Joined: Mar 19, 2012
    Messages: 146
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Mkuu unisamehe saana kwa maana sikufahamu kabisa kuwa hili jambo kuna watu linawakwaza otherwise nisingeandika kwa vifupisho..na kwa sababu umenieleza nitajitahidi nikiweza niiedit hii thread yangu...
    It wont happen again mkubwa so please share what you know and i'll appreciate it very much
     
  6. Triple G

    Triple G JF-Expert Member

    #6
    Sep 1, 2012
    Joined: Aug 12, 2011
    Messages: 691
    Likes Received: 34
    Trophy Points: 45
    najua hyo ni UDSM kwanini usingechukua Microbiology.
     
  7. E

    Epicauta elbovitata Senior Member

    #7
    Sep 1, 2012
    Joined: Mar 19, 2012
    Messages: 146
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Ndio ni UDSM mkubwa..
    Na mimi naomba nikuulize wewe mkuu kwa nin nisome microbiology? na kwa nini nisisome molecular biology and biotechnology?
     
Loading...