Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Heartburn

Discussion in 'JF Doctor' started by Sita Sita, Sep 2, 2008.

  1. Sita Sita

    Sita Sita JF-Expert Member

    #1
    Sep 2, 2008
    Joined: Aug 25, 2008
    Messages: 1,205
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 135
    Mi sio mwenyeji saaana ila i think am at the right place kueleza kashida kangu.

    Since 2003, i've been experiencing heart burn everyday after having breakfast. I've tried to use a syrup (recommended by doc) lakini haikunisaidia. I tried ashes, it helped but i dont feel its hygenic. Currently am taking a litre of water after breakfast ila its not helping. The heartburn inasumbua sana when my breakfast contains coffee, milk tea au any product of cereals.

    Hii kitu inasumbua ati, when it comes i cant concetrate on anything.

    I hope i'll get help in here.
     
  2. u

    uporoto01 JF-Expert Member

    #2
    Sep 2, 2008
    Joined: May 23, 2008
    Messages: 4,746
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 135
    I had a similar problem sometime back and a friend introduced me to aloe vera juice[shubiri].You drink half a cup in the morning before b/fast and again at bedtime for a week every 3months.Most herb shops in Tanzania have the dried type that you mix with a litre of water 12hours before use.It may cause slight diarhea but this will only cleanse your stomach.
     
  3. Sanda Matuta

    Sanda Matuta JF-Expert Member

    #3
    Sep 2, 2008
    Joined: May 9, 2007
    Messages: 953
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 0


    Mi nadhani dawa unaijua ila unaona kinyaa.
    MAJIVU hasa ndio dawa yake,ila nyie vijana kwa sababu ya kuishi sana mjini unajiona kama watu watakuona mluga luga ndio maana unaumia.

    Ila angalia unachokula asubuhi hasa ndio tatizo,unaweza ukaacha kutumia kwa muda yaani ukabadilisha na chakula kingine mfano maji ya moto yasio na chai wala coffee au majani ya mchai chai (kama unau jua) badala ya maziwa na ukala vitu kama mihogo na viazi ingawa na vyenyewe vinaweza kuleta muendelezo wa tatizo hasa viazi vitamu.

    NOTE;ushauri huu sio wa dakitari
     
  4. S

    Son of Alaska JF-Expert Member

    #4
    Sep 2, 2008
    Joined: Jun 2, 2008
    Messages: 2,814
    Likes Received: 14
    Trophy Points: 0
    mmenikumbusha mbali sana,hii heartburn niliijulia JKT mafinga,nilipomaliza jeshi nayo ikawa history,in my case i think ilisababishwa na kula sana vingamba(boiled sweet potatoes) at every opportunity nilidondoka uraiani kununua hii kitu,i cleary remember that burning sensation in my chest
     
  5. Mhafidhina

    Mhafidhina JF-Expert Member

    #5
    Sep 2, 2008
    Joined: Feb 6, 2008
    Messages: 548
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 0

    Umetumia muda mwingi kujielezea zaidi, bado hujampa msaada afanyaje ili aondokane na tatizo hili....!
     
  6. S

    Sunshine OLD Member

    #6
    Sep 2, 2008
    Joined: Jul 17, 2008
    Messages: 51
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Pole sana kwa maumivu hayo.
    Visit Aga Khan hospital kama upo Dsm weka appointment ya kumuona Prof. Aziz atakusaidia sana.
    For the time being, epuka sana kula vyakula vyenye chachu, nyanya, vitunguu, oranges, beans, tomato sauce, vyenye mafuta mengi like chips, pilau, samosas, chapatis, fried chicken etc.
    Kula chukuchuku, no spices in your food, eat a small amount of food, usishibe sana, kunywa maji mengi ukifuata mpangilio huu utapata nafuu sana.
    Ngano pia huleta heartburn, chai ya rangi, ndimu.
    Kunywa uji wa kopo - Quaker Oats zenye maziwa na sukari kiasi, ni mzuri zaidi, uji wa mchele wenye maziwa utapata nafuu sana.
    Zingatia kumuona Prof. Aziz.
    Wish you a speedy recovery.

    Sunshine.
     
  7. Sita Sita

    Sita Sita JF-Expert Member

    #7
    Sep 3, 2008
    Joined: Aug 25, 2008
    Messages: 1,205
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 135
    thanks Sunshine

    Am in DSM but too busy at my office. Am taking a one month vacation starting on 1-10-08. I'll try to see that Prof, ( I Hope my health insurance will afford that).
    i dont thnk kama ntaweza kuepuka vyoote hivyo. Maybe kwa Mwezi huu tu wa Ramadhani itakua rahisi kidogo.
     
  8. S

    Sunshine OLD Member

    #8
    Sep 3, 2008
    Joined: Jul 17, 2008
    Messages: 51
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    My friend,
    Appointments to meet prof. Aziz are not that fast.
    Most of the time you wait for some time. Better check with the hosp. and set yours in advance.
    Call Aga Khan Hosp. 2115151-3 ask for reception desk, check for possible dates, set your appointment. Your health must be your priority, if you are not available, someone else will be there to replace you!
    Try hard to reduce/avoid the donts utapata nafuu kubwa, never say it's not easy.
    You tune yourself for a better health. Never give up!
    Wish you a speedy recovery!

    rgds,
    Sunshine
     
  9. u

    uporoto01 JF-Expert Member

    #9
    Sep 5, 2008
    Joined: May 23, 2008
    Messages: 4,746
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 135
    What is the use if you have to stop eating all that? if you can stand it chew a piece of garlic first thing in the morning for 3-4days,there will be a burning sensation for a few minutes then you will feel super,you can then eat ANYTHING.i am a big fan of herbal remedies and only go to a doctor when i have to.
     
  10. Akthoo

    Akthoo JF-Expert Member

    #10
    Sep 10, 2008
    Joined: Nov 5, 2007
    Messages: 471
    Likes Received: 68
    Trophy Points: 45
    I have similar problem like you 6 6 and here is what helps me.
    Just take Omeprazole capsule 1 in the morning before breakfast and 1 in the evening for two weeks then you can take only 1 in the morning for another 2 weeks.I hope you will get revealed of that problem. Omeprazole are easly available in all pharmacies and medical stores.
     
  11. S

    Sunshine OLD Member

    #11
    Sep 13, 2008
    Joined: Jul 17, 2008
    Messages: 51
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    I believe it's good to confirm the problem first.
    There happened to be a lady who blvd it was just heart burn, after all the checks she was proved to have cancer!!
    That is why I just advised to meet prof. Aziz.
    Avoiding spiced foods helps in reducing the pain. Stomachs differ in shape size and the way they function. If you have a small stomach and it's not well closed on top (deformed) one is advised to take less food - being too full is not advised otherwise one ends in getting the burning sensations etc.

    sunshine.
     
  12. u

    uporoto01 JF-Expert Member

    #12
    Sep 14, 2008
    Joined: May 23, 2008
    Messages: 4,746
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 135
    I have nothing against seeing a doctor but it is always good to try these simple remedies and if pain persists yes 'seek medical advice'.
     
Loading...