Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Hatma ya Kenya na utalii wetu East Africa

Discussion in 'Nafasi za Kazi na Tenda' started by Kubingwa, Oct 19, 2011.

  1. K

    Kubingwa JF-Expert Member

    #1
    Oct 19, 2011
    Joined: Apr 23, 2010
    Messages: 502
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    Wakubwa mnaonaje kenya kuingia vitani na Al shabab na utalii wetu mwambao wa africa mashariki?
     
  2. P

    POLITE MAN Member

    #2
    Oct 20, 2011
    Joined: Oct 14, 2011
    Messages: 41
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    somalia sio pakuchezea, wamarekani walishindwa vita kwenye miaka ya 90 wakaondoka, walikuja wa ethiopia walitaka kuikalia somalia wameshindwa na wameondoka, sasa wapo wa uganda na burundi na kenya sasa wameingia nao watachemka wataondoka, IMPACT YA HII KWENYE UTALII WETU NI KUWA KUAN UWEZEKANO WA WATALII KUSHINDWA KUJA KWENYE MWAMBAO WOTE WA E.AFRICA ,japo nilimsikia wazili maige akijidai kuwa eneo letu ni salama kwaiyo watalii waendelee kuja, aache siasa wajipange watumia njia zote kuwalidhisha watalii ili waone kuwa kwetu ni salama.
     
  3. n

    nyundo Senior Member

    #3
    Oct 20, 2011
    Joined: Apr 13, 2007
    Messages: 101
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Kenya ni Transit kuja TZ, sasa sijui itakuwaje hapo!
     
  4. Digna37

    Digna37 JF-Expert Member

    #4
    Oct 20, 2011
    Joined: May 17, 2010
    Messages: 807
    Likes Received: 70
    Trophy Points: 45
    Mwenzako akinyolewa wewe tia maji, wadhani wakiachwa wataishia Kenya? Watawafuata wadhungu hadi Ngorongoro...
     
  5. wilbald

    wilbald JF-Expert Member

    #5
    Oct 20, 2011
    Joined: Dec 17, 2007
    Messages: 576
    Likes Received: 18
    Trophy Points: 35
    it will be our time to raise and shine in the tourism industry, so do not be worried folks.
     
  6. h

    hummer Member

    #6
    Oct 21, 2011
    Joined: Oct 20, 2011
    Messages: 43
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Lakini lets get our facts right my brothers and sisters from E. Africa. The Al shabaab people have been a threat to peace in the region so ni lazima watalii watatorokea Africa kusini. Countless people have been captured in Kenya and most of them tourists. I think Kenya is doing the noble thing of making sure that they attach them head on. So far so good, Ras Kamboni another strong hold of Alshabaab operatives has been captured by the kenyan soldiers. Alshabaab just like LRA should be wiped out for tourists to come to the region peacifully.... watalii watajaa hapa usiwe na shaka.
     
  7. UKWELIWANGU

    UKWELIWANGU Member

    #7
    Oct 24, 2011
    Joined: Aug 11, 2011
    Messages: 83
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    sorry there is specific page for the political issue. So that politician are not allowed in this page to do their politics
     
Loading...