Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Hakuna lililo jema aliowatendea Gaddaffi walibya?

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by jamii01, Oct 22, 2011.

  1. jamii01

    jamii01 JF-Expert Member

    #1
    Oct 22, 2011
    Joined: Oct 1, 2010
    Messages: 1,743
    Likes Received: 223
    Trophy Points: 160
    Najiuliza kwa nini wanachi wa Libya wameamua kumuua Gaddaffi kwa kifo cha aibu??hakuna hata moja alilowatendea walibya jema?ukisoma habari katika Biblia juu utawala wa Saulo baada ya Saulo kuuwawa nini kilichotokea katika taifa la Israel japo Mungu alikuwa amemuacha Mungu hakutaka Saulo hauwawe bali asiitawale tena juu ya Irsael..Hakika damu wa ya kiongozi wao itanena juu walibya na kizazi chao..

    ICC on Gaddaffi's death - YouTube
     
  2. Mkuu wa chuo

    Mkuu wa chuo JF-Expert Member

    #2
    Oct 22, 2011
    Joined: Feb 3, 2011
    Messages: 7,156
    Likes Received: 150
    Trophy Points: 160
    kwani hukumsikiliza membe!!?
     
  3. Power G

    Power G JF-Expert Member

    #3
    Oct 22, 2011
    Joined: Apr 20, 2011
    Messages: 3,879
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135
    Kama unampenda na kumhurumia hivyo, tuma salaam za rambi rambi kwa familia yake. Mimi nadhani hiyo ndiyo dawa sahihi kwa madikiteta wote duniani.
     
  4. Billie

    Billie JF-Expert Member

    #4
    Oct 22, 2011
    Joined: Aug 13, 2011
    Messages: 3,242
    Likes Received: 124
    Trophy Points: 160
    kuhusu kuwatendea mema wananchi wake ni wajibu wa kila kiongozi na ikumbukwe hayo mema hakuwa yanatoka mfukoni mwake bali kupitia resource na kodi kutoka kwa walibya.Mi nashangaa kitu kimoja nacho ni walibya wamemsaka na kumuua na hadi sasa wanasherehe kila kona ya nchi yao cha ajabu wewe mtanzania unajifanya unamuonea huruma dikteta na haujakaa nae kuona ubaya wake mbona hamzungumzii yale makabuli yaliyokutwa ya wafu maelfu kadhaa.IELEweke jamaa alikuwa ana nia ya kuiunganisha Afrika kwenye misingi ya kiislam ukitaka kujua chunguza aina ya misaada na sera zake.HUWEZI KUJIFANYA UNAIJUA SIRI YA UTAWALA GADAFI ZAIDI YA WALIBYA WENYEWE.asante
     
  5. Lussadam

    Lussadam JF-Expert Member

    #5
    Oct 22, 2011
    Joined: Oct 13, 2007
    Messages: 519
    Likes Received: 44
    Trophy Points: 45
    Majitu mengine punguani kabisa! Yamesahau kuwa ni huyuhuyu Gaddafi aliyemsaidia Idd Amin katika vita ya Kagera yet yanaona huruma kuliko walibya wenyewe. Bravo NTC
     
  6. The Boss

    The Boss JF-Expert Member

    #6
    Oct 22, 2011
    Joined: Aug 18, 2009
    Messages: 36,039
    Likes Received: 14,237
    Trophy Points: 280
    [h=2]Why the West Wanted Gaddafi's Fall[/h]
    by Dardan Mfalme on Saturday, October 22, 2011 at 8:55am

    By Jean-Paul Pougala
    It was Gaddafi's Libya that offered all of Africa its first revolution in modern times - connecting the entire continent by telephone, television, radio broadcasting and several other technological applications such as telemedicine and distance teaching. And thanks to the WMAX radio bridge, a low-cost connection was made available across the continent, including in rural areas.

    It began in 1992, when 45 African nations established RASCOM (Regional African Satellite Communication Organization) so that Africa would have its own satellite and slash communication costs in the continent. This was a time when phone calls to and from Africa were the most expensive in the world because of the annual US$500 million fee pocketed by Europe for the use of its satellites like Intelsat for phone conversations, including those within the same country.
    An African satellite only cost a onetime payment of US$400 million and the continent no longer had to pay a US$500 million annual lease. Which banker wouldn't finance such a project? But the problem remained - how can slaves, seeking to free themselves from their master's exploitation, ask the master's help to achieve that freedom? Not surprisingly, the World Bank, the International Monetary Fund, the USA, Europe only made vague promises for 14 years. Gaddafi put an end to these futile pleas to the western 'benefactors' with their exorbitant interest rates. The Libyan guide put US$300 million on the table; the African Development Bank added US$50 million more and the West African Development Bank a further US$27 million - and that's how Africa got its first communications satellite on 26 December 2007.
    China and Russia followed suit and shared their technology and helped launch satellites for South Africa, Nigeria, Angola, Algeria and a second African satellite was launched in July 2010. The first totally indigenously built satellite and manufactured on African soil, in Algeria, is set for 2020. This satellite is aimed at competing with the best in the world, but at ten times less the cost, a real challenge.

    This is how a symbolic gesture of a mere US$300 million changed the life of an entire continent. Gaddafi's Libya cost the West, not just depriving it of US$500 million per year but the billions of dollars in debt and interest that the initial loan would generate for years to come and in an exponential manner, thereby helping maintain an occult system in order to plunder the continent.

    African Monetary Fund, African Central Bank, African Investment Bank
    The US$30 billion frozen by Mr Obama belong to the Libyan Central Bank and had been earmarked as the Libyan contribution to three key projects which would add the finishing touches to the African federation - the African Investment Bank in Syrte, Libya, the establishment in 2011 of the African Monetary Fund to be based in Yaounde with a US$42 billion capital fund and the Abuja-based African Central Bank in Nigeria which when it starts printing African money will ring the death knell for the CFA franc through which Paris has been able to maintain its hold on some African countries for the last fifty years. It is easy to understand the French wrath against Gaddafi.
    The African Monetary Fund is expected to totally supplant the African activities of the International Monetary Fund which, with only US$25 billion, was able to bring an entire continent to its knees and make it swallow questionable privatisation like forcing African countries to move from public to private monopolies. No surprise then that on 16-17 December 2010, the Africans unanimously rejected attempts by Western countries to join the African Monetary Fund, saying it was open only to African nations.

    It is increasingly obvious that after Libya, the western coalition will go after Algeria, because apart from its huge energy resources, the country has cash reserves of around a $150 billion. This is what lures the countries that are bombing Libya and they all have one thing in common - they are practically bankrupt. The USA alone has a staggering debt of $US14,000 billion; France, Great Britain and Italy each have a US$2,000 billion public deficit compared to less than US$400 billion in public debt for 46 African countries combined.
    Inciting spurious wars in Africa in the hope that this will revitalise their economies which are sinking ever more into the doldrums will ultimately hasten the western decline which actually began in 1884 during the notorious Berlin Conference. As the American economist Adam Smith predicted in 1865 when he publicly backed Abraham Lincoln for the abolition of slavery, 'the economy of any country which relies on the slavery of blacks is destined to descend into hell the day those countries awaken'.

    Regional Unity as an Obstacle to the Creation of a United States of Africa
    To destabilise and destroy the African Union which was veering dangerously (for the West) towards a United States of Africa under the guiding hand of Gaddafi, the European Union first tried, unsuccessfully, to create the Union for the Mediterranean (UPM).
    North Africa somehow had to be cut off from the rest of Africa, using the old tired racist clichés of the 18th and 19th centuries ,which claimed that Africans of Arab origin were more evolved and civilised than the rest of the continent. This failed because Gaddafi refused to buy into it. He soon understood what game was being played when only a handful of African countries were invited to join the Mediterranean grouping without informing the African Union but inviting all 27 members of the European Union.


    Without the driving force behind the African Federation, the UPM failed even before it began, still-born with Sarkozy as president and Mubarak as vice president. The French foreign minister, Alain Juppe, is now attempting to re-launch the idea, banking no doubt on the fall of Gaddafi. What African leaders fail to understand is that as long as the European Union continues to finance the African Union, the status quo will remain, because no real independence. This is why the European Union has encouraged and financed regional groupings in Africa.
    It is obvious that the West African Economic Community (ECOWAS), which has an embassy in Brussels and depends for the bulk of its funding on the European Union, is a vociferous opponent to the African federation.
    That's why Lincoln fought in the US war of secession because the moment a group of countries come together in a regional political organisation, it weakens the main group. That is what Europe wanted and the Africans have never understood the game plan, creating a plethora of regional groupings -- COMESA, UDEAC, SADC, and the Great Maghreb -- which never saw the light of day, thanks to Gaddafi who understood what was happening.
    WebRepOverall rating
    WebRepOverall rating
     
  7. Kibunango

    Kibunango JF-Expert Member

    #7
    Oct 22, 2011
    Joined: Aug 29, 2006
    Messages: 7,558
    Likes Received: 122
    Trophy Points: 160
    1. There was no electricity bill in Libya; electricity is free for all its citizens

    2. Banks in Libya are state-owned and loans given to all its citizens at 0% interest by law.

    3. Home considered a human right in Libya –Gaddafi vowed tha...t his parents would not get a house until everyone in Libya had a home. Gaddafi's father has died while him, his wife and his mother were still living in a tent.

    4. All newly weds in Libya receive $60,000 Dinar (US$50,000) by the government to buy their first apartment so to help start up the family (Yes free apartment worth that much)

    5. Education and medical treatments are free in Libya. Before Gaddafi only 25% of Libyans were literate. Today the figure is 83%.

    6. Should Libyans want to take up farming career, they would receive farming land, a farming house, equipments, seeds and livestock to kick-start their farms – all for free.

    7. If Libyans cannot find the education or medical facilities they need in Libya, the government funds them to go abroad for it – not only free but they get US$2,300/mth accommodation and car allowance.

    8. In Libyan, if a Libyan buys a car, the government subsidized 50% of the price.

    9. The price of petrol in Libya is $0.14 (N22) per litre.

    10. Libya has no external debt and its reserves amount to $150 billion – now frozen globally.

    11. If a Libyan is unable to get employment after graduation the state would pay the average salary of the profession as if he or she is employed until employment is found.

    12. A portion of Libyan oil sale is, credited directly to the bank accounts of all Libyan citizens (Baytul Maal).

    13. A mother who gave birth to a child receive US$5,000.

    14. Gaddafi carried out the world's largest irrigation project, known as the Great Man-Made River project, to make water readily available throughout the desert country.
     
  8. Ibrah

    Ibrah JF-Expert Member

    #8
    Oct 22, 2011
    Joined: Mar 22, 2007
    Messages: 2,709
    Likes Received: 14
    Trophy Points: 135
    Hakuna mtu asiyekuwa na wema wala ubaya hata kidogo; kila mtu ana mazuri yake.

    Kosa kubwa la Ghaddafi ni udikteta, ubabe na kujifanya yeye ndiyo Libya na Libya ndio Gaddafi na hivyo ndivyo alitaka kuifanya Afrika yote.

    Alitakikiwa kuiga busara ya Nyerere kwa kustaafu na kuwapa Walibya na Waafrika wamkumbuke baada ya kujiondoa madarakani, bahati mbaya Familia yake pia ikawa sehemu ya Uongozi wa nchi.
     
  9. MJINI CHAI

    MJINI CHAI JF-Expert Member

    #9
    Oct 22, 2011
    Joined: Dec 12, 2010
    Messages: 1,083
    Likes Received: 54
    Trophy Points: 145
  10. Shark

    Shark JF-Expert Member

    #10
    Oct 22, 2011
    Joined: Jan 25, 2010
    Messages: 15,685
    Likes Received: 1,826
    Trophy Points: 280
    Ok,
    1) Compare to your Tanzania, you can see all these as a huge favor to Libyan that they can let Ghaddaf rules them for his entire life,
    But aren't any more than these, Ghaddaf could offer to Libyan?
    2) Does it mean Only Ghaddaf can offer these out of all Libyan?
    3) For how Long could him still be a ruler of them?
    4) What are all these for if some other life aspect like freedom of speech e.t.c are not available at all?
    5) What about those who killed innocently just for showed that they were not happy with the way the man ruled them?
     
  11. Nzowa Godat

    Nzowa Godat JF-Expert Member

    #11
    Oct 22, 2011
    Joined: Jun 15, 2011
    Messages: 2,531
    Likes Received: 84
    Trophy Points: 145
    Wabongo unafiki mwiiingi, wanajifanya kumhurumia dikteta Gadafi, wakati wanamzomea mwanademokrasia JK, tena mbele ya mgeni wake. Waulizeni walibya kinachowafanya washerehekee kifo cha colonel.
     
  12. figganigga

    figganigga JF-Expert Member

    #12
    Oct 22, 2011
    Joined: Oct 17, 2010
    Messages: 13,563
    Likes Received: 2,009
    Trophy Points: 280
    Mazuri 1000 yanafutwa na baya moja.mia
     
  13. Mimibaba

    Mimibaba JF-Expert Member

    #13
    Oct 23, 2011
    Joined: Jul 1, 2009
    Messages: 4,566
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    Unasikitisha sana, hoja ni rahisi je hakuna jema ambalo Gadafi aliwatendea walibya. Umekuwa msemaji wa NTC, NATO na Amerika; pole sana kwani baadhi yetu Watanzania ndivyo tulivyo shilingi kwetu ina upande mmoja tu.
     
  14. Nzowa Godat

    Nzowa Godat JF-Expert Member

    #14
    Oct 23, 2011
    Joined: Jun 15, 2011
    Messages: 2,531
    Likes Received: 84
    Trophy Points: 145
    Labda hoja ingekuwa hivi, je gadafi hakuwahi kuwatendea jambo lo lote baya walibya?
     
  15. Alexism

    Alexism JF-Expert Member

    #15
    Oct 23, 2011
    Joined: Aug 14, 2011
    Messages: 1,336
    Likes Received: 91
    Trophy Points: 145
    Ni maana ya udikiteta na demokrasia?Nani anauwezo wakuwalizisha watu kuwa hii ndo Demokrasia na huu ni Udikiteta.Nani anayempigia kula Queen wa Uingereza kuwa malkia wa wao? Unapokubali kuwa kila kitu kinachosemwa na Wazungu ndo sahii basi your ideological evolution have ceased!
     
  16. h

    hubby Member

    #16
    Oct 23, 2011
    Joined: Mar 5, 2011
    Messages: 93
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    bullsht, so u think freedom of spch in tz in 50 yrs of indpndnt worth more than this man's effert n dedication to Africa?
    you must be insane......
     
  17. Nzowa Godat

    Nzowa Godat JF-Expert Member

    #17
    Oct 23, 2011
    Joined: Jun 15, 2011
    Messages: 2,531
    Likes Received: 84
    Trophy Points: 145
    Oooh! don't feel indignant, this is an open forum.
     
  18. m

    mdau wetu JF-Expert Member

    #18
    Oct 23, 2011
    Joined: Apr 20, 2011
    Messages: 549
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Kuna mitanzania inayoongozwa na Membe inanishangaza sana nyinyi mna uchungu kuliko Walibya. Wao wameamua kumuua kiongozi wao nyinyi mnajifanya ohh kaonewa, kwani hana mema nyinyi yanawahusu nini. walibya wanakula halua na kukata kiuno baada ya kuuawa dikteta Gaddafi nyinyi na akina Membe mnanuna. Pilipili iko shamba we yakuwashiani?
     
  19. m

    mdau wetu JF-Expert Member

    #19
    Oct 23, 2011
    Joined: Apr 20, 2011
    Messages: 549
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    tusisahau ubaya kwa kupewa halua na tende au kwa kujengewa vyuo vya Gaddafi
     
  20. Gbollin

    Gbollin JF-Expert Member

    #20
    Oct 23, 2011
    Joined: Oct 20, 2009
    Messages: 572
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 35
    Mkuu umenikuna sana kwa Statistics hizo hapo juu, ila unatakiwa kujiuliza, Je umeme, Maji, Mavazi, Chakula, Barabara na Kuoa/kuolewa ndiyo mahitaji tosha kwa mwanadamu???
    Toka miaka mingi tumekuwa tukisoma na kuhadithiwa kuwa binadamu ni heli awe masikini kuliko kuwa mtumwa kwa tajiri na hilo limejionesha wazi toka mwanzo wa kuumbwa kwa hii dunia. Mfano: waisraeli walitoka misri ambako walikuwa wanapata chakula, maji na mavazi na kwenda kaanani ambako hakukuwa na shamba wala majitaji ya kutosha kwa mwanadamu ili wawe huru, Mwanadamu anahitaji kwanza uhuru ndipo mahitaji mengine yanafata, Gadafi aliwapa kila kitu walibya ila aliwanyima uhuru wa kuongea na kufanya wapendalo ndio maana leo hii vijana wengi wa wanashangilia sana kifo cha Gadafi kwa kutegemea kuwa uhuru wanaouona vijana wenzao wanao katika mataifa mbalimbali nao pia wataupata.
    Gadafi aliwafanya walibya kama ng'ombe, hawakuwa na uhuru wa kumkosoa na kibaya zaidi rasilimali nyingi zaidi alizipeleka katika mji aliozaliwa wa Sirte, rejea proposal yake ya kuwa na United states of Africa na makao yake makuu yawe Sirte.
    Pia sehemu kubwa ya rasilimali za Libya zilikuwa zinaenda AU kuliko kuwaneemesha walibya wenyewe, rejea kuchangia kwake kwa 15% ya budget ya AU, zaidi ya yote alifanya Libya kama mali yake yeye na familia yake, rejea mpango wake wa kumwandaa Seif Al Islam Gadafi kuwa mrithi wake.

    All in all ni kwamba viongozi wa mataifa yote hapa Duniani watambue kuwa Maji, Chakula, Mavazi, Nyumba, Wachumba na Barabara sio mahitaji kamili ya mwanadamu, Binadamu anahitaji UHURU zaidi kuliko mahitaji hayo hapo juu.
     
Loading...