Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Gudiola

Discussion in 'Sports' started by Andrew Jr, Apr 25, 2012.

  1. A

    Andrew Jr JF-Expert Member

    #1
    Apr 25, 2012
    Joined: Apr 23, 2012
    Messages: 310
    Likes Received: 30
    Trophy Points: 45
    Jamaa kakalia kuti kavu, anadai anatak kuondoka
     
  2. t

    thedon JF-Expert Member

    #2
    Apr 25, 2012
    Joined: Mar 18, 2011
    Messages: 460
    Likes Received: 63
    Trophy Points: 45
    The team peaked last year, now they seem to be on the downswing. They are way too reliant on Messi and highly in debt. They need at least one world class defender let alone someone who can carry over after Xavi (who wont be around too long seeing as he is getting there with age). Problem is they probably cant buy unless they sell first since they just spent so much on Sanchez and Fab. With all that put together maybe Pep sees leaving while on top as the best option before things get rough. But then again they are still a fantastic team.
     
  3. ZENITH

    ZENITH JF-Expert Member

    #3
    Apr 25, 2012
    Joined: Feb 5, 2012
    Messages: 630
    Likes Received: 57
    Trophy Points: 45
    Nasikia eti fab kafuata makombe barca!
     
  4. Watu8

    Watu8 JF-Expert Member

    #4
    Apr 25, 2012
    Joined: Feb 19, 2010
    Messages: 45,886
    Likes Received: 466
    Trophy Points: 180
    Gudiola ndio kitu gani?
     
  5. MAMMAMIA

    MAMMAMIA JF-Expert Member

    #5
    Apr 25, 2012
    Joined: Feb 26, 2008
    Messages: 3,823
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 0
    Sidhani kama Barca wanahitaji kununua mchezaji mpya kwani inacho kikosi imara cha chipukizi kutoka Barca B. Tatizo la Barca (na Spain kwa jumla) si wachezaji bali ni uchezaji wao wa kihafidhina, chenga nyingi mashambulizi hafifu.
     
  6. Anselm

    Anselm JF-Expert Member

    #6
    Apr 26, 2012
    Joined: Nov 16, 2010
    Messages: 1,657
    Likes Received: 7
    Trophy Points: 135
    Barca lazima wanunue hasa mabeki,ukiangalia kwa mfano kwa mwaka huu Barca imewa'cost sana kutokuwa na ukuta mzuri,however much they tried to push for a winning the deffence line has always been letting them down,Puyol is out of date just like Nsajigwa wetu hapa Bongo,hata golkeeping pia nafikiri haiko vizuri sana ksbb kipa mzuri inatakiwa awe anajitahidi kufuta makosa ya beki yake,siyo kila kosa la beki bao...huo ni ubwege.
     
Loading...