Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Govt blamed over elephant killings

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by BabuK, Oct 29, 2012.

  1. BabuK

    BabuK JF-Expert Member

    #1
    Oct 29, 2012
    Joined: Jul 30, 2008
    Messages: 1,841
    Likes Received: 66
    Trophy Points: 145
    The major opposition party has censured the government for allegedly failing to bring to justice government officials and game officers behind the killings of thousands of elephants in the national parks and game reserves.

    Shadow Minister of Natural Resources and Tourism Peter Msigwa (CHADEMA) told journalists yesterday in Dar es Salaam that the government has failed to take rigorous actions to protect the animals.

    Msigwa who is also a Member of Parliament for Iringa Urban (Chadema) said the responsible Minister and the entire Ministry of Natural Resources and Tourism has to be held responsible for what he referred to as, “big people” suspected to have been sponsoring the illegal trade.

    “While in Dodoma I informed and exposed in parliament the illegal business being carried out by prominent persons but the government has not taken any legal action to address the matter…,” complained Msigwa.

    He expressed his disapproval claiming that despite the government being aware of perpetrators in high ranks, the minister responsible, Ambassador Khamis Kagasheki has only expelled one person, of a low rank, an act Msigwa described as illegal and unconstitutional.

    Msigwa’s remarks come a few days after a large consignment of elephant tusks was seized in Hong Kong-China and reported to have been shipped from Tanzania. He seized the moment to remind the government that there is need for more intervention by the government to protect the nation’s natural resources.

    Reacting to Msigwa’s claims, Deputy Minister for Natural Resources and Tourism Lazaro Nyalandu acknowledged that there is an alarming increase in elephant poaching across the country and in response, according to the deputy minister, the government in collaboration with Interpol is carrying out extensive investigation to determine those involved in financing, transporting, hiring poachers and all others behind the illegal business.

    “It is dangerous for the government to expose all proceedings and investigations aimed at capturing the culprits…” he explained, adding that Tanzania was among the hardest hit countries.

    Tanzania loses 30 elephants to poaching every day, a shocking 10,000 every year. According to some reports the country has less than 150,000 elephants. As things stand, the number of elephants in two wildlife sanctuaries in Tanzania has fallen by nearly 42 percent in just three years.
    SOURCE: THE GUARDIAN
     
  2. Mr Rocky

    Mr Rocky JF-Expert Member

    #2
    Oct 29, 2012
    Joined: Oct 10, 2007
    Messages: 15,056
    Likes Received: 324
    Trophy Points: 180
    extensive investigation to determine those involved in financing, transporting, hiring poachers and all others behind the illegal business.


    Hii kitu hii nashindwa kuelewa maana yake
    Uchunguzi unaendelea au tuko kwenye mchakato wa kuwaita Interpol waje watusaidie kufanya uchunguzi wakati kila siku tembo wanazidi kuangamia na kupotea na meno ya tembo tani kwa tani yanakamatwa au kusafirishwa kwenda kuuzwa
    Huo uchunguzi unachukua miaka mingapi mpaka ukamilike na ni nini kinachowazuia kuwaajiri walinzi wajuzi wa kufanya anti poaching na kuwalipa mishahara ya kutosha na kuwapa vitendea kazi
    Ni suala la kujua mwizara mnataka nini na ni nini mkakati wennu kwa kupambana na huu ukuaji wa ujangili haswa wa tembo na faru
    Waziri na naibu wake wako wizarani ni mkakati gani wanafanya zaidi ya kusema tuko kwenye mchakato wa kuwaomba Interpol waje wafanye "extensive investigation" ambayo haina muda maalumu wala huyo naibu waziri hajasema imekwishaaanza au imefikia wapi
    Je wale waliotajwa wizara imechukua jukumu gani kuhakikisha kuwa hata uchunguzi hata wa kuwatumia polisi wetu hapa na usalama wa taifa wamefanya nini
    Kila siku mchakato, mchakato na upembuzi yakinifu au tuko mbioni utafikiri marathon
    Hata Usain Bolt ana muda wake na anafikia kikomo cha mbio zake siio kila siku yuko mbioni tuu
     
Loading...