Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Global recession around the world

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Solaris, Apr 30, 2009.

  1. S

    Solaris Member

    #1
    Apr 30, 2009
    Joined: Mar 19, 2009
    Messages: 9
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Kutokana na global recession inayoendelea kote duniani sasa hivi kuna tetesi kwamba jumamosi inaweza kuhalalishwa kama siku ya kazi ili kuongeza production je kwa wataalamu wa mambo ya uchumi hii kitu iko applicable? na je inaweza kusaidia au ndio mambo yatakuwa magumu zaidi?

    Nawasilisha
     
  2. SMU

    SMU JF-Expert Member

    #2
    Apr 30, 2009
    Joined: Feb 14, 2008
    Messages: 6,995
    Likes Received: 836
    Trophy Points: 280
    Hivi tatizo ni production au pesa? Tunaambiwa watu hawana pesa za kununua bidhaa kutoka viwandani (kama magari, mitambo nk), sasa kama production itaongezeka sioni kama tatizo litaondoka. Labda wachumi watusaidie kuelewa.
     
  3. bm21

    bm21 JF-Expert Member

    #3
    Apr 30, 2009
    Joined: May 12, 2008
    Messages: 774
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 0
    Well, good question. My opinion, human being is also a social being. As a social being leisure time is very important for his/her productivity in work time. Their some evidence that those who constrain their leisure/social time are not as productive as those who value social time. I think the two days rest a week are not much, to impact production efficient. Nevertheless, as pointed by other commentators above, the current recession is not due to poor productivity.
     
  4. R

    Rwabugiri JF-Expert Member

    #4
    Apr 30, 2009
    Joined: Jul 10, 2007
    Messages: 2,777
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 135
    Unabii lazima utimie! Vitapanda vitashuka, mwenye kusoma na ayafahamu hayo.
     
Loading...