Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Global Economy reliant upon growth in Africa- GORDON DROWN

Discussion in 'International Forum' started by Mtazamaji, Jul 24, 2010.

  1. Mtazamaji

    Mtazamaji JF-Expert Member

    #1
    Jul 24, 2010
    Joined: Feb 29, 2008
    Messages: 5,972
    Likes Received: 27
    Trophy Points: 0
    Gordon Brown has used his first major speech since leaving office to say the future growth of the world economy is reliant upon the development of Africa.


    Speaking in Kampala, the Ugandan capital, the former UK prime minister said he wanted to see the continent achieve its full potential.


    Mr Brown also made light of losing the British general election in May.
    He say nations needed to increase access to broadband internet, which he said less than 1% of people currently had access to.


    kwa habari kamili tembelea BBC News - Brown says global economy reliant upon growth in Africa
     
  2. Wacha

    Wacha JF-Expert Member

    #2
    Jul 24, 2010
    Joined: Nov 23, 2006
    Messages: 852
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 35
    Brown mbinafsi sana ameshindwa mambo ya UK sasa anataka kuwadanganya Waafrika, and on top of that kakimbilia kwa Dictactor M7 ambaye hataki kuachia madaraka.
     
  3. Ndahani

    Ndahani JF-Expert Member

    #3
    Jul 25, 2010
    Joined: Jun 3, 2008
    Messages: 11,570
    Likes Received: 152
    Trophy Points: 160
    Africans should take charge of their own desinations. It could not be done if we continue waiting for miracles by the architects from west.
     
  4. Mtazamaji

    Mtazamaji JF-Expert Member

    #4
    Jul 25, 2010
    Joined: Feb 29, 2008
    Messages: 5,972
    Likes Received: 27
    Trophy Points: 0
    Mkuu wacha sina undani wa politics za UK lakini nasikia wanasema huyu bwana alikuwa hakuwa na mvuto tu kwatu. Kwamba brown agekuwa na PR ilele kama aliyokuwa nayo Tony blair angeshinda. Na mbaya zaidi nasikia ni Mscotch . sijui kama ni kweli.

    Ila kweli huku kwa mseven hawa UK USA wana ajenda gani naye ya siri.?
     
  5. Abdulhalim

    Abdulhalim JF-Expert Member

    #5
    Jul 25, 2010
    Joined: Jul 20, 2007
    Messages: 16,463
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135
    What he says is the open truth, straightforwardly, we are all equally important kwene hii sayari. Mataifa yanategemeana kwa sababu hakuna taifa linaloeza kujitosheleza kwa kila kitu. Hivyo ni kusema kwamba sayari inahitaji masuluhisho ya kisayari na sio kinchi au kikanda.
     
  6. Z

    Zawadi Ngoda JF-Expert Member

    #6
    Jul 25, 2010
    Joined: Aug 13, 2009
    Messages: 2,155
    Likes Received: 72
    Trophy Points: 145
    Mafuta ni ajenda kubwa. Si unajua kuwa Uganda ina Reserve kubwa ya Mafuta.
     
Loading...