Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Gari la Umeme - Afrika Kusini

Discussion in 'International Forum' started by Mr.Toyo, Nov 18, 2011.

  1. Mr.Toyo

    Mr.Toyo JF-Expert Member

    #1
    Nov 18, 2011
    Joined: Feb 9, 2007
    Messages: 433
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    [​IMG]
    A few days ago Uganda unveiled its first ever home manufactured electric car to much acclaim and fanfare. Another African country, South Africa has been developing an electric car, the Joule, for a few years now. The Joule is a zero emission five-seater MPV (multi-purpose vehicle) designed by South African born Keith Helfet, designer of the iconic Jaguar XJ-220 supercar. The car will be produced at a rate of 50,000 a year at a cost of £23,000 from 2016. The Joule has a top speed of 135 kilometers per hour and a range of 250 kilometers. More details on the Joule are provided in the video below.
    .
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  2. Consigliere

    Consigliere JF-Expert Member

    #2
    Nov 18, 2011
    Joined: Sep 9, 2010
    Messages: 6,420
    Likes Received: 3,276
    Trophy Points: 280
    Good Innovation, lets see if the running cost will fit to substitute the use of fuel.
     
  3. Nyambala

    Nyambala JF-Expert Member

    #3
    Nov 18, 2011
    Joined: Oct 10, 2007
    Messages: 4,468
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
    Bongo bado mnazungumza kuchimba visima Dar.
     
  4. Gama

    Gama JF-Expert Member

    #4
    Nov 18, 2011
    Joined: Jan 9, 2010
    Messages: 6,893
    Likes Received: 264
    Trophy Points: 180
    Mbona bei ni expensive hivyoo?!
     
  5. Bantugbro

    Bantugbro JF-Expert Member

    #5
    Nov 18, 2011
    Joined: Feb 22, 2009
    Messages: 2,605
    Likes Received: 19
    Trophy Points: 135
    Lengo sio kupunguza bei bali kutotumia fossil fuels...Biashara bado iko palepale labda na sisi tugundue linalotumia maji...
     
  6. Njowepo

    Njowepo JF-Expert Member

    #6
    Nov 18, 2011
    Joined: Feb 26, 2008
    Messages: 9,160
    Likes Received: 289
    Trophy Points: 180
    Sisi tukomae na haya ya gesi!
    Maana tunayomengi
     
  7. Averos

    Averos JF-Expert Member

    #7
    Nov 19, 2011
    Joined: Aug 6, 2010
    Messages: 607
    Likes Received: 59
    Trophy Points: 45
    Sie tutengeneze la makaa ya mawe, Nasika Songea yamejaa!
     
  8. MAMMAMIA

    MAMMAMIA JF-Expert Member

    #8
    Nov 20, 2011
    Joined: Feb 26, 2008
    Messages: 3,823
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 0
    Sisi tayari tunazo nyungo za kuruka usiku. Nanni zaidi?
     
  9. X-PASTER

    X-PASTER Moderator

    #9
    Nov 20, 2011
    Joined: Feb 12, 2007
    Messages: 11,651
    Likes Received: 75
    Trophy Points: 145
    Haya magari si kwamba hayapo, yapo mengi tu, UK, Ujerumani na nchi za Asia ya mbali Kwa maana mashariki ya mbali. Lakini wakubwa wa hii dunia waliomiliki visima vya mafuta, wapo underground, kutofanikisha hayo magari kuenea kwa wingi na hata yakiwezeshwa basi huwa ghali na hata utunzaji wake ni gharama, ili wao waendelee kunufaika na uuzaji wa mafuta.
     
  10. K

    Koba JF-Expert Member

    #10
    Nov 20, 2011
    Joined: Jul 3, 2007
    Messages: 6,063
    Likes Received: 434
    Trophy Points: 180
     
Loading...