Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Friday the 13th - Ni kesho nini?

Discussion in 'Matangazo madogo' started by LazyDog, Jun 12, 2008.

  1. LazyDog

    LazyDog JF-Expert Member

    #1
    Jun 12, 2008
    Joined: Apr 10, 2008
    Messages: 2,479
    Likes Received: 7
    Trophy Points: 135
    Friday the 13th is considered a day of bad luck in English-, French- and Portuguese-speaking countries around the world, as well as in Austria, Germany, Estonia, Finland, The Netherlands, Belgium, Republic of Ireland, Poland, Bulgaria, Denmark, Iceland, Sweden, Norway, Czech Republic, Slovakia, Slovenia, and even the Philippines .


    A British Medical Journal study has shown that there is a significant increase in traffic-related accidents on Fridays the 13th.


    Will you stay at home tomorrow?


    Why Friday the 13th Is Unlucky.



    .
     
  2. Maverick

    Maverick JF-Expert Member

    #2
    Jun 12, 2008
    Joined: May 29, 2008
    Messages: 308
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Wazungu wanatushumu waafrika kuwa ni washirikina, wakati nao wana ushirikina wao.
     
  3. Kevo

    Kevo JF-Expert Member

    #3
    Jun 12, 2008
    Joined: Jun 12, 2008
    Messages: 1,333
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 0
    That is actually being very superstitious.I dont beleive it.
     
  4. Pundit

    Pundit JF-Expert Member

    #4
    Jun 12, 2008
    Joined: Feb 4, 2007
    Messages: 3,742
    Likes Received: 14
    Trophy Points: 0
    This tradition started with the annihilation of the Knight Templars, pure superstition.
     
  5. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #5
    Jun 12, 2008
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,042
    Likes Received: 15,962
    Trophy Points: 280
    Kesho mwisho wa dunia...
     
  6. Pundit

    Pundit JF-Expert Member

    #6
    Jun 12, 2008
    Joined: Feb 4, 2007
    Messages: 3,742
    Likes Received: 14
    Trophy Points: 0
  7. Mbu

    Mbu JF-Expert Member

    #7
    Jun 12, 2008
    Joined: Jan 11, 2007
    Messages: 12,703
    Likes Received: 92
    Trophy Points: 145

    ...at this hour 13:06:08 something ~horrible~ might happen,

    Mind the Gap!!!!
     
  8. LazyDog

    LazyDog JF-Expert Member

    #8
    Jun 12, 2008
    Joined: Apr 10, 2008
    Messages: 2,479
    Likes Received: 7
    Trophy Points: 135


    Heheheh...!

    :)

    .
     
  9. Mzozo wa Mizozo

    Mzozo wa Mizozo JF-Expert Member

    #9
    Jun 12, 2008
    Joined: May 26, 2008
    Messages: 427
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    its our my first anniversary and ni mwisho wa dunia? I will surely make the most of it.

    thanks for the info.
     
  10. Mzozo wa Mizozo

    Mzozo wa Mizozo JF-Expert Member

    #10
    Jun 12, 2008
    Joined: May 26, 2008
    Messages: 427
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    rekebisho: OUR FIRST ANNIVERSARY
     
  11. Mtaalam

    Mtaalam JF-Expert Member

    #11
    Jun 12, 2008
    Joined: Oct 1, 2007
    Messages: 1,260
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 135
    duh kumbe uchawi uko kila angle ya dunia...lakini kwa vile huu uko uzunguni utasikia ni mambo ya kisayansi ila ingekua ni watu wa africa wanatalk hivyo abt this dat tungesikia ooh waafrica tumejaa uchawi ndio maana hatuendelei!!sasa kama ni tarehe hiyo mbona wengine tumeshafika ila nothin kama mwisho wa dunia kimetokea?!
    mwisho wa dunia ba ndugu ni ile siku yako mwenyewe ukipeana talaka na dunia!
     
  12. Quemu

    Quemu JF-Expert Member

    #12
    Jun 12, 2008
    Joined: Jun 27, 2007
    Messages: 985
    Likes Received: 56
    Trophy Points: 145
    Duh sasa inabidi ku-call in job na kuminya ndani siku mzima, maanake uwezi jua nini kitatokea huko mitaani....
     
  13. Mbu

    Mbu JF-Expert Member

    #13
    Jun 13, 2008
    Joined: Jan 11, 2007
    Messages: 12,703
    Likes Received: 92
    Trophy Points: 145
    ...maazee, 'ndani' ndio ogopa kabisa!!! ...electrical sockets, ...any loose wires somewhere in case of being electrocuted?...

    ...watch out for that ceiling fan above your head, are you sure the electrician fixed the right screws?

    ...halafu wanasema earth platonic plates sometime zinasogea, ...in case of 7. Point magnitude of anything make sure you know the right exit/escape route!!!

    Btw, most accidents happens within a mile from your house!!!

    Dont Blink!!!, utauwawa buree...
     
  14. Quemu

    Quemu JF-Expert Member

    #14
    Jun 13, 2008
    Joined: Jun 27, 2007
    Messages: 985
    Likes Received: 56
    Trophy Points: 145
    Hii sasa ni kasheshe...

    Lakini mimi bado naamini kuwa nyumbani ndio sehemu salama kuliko zote. Angalau home unaweza kujifisha chini ya kitanda, kwenye basement, na hata bafuni.

    Huko nje hatari ndio maradufu zaidi. Unaweza kugongwa hata na baskeli, halafu ikawa balaa. Au uchelewi kukanyaga nyanya za watu kwa bahati mbaya, halafu ukagombaniwa kama mpira wa kona vile.

    Hapana Aisee, nyumbani ndio salama
     
  15. Mbu

    Mbu JF-Expert Member

    #15
    Jun 13, 2008
    Joined: Jan 11, 2007
    Messages: 12,703
    Likes Received: 92
    Trophy Points: 145
    ...na hizi ~Breaking-Newzzz~ za JF, thread ya kwanza tu :eek: puuuu, chini! ...shinikizo la damu!

    all am gonna do tomorrow is kneeling and pray... ikishavuka (this time-> )13:06:08 ndiyo nitafungua tena JF,

    msiponiona, :( mnh!!!
     
  16. Sanda Matuta

    Sanda Matuta JF-Expert Member

    #16
    Jun 13, 2008
    Joined: May 9, 2007
    Messages: 953
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 0
    nasubiri kwa hamu with the budget kuendelea kubana na maisha kuendelea kua magumu bora YALIYOMO HUMU (ndani ya posts zenu ) YAWEMO....!
     
  17. K

    Kipanga JF-Expert Member

    #17
    Jun 13, 2008
    Joined: Apr 24, 2008
    Messages: 680
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 0
    ....mbona kuna watu nawadai wataweza kunilipa kabla ya hiyo kesho kweli???? Duh! haojatulia kabisa!!!
     
  18. S

    Sra Member

    #18
    Jun 13, 2008
    Joined: Jul 5, 2007
    Messages: 45
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 13
    jamani ninaomba nifafanulieni vizuri nini kinaendelea juu ya hii tarehe? maana nimezaliwa tarehe hii !! msaada kwenye tuta wajameni ung'eng'e kwangu haupandi kabisa
     
  19. B

    Bi Tarabushi Member

    #19
    Jun 13, 2008
    Joined: Mar 3, 2008
    Messages: 36
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Friday 13th not more unlucky, study shows Thu Jun 12, 12:03 PM ET



    AMSTERDAM (Reuters) - Unlucky for some? Dutch statisticians have established that Friday 13th, a date regarded in many countries as inauspicious, is actually safer than an average Friday.

    ADVERTISEMENT

    A study published on Thursday by the Dutch Centre for Insurance Statistics (CVS) showed that fewer accidents and reports of fire and theft occur when the 13th of the month falls on a Friday than on other Fridays.

    "I find it hard to believe that it is because people are preventatively more careful or just stay home, but statistically speaking, driving is a little bit safer on Friday 13th," CVS statistician Alex Hoen told the Verzekerd insurance magazine.

    In the last two years, Dutch insurers received reports of an average 7,800 traffic accidents each Friday, the CVS study said. But the average figure when the 13th fell on a Friday was just 7,500.

    There were also fewer incidents of fire and theft, although the average value of losses on Fridays 13th was slightly higher.

    (Reporting by Tineke van der Struik; Editing by Catherine Evans
     
  20. NaimaOmari

    NaimaOmari JF-Expert Member

    #20
    Jun 13, 2008
    Joined: Sep 25, 2007
    Messages: 807
    Likes Received: 14
    Trophy Points: 0
    funny it has been my luckiest day i have pocketed some few kwacha's am on top of the world today
     
Loading...