Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Fresh graduate accountant and a secretary needed in dodom

Discussion in 'Nafasi za Kazi na Tenda' started by masesa1900, Nov 23, 2011.

  1. m

    masesa1900 New Member

    #1
    Nov 23, 2011
    Joined: Nov 22, 2011
    Messages: 3
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Hello wadau.
    There is an employement opportunity in Dodoma for Graduate Accountant and a Qualified Secretary. For more info you may contact the responsible person at pmn_j@yahoo.com. The attachment provides additional details
    1. JOB TITLE: ADVISORY ACCOUNTANT
    BRIEF DUTY SCOPE
    • Performing Advisory and Consultantion to clients in the areas of Accounting, TAX and Tailor made management services on demand
    COMPETENCES AND QUALIFICATIOS
    A recent degree or equivalent with accounting major(a fresh graduate is preferable ) with relevant skills in computer applications
    IMPORTANT TO NOTE

    An interested candidate must be a principal resident of Dodoma Municipality without a need for re-allocation to the municipal at a reasonable distance from the town centre.

    MODE OF APPLICATION: mail or email to Managing Partner, P.O.BOX 1728,Dodoma at pmn_j@yahoo.com (NB there is an underscore between “n” and “j” on the email address given above ). All applications should reach us on or before 30[SUP]th[/SUP] November, 2011.

    2.JOB TITLE: MANAGEMENT SECRETARY

    SCOPE OF THE JOB


    Performing Secretarial and Administrative including records organization,properly handling internal and external correspondences and other general administrative duties related to the job
    COMPETENCES AND QUALIFICATIOS

    Form four or above with a pass in English, Swahili and Mathematics (Background to Bookkeeping and Commerce will be an added advantage, though not a guarantee)
    • Good command of written and spoken English and Swahili.
    • Be a person who looks confidentiality at its high value
    1. IMPORTANT TO NOTE
    An interested candidate must be a principal resident of Dodoma Municipality without a need for re-allocation to the municipal at a reasonable distance from the town centre.


    MODE OF APPLICATION: mail or email to Managing Partner, P.O.BOX 1728,Dodoma at pmn_j@yahoo.com (NB there is an underscore between “n” and “j” on the email address given above ). All applications should reach us on or before 30[SUP]th[/SUP] November, 2011.





     

    Attached Files:

  2. zubedayo_mchuzi

    zubedayo_mchuzi JF-Expert Member

    #2
    Nov 23, 2011
    Joined: Sep 2, 2011
    Messages: 4,932
    Likes Received: 116
    Trophy Points: 160
    utapeli mtaacha lini,hakuna jina la kampuni.
     
  3. Kisima

    Kisima JF-Expert Member

    #3
    Nov 23, 2011
    Joined: Oct 8, 2010
    Messages: 3,233
    Likes Received: 1,033
    Trophy Points: 280
    Asante kwa bandıko ngoja nım4wadıe kıjına wangu achakalıke
     
  4. m

    masesa1900 New Member

    #4
    Nov 23, 2011
    Joined: Nov 22, 2011
    Messages: 3
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Asante Zubeda_Michuzi kwa kuonyesha hisia zako kuwa tangazo hili ni la "Utapeli" . Lakini sina zaidi ya kukuhakikishia wewe na wadau wengine kuwa huwaga sinaga muda wa kupoteza kwa ajili ya kukusudia kumtapetili mtu. Ila naamini kuwa fikra katika jambo si lazima zifanane kwa wakati fulani au daima. Hata wale wanaoamini kuwa kuna siku ya kiama/ siku ya hukumu wasije wakashangaa na kutaharuki wakisikia au kukutatana na watu wengine wasioamini hilo wala kutaka kusikia hilo. Lakini kutokuamini hakufanyi kitu husika kutokuwepo.

    Jamani nasisitiza tena, kama kuna mtu yuko interested atume application yake pengine Zubeda_Michuzi anatumia mbinu ya skimming ili kuwatisha wengine wasi-apply ili ushindani upungue. Epukana na mawazo yanayofanana na hilo la Zube wa Michu

    Wasaalam tena.
     
Loading...